Mitä erilaisia ruokia kaloille?

Eli siis mitä muita ruokia kaloille voi antaa kuin perinteisiä purkkiruokia? Jotain vihanneksia?
3215
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Näille voi siis ainakin syöttää kurkkua, paprikaa, kesäkurpitsaa, pinaattia, salaattia. mutta ne on pidettävä pohjassa jollakin jotta plekot ja partikset pystyvät syömään niitä.
Kurkun läpi voi esimerkiksi laittaa pikkulusikan ja laittaa pohjalle.
Muista kuitenkin ettet syötä liikaa :)

Äänestä

No heippa kaimaseni anniina.

mille kaloille olet antamassa?? (kaikille ei voi antaa samanlaista ruokaa, no sen varmaan tiesitkin) Katkaravut pienittynä on ihan jees, ei tosin pienille kaloille. Voisit kokeilla räkmixiä (kotitekoinen katkarapusekoiteruoka)teko-ohje:
http://www.akvaariotieto.info/suomi/ohjeita/rakmix.php , hyttysentoukat, surviaisen toukat, akvaarioliikkeestä saatavat pakasteruuat. mutta en suosittele elävän ruuan käyttämistä, se voi aiheuttaa loistauteja joiden poisto ei aina ole helppoa.
Jos käytät vain akvaarioliikkeen kuivaruokia(esim.hiutaleita, granulaatteja) olisi hyvä ostaa akvaariokaloille tarkoitettua nestemäistä vitamiinisekoitetta ja laittaa sitä kuivaruuan sekaan.

Äänestä
  • mä oon kaloille antanut salaattia..eka vaan oon keittänyt sen, että ei tuu mitään juttuja akvaarioon...hyvin on maistunut niille:)...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anniina kirjoitti:

Eli siis mitä muita ruokia kaloille voi antaa kuin perinteisiä purkkiruokia? Jotain vihanneksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu