Ostin juuri uuden kannettavan koneen Acer Aspire 5044 WLMi ja heti meni sormi suuhun.Mitä tarvitsen, jotta pääsen nettiin myös kotini ulkopuolelta ???..Ja toiseksi mitä lisäostoja tarvitsen langattoman verkon luomiseksi kotiini. Minulla on nyt Telewell TWEA-200 ADSL-modeemi kotona pöytäkoneessani,jossa ei ole ko.ominaisuuksia. Auttakaa tietämätöntä...
Mitä tarvitsen kodin ulkopuolelle ?
Veera76
5928
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tarvitset kännykän joka tukee GPRS tai 3G yhteyttä, siihen liittymään sopivan datapalvelun ja joko Bluetooth tai kaapeliyhteyden läppärin ja kännyn välille.
En jaksa selvittää onko tuo Telewell kortti vai ulkoinen ADSL. Jos ulkoinen, sen perään pistät wlan-tukiaseman, jossa on vähintään kaksi ethernetporttia. Toiseen se ADLS ja toiseen pöytäkone. Se Acer liittyy sitten langattomasti tuohon tukiasemaan.
Jos se on kortti ADSL, osta uusi ulkoinen, joissakin on sekä ADSL että wlan samassa.
Jee, minulla on Nokia 9300 ja siinä GPRS. Riittääkö että Bluetooth-kommunikaatio pelaa kännyn ja Acerin välillä vai tarvitsenko vielä jonkin kortin koneeseeni ( pc-kortin ) ??
Se on ulkoinen ADSL-modeemi se Telewellin..
Suurkiitos kun vastasit näin nopeasti !
Näistä asioista olisi kannattanut ottaa selvää etukäteen. Nyt sinulla on uusi kannettava, jossa ei ole sisäänrakennettuna Bluetoothia, vaikka kännykässäsi se on. Tarvitset vielä Bluetooth-kortin, joko PC-Cardin tai sitten USB-tikun.
Rahaa säästyy rutosti (*aktiivikäytössä* satasia kuukaudessa) verrattuna GPRS/3G-puheluihin, jos koneessa on WLAN. Lähes jokaisessa nettikahvilassa on ilmainen tai pientä maksua vastaan toimiva WLAN-verkko. Viimeisin yllätykseni oli se, että meillä on kaupungin virastoissa ja tiloissa ilmainen WLAN-verkko. Sellainen löytyy myös useista hotelleista.
Kotona sinun pitää joko ADSL-modeemi vaihtaa sellaiseen, jossa on myös WLAN-tukiasema (jos haluat käyttää konetta missä vain, vaikkapa puutarhassa) - tai sitten erillinen WLAN kytkin/routteri sen nykyisen ADSL-modeemin perään. Jälkimmäinen on sinun tapauksessasi se suositeltavampi vaihtoehto; vaikkapa tällainen:
http://www.bulldog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=3471414508769
Kannettavissa on käytännössäa kaikissa RJ45-liitin verkkokaapelia varten, joten sellaistakin (2-3m pituista) kannattaa kannella mukana. On yleensä WLAN-yhteyttä nopeampi ja varmempi. Ja hieman suojatumpi.
Jos kannettavassa ei ole WLAN-adapteria, voi ostaa ulkoisen WLAN-sovittimen. Vaikkapa tällaisen:
http://www.bulldog.fi/cgi-bin/netstore/tuote.pl?tuote=0968001807016
Jos WLAN-applikaatiossa tekee verkko-haun, niin suojaamattomat WLAN-yhteydet löytyvät helposti. Heikon signaalin verkkoihin ei kannata liittyä, koska ne yleensä pätkivät ja siinä menee hermot.
Ei kannata kytkeytyä myöskään tuntemattomiin WLAN-verkkoihin. WLAN-liikennettä voidaan helposti kuunnella, joten yhteyksissä kannattaa käyttää edes perus-suojausta. Erillinen VPN-applikaatioa on syytä käyttää heti, kun et halua muiden kuuntelevan (ainakin 64-bittinen WEP salasana murtuu nykyään kohtuullisen nopeasti).
GPRS/3G puhelua varten tarvitset esim. Nokian puhelimilla data-kaapelin (silloin kannatta asentaa myös PC Suite, josta on paljon muutakin hyötyä, kuin pelkkä modeemi-toiminto). Modeemi-asetuksissa *99# puhelinnumeroksi, ja toimii (PC Suite tekee asetukset valmiiksi).
---
Kun ostat WLAN-tuotteita, niissä pitäisi olla tuettuna vähintään 802.11b JA 802.11g (muut protokollat ovat plussaa). Ensimmäinen on tuettu kaikissa Nokian WLAN-puhelimissa, jälkimmäinen lähes kaikissa.
Jos vietät aikaa useammassa paikassa, niin jokaisessa olisi oltava esim wlan-laitteet, itse esim käytän varsinaisessa kodissani ja opiskelukämpässä langattomasti nettiä, koska wlan on hankittu