Ensikertalaisena venekaupoilla

Hei,

Olemme ostamassa ensimmäistä purjevenettämme ja nyt on löytynyt etsimämme 80-luvun alun pikku pursi, josta olemme alkamassa hieromaan kauppoja. Koska emme ole aikasemmin ole tehneet venekauppoja, niin hyvät vinkit olisivat nyt tarpeen seuraavista asioista;

Emme saaneet venetarkastajaa lauantaiksi tarkastamaan venettä, koska vene on pohjosessa, niin mitkä ovat tärkeimmät asiat mielestänne, joita tulee ostaessa käydä veneestä läpi?

Millä dokumenteillä veneen myyjä voi esittää omistusoikeutensa veneeseen? kyseessä on rekisteröimätön vene.

Myös kaikki muut asiat, joita mielestänne on hyvä huomioida/dokumentoida kauppoja tehdessä otetaan mielihyvin vastaan.

Kiitos jo etukäteen!
91350
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Jos vene on yleisilmeeltään tip-top kunnossa, niin siitä on pidetty huolta ja kaikki huollot on tehty asianmukaisesti. Likaista venettä kannattaa varoa. Pyydä kopiot kaikista mahdollisista huolto- ja tavarakuiteista.
Omistusoikeutta ei voi aukottomasti selvittää mitenkään, mutta pyydä jäljennys aikaisemmasta kauppakirjasta ja ota myyjältä kaikki henkilotiedot kauppakirjaan. Maksa kauppasumma pankkiin. Voit esittää osan kauppasummasta pidettävän sulkutilillä kunnes olet varmistanut kaiken olevan siinä kunnossa kuin oli sovittu. Tee kaikki sopimukset ja lupaukset kirjallisesti. Ota veneestä valokuvia kaupantekohetkellä kaikista mahdollisista paikoista.

Älä hötkyile vaan varaa riittävästi aikaa kauppojen tekemiseen.

Äänestä

Säästä hieman lisää rahaa ja osta uusi Bavaria 30.

- edullinen hankkia
- pitää arvonsa
- purjehtii hyvin
- tilava

On vähän toista kuin vanhat skandiveneet.

Äänestä

Älä ainakaan hätäile. Ota huomioon hinnassa tulevat kustannukset, jotka sinua odottavat heti kun olet veneen onnellinen omistaja. Ota mukaan joku joka tietää jotain veneistä. -Lykkyä tykö!

Äänestä
  • Mitkä tulevat kustannukset tulee ottaa hinnassa huomioon? Vahaus? Vesillelasku? Laituripaikka? Katsastus? Talvipaikka? Tankkaukset ja tyhjennykset?
    Eli oikeastaan myyjän pitäisi vähän maksaa, että suostut ottamaan veneen ristiksesi?

    Hyppää suohon, p-aukinen typerys.

    Äänestä

  • Veneen ostaja kirjoitti:

    Mitkä tulevat kustannukset tulee ottaa hinnassa huomioon? Vahaus? Vesillelasku? Laituripaikka? Katsastus? Talvipaikka? Tankkaukset ja tyhjennykset?
    Eli oikeastaan myyjän pitäisi vähän maksaa, että suostut ottamaan veneen ristiksesi?

    Hyppää suohon, p-aukinen typerys.

    ..kustannukset on esimerkiksi varusteiden täydentäminen edes minimitasolle!
    Jostain syystä tuntuu olevan vallalla käytäntö, että varsinkin pienemmisttä (lue: halvemmmissa) veneissä on myyntihetkellä varusteet karsittu minimiin, tai mitään varsuteita ei seuraa mukana!

    Jo pelkästään tarvittava köysistö, ankkuri (tai ankkurit) pelastusrengas, puoshaka, mela, ämpäri, pumppu (pumput) kompassi, alueen merikortit, kulkuvalot, akusto, juomavesisäiliö, toiletti, keitin, moottorin huolto, spinnuvarustus, mahdollisesti uusittava purje.... listaa voisi vielä jatkaa.

    Nuo kaikki on sellaisia, joita ei ensiveneen ostaja huomaa kysyä tai ajattele tarvitsevansa, mutta jotka kuitenkin pitää veneestä löytyä.
    Ja hämmästyttävän monesta myynnissä olevasta veneestä nuo kaikki puuttuu...
    Ja varsinkin pienemmässä (siis halvemmassa) veneessä koko varustelistan hankkiminen muodostaa suuremman osan koko kustannuksesta.

