Minulla todettiin 1,5 vuotta sitten keliakia. Ravitsemusterapeutti sanoi minulle, että mitä tahansa tärkkelyssiirappia saa syödä! Eli vehnätärkkelyssiirappi olisi gluteenitonta kuten myös tärkkelyssiirappi(vehnä,ohra)! Asia mietityttää kummiski!?! Mitä teille muille on sanottu?
Entäs glukoosisiirappi, joka sis. esim vehnää?
Entäs glukoosisiirappi, joka sis. esim vehnää?
Vastaukset 2
Vanhimmat
Jep kyllä ne on gluteenittomia koska valmistusprosessi on sellanen että on gluteenittomia. tietenki jos olet erittäin herkkä ihokeliaakikko ja luontaisesti gluteenittomalla niin sit tietenki kantsii miettiä,olen itse elintarviketeollisuudessa töissä ja meillä ainaki kyseiset raaka-aineet ovat gluteenittomia.Etiketissä täytyy kuiteski aina olla maininta mistä viljasta siirapit on valmistettu.
Itselläni on sen verran ärtsy keliakia että joudu olemaan luontaisesti gluteenittomalla ruokavaliolla, eikä silloin missään nimessä kannata erehtyä syömään noita gluteenittomiksi mainostettuja tuotteita tarkistamatta sisältäkö se esim. vehnätärkkelystä, muunnettua tärkkelystä, tms.
Vaikka kaikissa tuotteissa pitäisikin mainita mistä siirapit ovat lähtöisin, niin niitä ei ole kuitenkaan aina merkattu. Siksipa en uskalla syödä mitään missä ei ole tärkkelyssiirapin kohdalla mainittu että on esim. perunasta kotoisin, koska on tämän kanssa on tullut ongelmia useastikin. Eli jos keliakian oireet ei pysy kurissa gluteenittomalla valiolla, niin kannattaa kokeilla luont.gluttia.