Tämä ei ole kysymys- vaan keskustelupalsta!
Näin sanoo sheriffi...
Näin sanoo sheriffi...
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Vastaukseksi tosin tulee saamaan melko kylmää kohtelua. Parasta olisi poistaa kaikki kysymykset, jos ne niin sieppaavat tai sitten vastata vähän ystävällisemmin. Tai mikä parasta jättää keskustelu muille ja pitäytyä ihan vaan valvovissa hommissa.
rajata kysymykset keskustelun ulkopuolelle.
Löytyyköhän tuohon rajaukseen jotain perustetta jostakin keskusteluoppaasta?
Olen huomannut, että palstan Neiti...X:llä on hyvin vahvat käsitykset työttömistä ja opiskelijan toimeentulotukeen liittyvät kysymykset lempataan toiselle palstalle kun ne eivät "liity opiskeluun". Neiti...X:llä on myös jotakin kummia antipatioita sellaisia kohtaan, jotka eivät ole rekisteröineet nimimerkkiä ja kuitenkin itse huutelee nimettömänä nimimerkin suojista, vaikka se toki on rekisteröity - jokainenhan tietää, että sisään kirjautumatta myös rekisteröityneet voivat kirjoittaa ihan millä nimimerkillä tahansa.
Sä olet taas päässyt vauhtiin ja tapasi mukaan useammassa keskustelussa? Jos olisin rajannut keskustelusta pois kaikki kysymykset niin eihän niitä sitten olisi täällä... Ensimmäistäkään palstan aiheeseen liittyvää kysymystä en ole poistanut/siirtänyt.
Musta nyt kuitenkaan ei voi olla liikaa vaadittu, että etsii itse vastauksen kysymykseensä, johon on vain yksi oikea vastaus, joka lukee suoraan Kelan sivuilla. Näin saataisiin palstalle kysymys-vastaus-linjan tilalle ihan todellista keskustelua, muustakin kuin mun "antipatioista". Ja ei, en ole kirjoittanut sheriffiksi tuloni jälkeen viestiäkään tälle pastalle kirjautumatta sisään.
Mitä tulee palstalta siirrettyihin viesteihin, niitä ei ole kovinkaan montaa (ei edes yhtä viikossa) ja siirtämäni viestit ovat todella olleet väärällä palstalla. Palstan nimihän on opintotuki, muille opiskelua koskeville aiheille on omat palstansa ja muille yhteiskunnan tuille omansa. Suurimman osan olen siirtänyt asumistukipalstalle.
"Sä olet taas päässyt vauhtiin ja tapasi mukaan useammassa keskustelussa?"
Minä en ole pitkiin aikoihin kirjoitellut tälle palstalle yhtään mitään, vaikka toki olen käynyt viestejä lukemassa.
Miten sinä pystyt kirjoittamaan tuollaisia ala-arvoisia heittoja? Kerro ihmeessä missä useammassa keskustelussa minä olen tapani mukaan vauhdissa?
"Kerro ihmeessä missä useammassa keskustelussa minä olen tapani mukaan vauhdissa?"
Tuolla vauhdissa olemisella tarkoitin viittauksia mun "vahvoihin käsityksiin työttömistä" ja "antipatioihin nimimerkkinsä reksiteröimättömiin". Oletin sinun lisäksi kirjoittaneen toisessa keskustelussa tämän ketjun aiheista, mahdollisesti erehdyin? Tietää kun en voi kun et vieläkään minkäänlaista nimimerkkiä käytä.
"Miten sinä pystyt kirjoittamaan tuollaisia ala-arvoisia heittoja?"
Vielä asiattomampi oli vihjauksesi siitä, että kirjoittelisin tälle palstalle nimimerkkini lisäksi kirjautumatta sisään.
käydä läpi kun sinun mielipiteesi tietyistä ihmisryhmistä tulee selväksi.
Ihan yhtä anonyyminä sinäkin huutelet kuin täysin nimimerkitönkin.
""Miten sinä pystyt kirjoittamaan tuollaisia ala-arvoisia heittoja?"
Vielä asiattomampi oli vihjauksesi siitä, että kirjoittelisin tälle palstalle nimimerkkini lisäksi kirjautumatta sisään."
Mitäs sitä sanottiinkaan siittä kalikan osumisesta?
Minusta seriffi hoitaa hommansa tosi hyvin. Enkä ole huomannut mitään aliarviointia yms. hänen taholtaan ketään kohti.
Kiitokset neiti..X:lle hyvästä palstan hoidosta! Jatka samaan malliin =)
"Ei tarvitse kovinkaan montaa viestiketjua käydä läpi kun sinun mielipiteesi tietyistä ihmisryhmistä tulee selväksi."
No, laitapa tähän nyt sitten vastaukseksi muutama linkki tuollaisiin viestiketjuihin, joihin viittaat. Löydät kirjoittamani viestit klikkaamalla jonkun viestini kohdalla "hae kaikki nimimerkin kirjoittamat viestit". Ota myös huomioon, että haku etsii kaikki nimimerkkiäni muistuttavat, en siis ole kirjoittanut niitä autopalsta tms. -tekstejä. Sisään kirjautuneena olen kirjoittanut tälle ja muille yhteiskunnan tukia käsitteleville palstoille.
"'Vielä asiattomampi oli vihjauksesi siitä, että kirjoittelisin tälle palstalle nimimerkkini lisäksi kirjautumatta sisään. 'Mitäs sitä sanottiinkaan siittä kalikan osumisesta?"
Ole ystävällinen ja laita nyt sitten vaikka valitus menemään ylläpidolle, että hoidan mielestäsi hommani huonosti ja "huutelen" asiattomuuksia kirjautumatta palstalle. Tämän luulisi olevan sinulle kuitenkin jo sen verran tärkeä asia, kun jaksat täällä tuollaista soopaa suoltaa kerta toisensa perään. Kuten jo kerroin, viestiäkään en ole tälle palstalle kirjoittanut ilman sisäänkirjautumista (sen jälkeen tietenkin kun olen rekisteröitynyt joskus alkuvuodesta).
"Ihan yhtä anonyyminä sinäkin huutelet kuin täysin nimimerkitönkin."
Onpas sulla pitkät johdot kun ei vieläkään ole pointtini mennyt perille. Edelleenkään, tarkoitus ei ole, että nimimerkin pystyy jäljittämään kirjoittajan henkilöllisyyteen vaan että saman kirjoittajan tekstit voisi yhdistää toisiinsa. Tässä ketjussa "nimimerkkisi" ovat siis olleet "järjenjuoksua", "kiinnostaa..." ja "viestiketjua". Loogista, eikö? Käytännön esimerkkinä nimimerkin käytöstä sulle tässä vaikka etusivulta yksi viestiketju:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1500000000000005&conference=4000000000000026&posting=22000000020813246
Neiti..X on kyllä erittäin hyvä sheriffinä. Tämän palstan, ja joidenkin muidenkin palstojen vaivana on jatkuvasti typerien kysymysten esittäminen. Typerä kysymys siis määritellään tässä tapauksessa: "kysymys, johon vastaus löytyy googlen haun ensimmäisestä linkistä taikka kelan sivuilta".
Itse poistaisin kaikki "kuinka paljon saan tukee kun meen syksyllä kouluun"-tyyppiset kysymykset välittömästi.
samalla aaltopituudella palsta sheriffin kanssa.
Olisi aika tyhmää poistaa tai arvostella oman kiinnostuksen ulkopuolelle jääviä viestejä. On hienoa, että kokee olevansa tärkeä, mutta ei pidä luulla olevansa maailman napa, jonka ympärillä muut pyörivät
Usein tehdään "typeriä" kysymyksiä, koska kysyjällä ei ole sitä "tietoa" millä sinä pystyt hakemaan kysytyn tiedon yhdellä googlen haulla.
Tämä palsta on opintotukipalsta, joten eiköhän peruskoulun päättävälläkin ole oikeus tehdä sellaisia kysymyksiä, joita sinä et todennäköisesti useamman vuoden opiskelujen tuomalla kokemuksella tekisi.
Itseasiassa olen monissa asioissa hyvinkin paljon erimieltä Neiti..X:n kanssa, totesin vain ettei hänen sheriffin taidoissa ole mitään vikaa.
"Usein tehdään "typeriä" kysymyksiä, koska kysyjällä ei ole sitä "tietoa" millä sinä pystyt hakemaan kysytyn tiedon yhdellä googlen haulla."
Kun täällä kysytään, että "paljonko saan opintotukea ku meen syksyllä amiksee, ps. oon 17v", niin se ei todellakaan ole hyvä keskustelunaloitus. Ja se tieto löytyy suoraan Kelan sivuilta (jos kirjoittaa Googleen Opintotuki, niin Kelan sivu on ensimmäisenä).
Tämä ei ole mikään kysy ja vastaa -palsta, tällaiset turhat aloitukset sitten syövät koko palstan laatua. Vielä pahempi on, jos samanlainen kysymys on esitetty vaikka pari päivää sitten, mutta uuden viestin kirjoittaja ei jaksa selata vanhoja viestejä edes paria sivua taaksepäin, taikka käyttää etsi-toimintoa.
Sellainen kysy ja vastaa -palsta löytyy, yllätys yllätys, mistäs muualta kuin kelan sivuilta. Sieltä saa ainakin luotettavaa infoa, täällä kuka tahansa voi vastata mitä tahansa, ja vaikka jollain olisi tarkoitus vastata asiallisesti, niin hänenkin tietonsa voi olla vanhentunutta, ja näin vastauksesta on enemmän haittaa kuin hyötyä.
"Tämä palsta on opintotukipalsta, joten eiköhän peruskoulun päättävälläkin ole oikeus tehdä sellaisia kysymyksiä, joita sinä et todennäköisesti useamman vuoden opiskelujen tuomalla kokemuksella tekisi."
Olen minäkin ollut monesti hukassa näiden opintotukiasioiden kanssa, mutta ei kertaakaan ole tullut mieleen kysyä täältä, kun kaikki tarvittava tieto löytyy kelan nettisivuilta.
teet tällä palstalla kun kaikki tieto opintotuesta löytyy ihan virallisilta sivuilta?
Jos olisit itse käyttänyt tuota mainitsemaasi etsi-toimintoa, niin tietäisit ettei se aina ole käytettävissä.
Kaikilla ei ole aikaa eikä mielenkiintoa "valvoa" netissä kirjoitettavia viestejä, joten heille suotakoon anteeksi kun he esittävät saman kysymyksen kuin joku muu on aiemmin esittänyt.
"Mitä sitten ylipäätänsä teet tällä palstalla kun kaikki tieto opintotuesta löytyy ihan virallisilta sivuilta?"
K-E-S-K-U-S-T-E-L-E-N. Täällä voi keskustella. Lempiaiheitani ovat esim. opintorahan suuruus, töiden/palkan vaikutus opintotukeen sekä avoliiton vaikutus opintotukeen. Jotkut täällä valittavat että saavat liian vähän rahaa, jotkut valittavat että opiskelijat saavat liikaa rahaa. Hyvä saada välillä erilaisia näkökulmia asioihin. Siihen tämä palsta on hyvä. Ja siihen tämä palsta on tarkoitettu.
"Jos olisit itse käyttänyt tuota mainitsemaasi etsi-toimintoa, niin tietäisit ettei se aina ole käytettävissä."
Olen käyttänyt, kerran kävi niin ettei se toiminut.
"Kaikilla ei ole aikaa eikä mielenkiintoa "valvoa" netissä kirjoitettavia viestejä, joten heille suotakoon anteeksi kun he esittävät saman kysymyksen kuin joku muu on aiemmin esittänyt."
Ei se paljoa vaadi (varsinkaan aikaa) katsoa sivu tai kaksi taaksepäin noita viestejä. Tietty jotain vanhoja aiheita on hyvä nostaa uudestaankin esille. Mutta ei se myöskään paljoa vaadi kirjoittaa www.kela.fi ja katsoa sieltä ne tiedot huomattavasti nopeammin, tarkemmin ja varmemmin.
"Kaikilla ei ole aikaa eikä mielenkiintoa "valvoa" netissä kirjoitettavia viestejä, joten heille suotakoon anteeksi kun he esittävät saman kysymyksen kuin joku muu on aiemmin esittänyt."
Tuohan on verrattavissa kun äiti syöttää lastaan, lapsen ei tarvitse kuin aukaista suunsa.
Miksi ihmiset eivät käytä nettiä hyväkseen? Tietoa löytyy kun vain VAIVAUTUU etsimään. Oma-aloitteisuutta pitää olla, työelämässä sitä jopa vaaditaan. Viimeistään opiskelun alkaessa sitä jopa pitäisi alkaa harjoittelemaan aktiivisesti.
Kuinka aloituksesi liittyi opintotukeen? En keksinyt mitään asiaan liittyvää jota olisin voinut kommentoida. Älkää tehkö tällaisia turhia aloituksia, viette vain palstatilaa.