Tiesitkö, että John Wickström teki

Ahvenanmaan Suomenkielisten hankkeet omankielisen seurakunnan perustamiseksi!

Turussa eläkepäiviään viettävä arkkipiispa John Wickström on syyllinen siihen, että ahvenanmaalla ei ole Suomenkielistä seurakuntaa.

Mietin pitäisikö Turun ruotsinkielinen seurakunta lopettaa, koska oikeudenmukaisuuteen liittyy aina vastavuoroisuus?

Mietin myös monesti mitä mieltä Jeesus mahtoi ajatella John Wickströmin toimista tässä kohtaa?
5943
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ai oliks Vickström piispana jeesuksen aikaan??!

Vai oletko sinä Jeeasuksen isä, kun mietit ruotsinkielisen srkn lopettamista!?
Noin vain SINÄ lopetat??

Äänestä
  • RKP:njäsen? nähtävästi et kestänyt lainkaan aloitusta.

    Jos olet tiedon puutteessa, niin John Wickström ei ollut piispana silloin kuin kristinusko syntyi!
    Kirjoittaja ei ole Jeesuksen isä!

    John Wickström aikoinaan ollessaan Arkkipiispa, julisti kovasti, että rasismi on syntiä ja se pitää sanoa suoraan!

    No ongelman idea siinä, että john ei ole koskaan tuominnut swekomaanien harjoittamaa rasismia Suomenkielisiä kohtaan. Swekomaanien harjoittama rasismi Suomalaisuutta vastaan on pitkä ja likainen(jatkuu tänä päivänäkin)

    John Wickström on SDP:n jäsen ja varmasti tästä syystä hän on välttynyt suuremmilta kriittisiltä arvosteluilta.

    Äänestä

Tervehdys!

Ensinnäkin suuret kiitokset nimimerkille Superagfailluminous, joka nosti esiin sinänsä asiaankuuluvan henkilön historiastamme.

Laadukkaan merimoottorin käyttöönsaattaminen sekä sen sittemmin tapahtunut yleistyminen merkitsi 1900-luvun alussa erityisesti rannikkoseutujemme ruotisinkieliselle kalastajaväestölle merkittävää elinolojen parannusta.

Wickströmin kehitämä nelitahtinen venemoottori oli rakenteensa vuoksi erityisen luotettava. Se oli myös käytännössä hyvin helppohoitoinen ja edullinen.

Saaristolainen saattoi aikoinaan merellä myrskyn noustessa lausahtaa: "Nyt meitä voi auttaa enää Herramme Jumalan armo ja Wickströmmin moottori..."

Suosittelisin tässä yhteydessä teosta nimeltä "Finlandssvenska tekniker" , jossa on mainio kuvaus John Wickströmin veljen teknisistä aikaansaannoksista!

Äänestä

En usko Jeesuksella olleen kantaa seurakunnista. Ne ovat myöhempää keksintöä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyhjäksi kirjoitti:

Ahvenanmaan Suomenkielisten hankkeet omankielisen seurakunnan perustamiseksi!

Turussa eläkepäiviään viettävä arkkipiispa John Wickström on syyllinen siihen, että ahvenanmaalla ei ole Suomenkielistä seurakuntaa.

Mietin pitäisikö Turun ruotsinkielinen seurakunta lopettaa, koska oikeudenmukaisuuteen liittyy aina vastavuoroisuus?

Mietin myös monesti mitä mieltä Jeesus mahtoi ajatella John Wickströmin toimista tässä kohtaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu