Kävimme metsässä kävelemässä ja samalla etsimme vielä sieniä pannulle pantavaksi.Auto oli parkissa metsäautotien levikkeellä.Palatessamme huomasin uudennäköisen olut-tölkin ojan pientareella.Luonnon siisteydestä välittävänä ja muutenkin nuukana ihmisenä aioin nostaa tölkin peräkonttiin.Tuntui kuitenkin että sen sisällä oli jotakin.Yllätys yllätys,se oli täynnä sittisontiaisia.Kopistelin tölkkiä ja niitä tippui pikalaskun mukaan väh.50kpl.penkalle.
Osaako joku antaa selitystä moiselle.Onko mahdollinen oluen haju houkutellut ne tölkkiin vai onko niillä muuten tapana kerääntyä samohin paikkoihin mahdollisesti talvehtimaan tai jotenkin muuten yhteen kokoontumaan?
Osaako joku antaa selitystä moiselle.Onko mahdollinen oluen haju houkutellut ne tölkkiin vai onko niillä muuten tapana kerääntyä samohin paikkoihin mahdollisesti talvehtimaan tai jotenkin muuten yhteen kokoontumaan?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Muistuu mieleen joitakin samanlaiisia kokemuksia vuosien varrelta. Sammalikkoon jätetty juotu olutpullo täynnä kuolleiden sittiäisten massaa. Eläinhän on kuolleen aineksen hajoittaja luonnossa. Paitsi oluen niin myös kuolleiden lajitoverien haju muodostivat tämän ansan.
Kolmekin desilitraa sittäisiä pois luonnon normaalia ekotointa suorittamasta on jo melkoinen häiriö, joka ei ole hetkessä korvattavissa kun ottaa vielä huomioon sittiäisen luontaiset saalistajat.
Silmäarvion mukaan sittiäisistä väh.80 %. oli eläviä ja voivat jatkaa tehtäväänsä kiertokulussa.
olutta nauttivasta tulee sittisontiainen tai ainakin sontijainen.Näitä oluen ystävä sontiaisia näkee baareissa ja puistoissa.
Jotkut ovat liikkumattomia nautittuaan liikaa olutta.suuret määrät olutta houkuttelee kaukaakin sontiaisia paikalle joskus syntyy tappeluita siitä kuka oluet saa.
Enemmistö sontiaisista on uroksia tosin joskus saattaa olla kuningatar sontiainen myös mukana.
Sontiais urokset pyrkivät useinkin parittelemaan kuningattaren kanssa ja kilpailevat tämän suosiosta esittämällä kovaa sontiaista ja tarjoamalla olutta tälle.
mutta usein parittelu epäonnistuu sillä oluella on turruttava vaikutus sontiaisen hermostoon.
Sontiainen voi tehdä myös oluen puutteessa itse juotavaa,näppäränä oliona se osaa sekoittaa hiivaa vettä ja sokeria josta käymisen avulla tuleekin oikein supersontiais juomaa.
silloin on paljonkin lemuavia liikkumattomia sontiaisia jotka todella saattavat olla sonnat housuissa josta nimikin tälle lajille tulee.
Muistakaa tarkkailla luontoa sieltä saa virikkeitä elämään.
viimeisen päälle hiottu peili!
paremmin voisi ilmaista.Tunnut todella kokeneelta.Näin ollen en hetkeäkään epäile etteikö kertomasi pitäisi paikkaansa.Luonnon tarkkailukykyni on selvästi terävöitymään päin .Tiedä vaikka joskus tavattais.
Tuo virheetön ole.Ihan hupina kirjoitin,en pilkatakseni ketään.Sopi vaan niin hyvin tuo sontiaisjuttu,itekkin olen välillä sontiainen.
Hauskaa syksyä vaan.