HELSINGIN TAITEELLINEN TEATTERI ALOITTAA TOIMINTANSA
Helsingin Taiteellinen Teatteri on vuonna 2006 perustettu vapaa teatteriryhmä, joka tekee taiteellista teatteria.
Helsingin Taiteellinen Teatteri on lähtöisin Ylioppilasteatterista, joka marraskuussa 2006 täyttää 80 vuotta. Ohjaajat Minna Harjuniemi ja Aune Kallinen toimivat Ylioppilasteatterin taiteellisina vastaavina vuosina 2001-2004. Tänä vajaan neljän vuoden aikana he, sekä muusikko Laura Murtomaa, työskentelivät intensiivisesti samojen ihmisten kanssa. Näistä pitkäaikaisista yhteistyökumppaneista koostuu Helsingin Taiteellisen Teatterin jäsenistö. Vaikka HTT tekee nyt ensimmäistä esitystään, on sen ensemble jo eri muodoissaan tehnyt Ylioppilasteatteriin yhdeksän esitystä (esim. Che-ooppera, Deus ex Machina, Rauha!, Muotitalo, Lex Mania). Helsingin Taiteellinen Teatteri on perustettu jatkamaan ensemblen toimintaa ja mm. tutkimaan lisää 'orkesteriteatteriksi' nimettyä tyylilajia. Orkesteriteatteri haluaa nähdä näyttämön orkesterina, soittimena, organismina, kuorona, yhdyskuntana. Ryhmän peruselementtejä ovat mm. suuri esiintyjämäärä sekä musiikki eri muodoissaan.
Ryhmän ensimmäinen esitys HAMARTIA (tietämättömyydestä johtuva kohtalokas erehdys) saa ensi-iltansa 8. marraskuuta Suomenlinnan Myllysalissa. Esityksen ohjaa teatterin taiteellinen johtaja Minna Harjuniemi. Musiikista vastaavat Sampsa Nuotio, Jukka Ruotsalainen ja Tuomas Skopa, koreografiasta Alma Lehmuskallio sekä puvustuksesta ja lavastuksesta Paula Koivunen.
www.htt.fi
Helsingin Taiteellinen Teatteri
htthtt
0
365
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.774442Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k112363- 1691544
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2431466- 1211321
- 1151237
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil721159Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik81136- 641072
- 35956