    -Mika-

    Äänestä

no kerro heti mikä venemalli se on niin tulee vähän parempia neuvoja. Joissain veneissä on tyyppivikoja, ja joitakin veneitä ei kannata ostaa vaikka halvalla saisikin.

Äänestä

"Millä dokumenteillä veneen myyjä voi esittää omistusoikeutensa veneeseen? kyseessä on rekisteröimätön vene. "

Eikö veneellä ole alustodistusta? Sellainen pitäisi olla, jonka kautta myyjä todistaa olevansa veneen omistaja. Jos ei ole, pitäisi ainakin olla jokin kauppakirja, josta selviäisi, että myyjä on veneen ainoa omistaja. Kannattaisi miettiä, mitä seuraisi jos kaupan jälkeen ilmenisi, että myyjä ei ollutkaan veneen omistaja?

Teknisesti jokainen vene on yksilö.

Karilleajovauriot saattavat näkyä kölin alaetureunassa, pilssin poikittaisjäykisteiden irrallisuutena, hiushalkeamina pilsissä tai rungon halkeamina kölin edessä tai takana rungossa. Rungossa ei saa olla kuplia (osmoosia). Sitä voi koputella kauttaaltaan meisselin väärällä päällä, jos kuullostaa pehmeältä, älä osta. Älä myöskään tee kauppoja, jos vene on vedessä, et pääse toteamaan rungon kuntoa.

Peräsimessä ei saa olla minkäänlaista klappia. Rungon läpivientien venttiilit kannattaa valaista lampulla ulkoa, jotta näkee, kuinka syöpyneitä sulut ovat.

Haistele venettä sisältä, haiseeko tunkkaiselta tai homeiselta? Minkälainen on veneen yleisilme, kylkien kunto ja ovatko pohja ja köli siistissä kunnossa? Vanhat sisämoottorit voivat olla ruostepommeja. Kysy, mitä syyshuoltoja koneelle on tehty. Kysy myös, miten talvisäilöönpano on tehty. Merivesijäähdytteiset koneet pitäisi talveksi pistää jäähdytyspuolelta glykoleihin, jotta kanavat eivät syövy. Öljyt pitää vaihtaa joka syksy, myös vaihteiston puolelle. Korroosioprosessissa uhrautuvat akselin tai vetolaitteen sinkit on myös vuosittain vaihdettava.

Veneen pitäisi olla kuiva kannestaan. Pehmennyt tai nariseva kansi kertoo kansiongelmista (delaminaatio tai balsan mätäneminen sandwichrakenteisissa) Narina voi kertoa myös, että väliaine on irronnut sisä/ulkolaminaatista, mutta kansi voi silti olla sisältä ehkä kuiva.

Mastossa ei saa olla lommoja eikä vaijereissa taittumia. Purjeet ovat kalliita, mutta jos veneestä ei haluta viimeisiä solmunosia irti, niin vanhallakin (n. 10 vuotta) dacronpurjeella pääsee ainakin alkuun, vaikka se alkaakin olemaan ehtoopuolellaan.

joku muu jatkakoon tästä....

Äänestä

ohjeet. Ohjeita lisää Venemestari-lehti tänä vuonna, taikka 2005. Älä hätäile..

Äänestä

Älä hätäile!
Katso myös Ruotsin ja Norjan valikoimat.
Siellä on pitkät alan luokitus-, laatu-, valmistus- ja kaupankäyntiperinteet.
Paatteja huolletaan aivan toisella tavalla kuin meillä köyhässä Suomessa on tapana.
Ota koeajolle mukaan joku kokenut.
Käytä kaikkia tiloja ja ominaisuuksia omassa
tulevassa ympäristössäsi ja kelillä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Aku -75 kirjoitti:

Hei,

Olemme ostamassa ensimmäistä purjevenettämme ja nyt on löytynyt etsimämme 80-luvun alun pikku pursi, josta olemme alkamassa hieromaan kauppoja. Koska emme ole aikasemmin ole tehneet venekauppoja, niin hyvät vinkit olisivat nyt tarpeen seuraavista asioista;

Emme saaneet venetarkastajaa lauantaiksi tarkastamaan venettä, koska vene on pohjosessa, niin mitkä ovat tärkeimmät asiat mielestänne, joita tulee ostaessa käydä veneestä läpi?

Millä dokumenteillä veneen myyjä voi esittää omistusoikeutensa veneeseen? kyseessä on rekisteröimätön vene.

Myös kaikki muut asiat, joita mielestänne on hyvä huomioida/dokumentoida kauppoja tehdessä otetaan mielihyvin vastaan.

Kiitos jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu