Seurakunta on myös merkittävä erilaisten tukien antaja köyhimmälle väestöryhmälle.
Äänestämällä seurakuntavaaleissa voit vaikuttaa siihen mitä tukea annetaan ja kenelle..
SRK-vaalien ennakkoäänestys alkaa ma 30.10 ja kestää 3.11. asti. Äänestää voi esim. marketeissa, kun on henkilöllisyystodistus mukana.
Äänestämällä seurakuntavaaleissa voit vaikuttaa siihen mitä tukea annetaan ja kenelle..
SRK-vaalien ennakkoäänestys alkaa ma 30.10 ja kestää 3.11. asti. Äänestää voi esim. marketeissa, kun on henkilöllisyystodistus mukana.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Valitettavan moni äänioikeutettu pitää seurakunta vaaleja mitättöminä tai vähäpätöisinä. Joskus tuntuu että seurakunnat jopa itse haluavatkin niin olevan, kysymys on kuitenkin hyvin tärkeästä asiasta ja myös jokaisen seurakuntalaisen maksamien verorahojen käytöstä.
On vähintäänkin tärkeää että käytte ääänstämässä.
http://www.yle.fi/silminnakija/
SILMINNÄKIJÄ: KAVALTAJAN TARINA (real video)
Torstaina 26.10.2006 klo 22.35 TV2
Kun rikolliseen tapahtumasarjaan yhdistyvät kirkko, jättimäinen kavallus ja pikkupaikkakunta, on selvä, että asiasta nousee suuri kohu. Oriveden seurakunnan entinen talouspäällikkö Matti Nylander sai lokakuun alussa lähes kolmen vuoden vankeusrangaistuksen. Orivedellä hyvin tunnettu ja arvostettu talouspäällikkö Nylander oli kavaltanut seurakunnan varoista 10 vuoden aikana 417 000 euroa.
”Olen valmis kärsimään tämän tuomion, mutta tämä tuomio ei koske ainoastaan minua, vaan myös läheisiäni. Olen äärimmäisen pahoillani ja haluan pyytää anteeksi kaikilta, joita olen loukannut tekemisilläni”, sanoo yhden Suomen historian suurimman julkisyhteisöön kohdistuneen kavalluksen tehnyt Nylander.
Kirkkolaki mahdollistaa ns. vaaralliset työnkuvat pienissä seurakunnissa, sillä yhdelle henkilölle on sälytetty aivan liikaa valtaa ja mahdollisuuksia. Kiusaukseen joutuneelle osaavalle tekijälle ovat taivaan portit auki maalliseen paratiisiin, jos sitä haluaa. Oikeudenkäynnin jälkeen pidetyssä seurakunnan tiedotustilaisuudessa seurakuntasali pullisteli väkeä ja tunnelma oli ajoittain kiivas. Seurakuntalaiset vaativat saada tietää, kuinka on mahdollista, että tilintarkastuksista menee useiden vuosien ajan läpi näin suuri kavallus? Olisiko syyllinen saatu kiinni aiemmin, jos hänen tekemisiinsä olisi uskallettu puuttua? Mikä on seurakunnan johdon ja viranhaltijoiden vastuu? Syyllisiä etsittiin ja etsitään yhä.
Kavalluksella oli suuret vaikutukset pienessä Oriveden seurakunnassa, joka oli jo vuosien ajan kamppaillut talousvaikeuksien kanssa. Mutta kavallusrikoksessa ei ole kyse vain rahasta. Työyhteisö järkyttyi luottamuksen pettämisestä ja seurakunta suree menetettyä mainettaan. "Viha on ehkä liian voimakas sana, mutta tuntui että menee hajalle”, sanoo Nylanderin läheinen työtoveri kanslisti Raisa Syvänen. Pitkän tutkinnan vuoksi kovan paineen alla elänyt kirkkoherra Kari Mattila puolestaan toteaa, että hänen ensi alkuun tuntemansa vihan tunteet ovat nyt muuttuneet enemmän sääliksi syyllistä kohtaan. Kun kyse on seurakunnasta, on kyse myös synnistä ja anteeksiannosta. Tuleeko luottamuksen pettäjälle antaa anteeksi? Onko mahdollista antaa anteeksi?
Tapaus herättää kysymyksen siitä onko vastaavanlaisia kavalluksia tapahtunut muissakin seurakunnissa. Ovatko kirkoon kuuluvien suomalaisten rahat menneet asianmukaisiin tarkoituksiin? Silminnäkijän raportin on toimittanut Pekka Heikura.
Esitetty: 26.10.2006 | Päivitetty: 27.10.2006
Juontaja / tuottaja: Kari Mokko
etukäteen millainen hän oikeasti on ja voihan sitä ihan rehellinenkin henkilö sortua kiusauksen edessä.
En minä ainakaan tunne yhtään seurakuntavaaleissa ehdokkaana olevaa henkilöä, että voisin edes sen perusteella heistä ketään äänestää. Mitkä on siis ne perusteet joita äänestäjän pitäisi käyttää, äänestääkseen sitä OIKEAA henkilöä? Eihän näistä ole kuin kasvokuvat ja numerot esillä, äänestä siitä sitten.
Minusta koko seurakuntavaali on täysin turha, kun tällainen rivihenkilö, kuten minä ja suurin osa seurakuntaan kuuluvista on, ei tiedä mitään koko seurakuntien touhuiluista edes. Suurin osa siellä touhuilevista ei edes ole aidossa uskossa, niin pitääkö näitä sitten äänestääkin vielä???!!!
Itse en käy kirkossa edes, sillä minun Jumalani ei asu siellä vaan täällä missä minäkin, ollen aina läsnä yötä päivää, menen minne tahansa, olen missä tahansa. Tässäkin kanssani tälläkin hetkellä, hyvin voimakkaasti läsnä nyt ja aina.
Olen huomannut, että kirkkovaltuustosta se on kiinni, miten paikallinen seurakunta rahallisesti avustaa köyhiä. Äänestän valtuustoon köyhien asioita ajavaa henkilöä.