Koko kone hajalla

Kuka neuvoisi (vääntäisi rautalangasta)mitä voi tehdä, kun avaa tietokoneen ja näyttöön tulee
tämä Windows XP ja se niinkuin hakee sitä (siniset valoviivat kulkee normaalisti vähän aikaa.Sen jälkeen tulee ilmoitus "no signal". Johdot on kiinni ja kaikkea on yritetty!!!
2183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

mennä vikasietotilaan ja lasket sieltä resoluutiota.

Äänestä

Tuosta nyt ei käynyt ilmi että sammuttaako kone itsensä => monitorista katoaa signaali. Vai tapahtuuko niin, että kun kone yrittää kytkeä grafiikkatilaa päälle, näytönohjain tiltaa eikä anna monitorille signaalia.

Ekassa tapauksessa luultavasti virtalähde ei riitä pitämään konetta käynnissä kun näytönohjain hörppää isomma virtamäärän.

Jälkimmäisessä näytönohjaimessa on jotain häikkää eli joko kortti rikki, ajurit eivät sovi tai näytön resoluutio on reippaasti yli näytön tukeman määrän.

Jos vähän lisätietoja annat niin pääsee alkuu...
-mitä teit juuri ennen kuin tuo meni tuollaiseksi
-mikä on lopputilanne, käykö kone jne

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Epätoivo kirjoitti:

Kuka neuvoisi (vääntäisi rautalangasta)mitä voi tehdä, kun avaa tietokoneen ja näyttöön tulee
tämä Windows XP ja se niinkuin hakee sitä (siniset valoviivat kulkee normaalisti vähän aikaa.Sen jälkeen tulee ilmoitus "no signal". Johdot on kiinni ja kaikkea on yritetty!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu