Katselin eilen ison Focuksen (vanha) Zetec-myllyä. Imu- ja pakoputkisto vaikuttaa kaliiberiltaan järeältä aina katalysaattoria myöten. Zetecin iso myllyhän on tunnettu alhaalta alkavasta vääntöalueesta ja n. 5500:ssä tippuvasta väännöstä.
Onko tähän koneeseen saatavissa hieman kireämpää nokka-akselia? Ei haittaa vaikka alavääntö hieman tippuisi, jos yläkierroksille saisi lisää vääntöä.
Pitääkö softaa muuttaa?
Ford Focus Zetec 2.0i 16V 150 hv!
7
5984
Vastaukset
- Focus 2.0
Oletko käynyt? http://koti.mbnet.fi/jjr/focus/focus.html
JJR laittanut 1.8 zeteciin jyrkemmät nokat ja sädettävät nokkapyörät, 65mm läppärungon, pakosarja ja putkisto avarrettu. Tehot säädetty penkissä. Noilla muutoksilla sai 1.8:sta 162hv 184Nm, että eiköhän 2.0:sta lähde ainakin 170hv. Hintaa tietty kertyy jonkin verran. Turbo kiinnostais itseäni mutta se vasta kallista saada leimattua suomessa näin uuteen autoon.- Zetec 2.0i 16V
Vauhdin Maailmassa oli esittelyssä Focus, josta oli turbolla kutitettu 250 hv. Ahtopainetta nostamalla olisi saanut 270 hv.
Eikä konetta oltu edes avattu asennuksen yhteydessä. - Focus 2.0
Zetec 2.0i 16V kirjoitti:
Vauhdin Maailmassa oli esittelyssä Focus, josta oli turbolla kutitettu 250 hv. Ahtopainetta nostamalla olisi saanut 270 hv.
Eikä konetta oltu edes avattu asennuksen yhteydessä.Eihän se tehon lisääminen mikään ongelma ole mutta jos haluat jälkikäteen turbotetun nykyauton kilpiin niin vaatiin päästömittauksen VVT:llä. Maksaa about 1700e meni läpi tai ei..
Ulkomaan sivustoilla ollut juttua zetecin tubottamisesta. Ainakin puristuksia pitää laskea ja männät vaihtaa jos halutaan pidempikestoinen kone. Kuulemma hyvä ja kestävä aihio virittelyyn jos mammonaa löytyy. - pakoputkiviritys
Eipä vaikuta kovin vakuuttavalta viritykseltä.
Tehoja tässä 1.8:ssa on muka 162 hv ja 0->100 km/h 9.4 s, kun
vakio 2.0:ssa on 130 hv ja 0->100 km/h 9.2 s. - Ihmettelen itsekin
pakoputkiviritys kirjoitti:
Eipä vaikuta kovin vakuuttavalta viritykseltä.
Tehoja tässä 1.8:ssa on muka 162 hv ja 0->100 km/h 9.4 s, kun
vakio 2.0:ssa on 130 hv ja 0->100 km/h 9.2 s.Taitaa olla kaverilla myös aikamoiset spoileriviritykset, jos 30 lisähevosta ei vie yhtään kovempaa.
Vakio iso-Focus kulkee valmistajan ilmoituksen mukaan 201 km/h ja mittarin mukaan peräti 215 km/h.
- Bartti
http://www.tmuukkonen.fi/Finska_sidor/Frames_chip_fi.htm
Tuolla olis, putki, ilmansuodatin ja lastu. 2.0 litraseen lupaa 18-20hp lisää. - Anonyymi
Aidosta Black Topista (Zetec-E 2.0) saa konetta avaamatta 170 hv. Avarampi putkisto ja imupuolelle vähän osien vaihtoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 804486
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺854371Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭433729Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli163413Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle402947Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm102644En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä142632IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä.
IS:n tiedot: Toni Immonen irtisanottiin MTV:ltä Toni Immonen työskenteli pitkään MTV:llä. IS uutisoi torstaina Toni Imm391973Nainen, tunnusta että olet varattu ja tyytymätön suhteeseesi
Ja siksi pyörit täällä ikävä palstalla etsien sitä jotain jota elämääsi kaipaat. ehkäpä olet hieman surullinen, koska ta1581708Savon murteella viäntäminen asiakaspalvelussa?
Olin äsken tekemisissä puhelimitse rahoitusalan firman asiakasneuvonnassa. Tyyppi väänsi leveää savoa oikein perusteelli941248