Minne Jeesus meni?

Voisiko joku kertoa?

Jos Pontius Pilatus ei tuominnut Jesusta ristinaulatuksi eikä Jeesus noussut kolmantena päivänä ylös kuolemasta niin voisiko joku kertoa mitä hänelle tapahtui? Kaikki proofetat ovat kirjoittaneet nähneensä Jeesuksen kuolemansa jälkeen ja menneen suoraan taivaaseen 40 päivän kuluttua.

7

631

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyjä...

      ....

      • Häh?

        Eikö Jesus muka ollut jumalan toiseksi tärkein profeetti islamuskon mukaan? Luulisi kyllä olevan jotain mainintaa hänestä siellä ;)


    • .....

      "Jumala on ottanut hänet luokseen". Muuta mainintaa Koraanissa ei asiasta tietääkseni ole.

      • melissaas

        Koraani tunnustaa kyllä Jeesuksen yhdeksi profeetakseen, ja Muslimien uskon mukaan viimeisellä tuomiollaan on kaikki profeetat eli myös Jeesus.

        Jeesus on lisäksi aika keskeinen hahmo islamin uskoisten keskuudessa.


    • löytänyt

      yhtään kohtaa koraanista missä kiellettäisiin Jeesuksen kuolema paalussa vai onko joku jae jäänyt lukematta?Koraanissahan ei ole muuta mainintaa kuin että Jeesusta ei ristiinnaulittu ja lisäksi koraanin kohta "Todellisuudessa he eivät ole surmanneet häntä (lopullisesti),"
      sana "lopullisesti" osoittaa että Jeesus surmattiin mutta ei ihmisten näkemysten tavoin niinkuin Jeesus yritti Raamatussakin osoittaa että häntä ei surmata ihmisten näkemysten tavoin " Ei sitä (henkeä) kukaan minulta ota".
      Lisäksi "Todellisuudessa" sanan käyttö viittaa erittäin selvästi siihen että tuon ilmoituksen antaja (enkeli Gabriel) ei ollut täysin selvillä millä tapaa Jeesuksen kuolema tapahtui vaan hän yritti selvittää mitä todellisuudessa tapahtui eli tuo kohta Jeesuksen kuoleman ilmoituksesta ei ole lopullinen.

    • tarkkaan

      huomaatte, ettei siinä kielletä sitä, että Jeesus naulittiin ristille. Siinä kielletään vain se, että juutalaiset olisivat naulanneet Jeesuksen ristille: "Heistä vain näytti siltä".

      Jokainenhan tietää, että roomalaiset naulasivat Jeesuksen ristille...

      Näissä asioissa täytyy olla tarkkana. Eksyttäjiä on monenlaisia...

      • saarai

        Koraani vahvistaa, että Jeesus kuoli.
        Suura 19:33
        Rauha minulle päivänä, jona synnyin, ja päivänä, jo-
        na kuolen, ja päivänä, jona minut herätetään henkiin.
        Tosin Koraani on aika ristiriitainen Jeesuksen
        kuoleman suhteen, mutta kuitenkin sekin vahvistaa,
        että Jeesus kuoli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      316
      2710
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      78
      2465
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      55
      2205
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      77
      1903
    5. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      125
      1682
    6. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      59
      1554
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      138
      1470
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      73
      1328
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      89
      1162
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      77
      1134
    Aihe