Minne Jeesus meni?

Voisiko joku kertoa?

Jos Pontius Pilatus ei tuominnut Jesusta ristinaulatuksi eikä Jeesus noussut kolmantena päivänä ylös kuolemasta niin voisiko joku kertoa mitä hänelle tapahtui? Kaikki proofetat ovat kirjoittaneet nähneensä Jeesuksen kuolemansa jälkeen ja menneen suoraan taivaaseen 40 päivän kuluttua.

7

636

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kysyjä...

      ....

      • Häh?

        Eikö Jesus muka ollut jumalan toiseksi tärkein profeetti islamuskon mukaan? Luulisi kyllä olevan jotain mainintaa hänestä siellä ;)


    • .....

      "Jumala on ottanut hänet luokseen". Muuta mainintaa Koraanissa ei asiasta tietääkseni ole.

      • melissaas

        Koraani tunnustaa kyllä Jeesuksen yhdeksi profeetakseen, ja Muslimien uskon mukaan viimeisellä tuomiollaan on kaikki profeetat eli myös Jeesus.

        Jeesus on lisäksi aika keskeinen hahmo islamin uskoisten keskuudessa.


    • löytänyt

      yhtään kohtaa koraanista missä kiellettäisiin Jeesuksen kuolema paalussa vai onko joku jae jäänyt lukematta?Koraanissahan ei ole muuta mainintaa kuin että Jeesusta ei ristiinnaulittu ja lisäksi koraanin kohta "Todellisuudessa he eivät ole surmanneet häntä (lopullisesti),"
      sana "lopullisesti" osoittaa että Jeesus surmattiin mutta ei ihmisten näkemysten tavoin niinkuin Jeesus yritti Raamatussakin osoittaa että häntä ei surmata ihmisten näkemysten tavoin " Ei sitä (henkeä) kukaan minulta ota".
      Lisäksi "Todellisuudessa" sanan käyttö viittaa erittäin selvästi siihen että tuon ilmoituksen antaja (enkeli Gabriel) ei ollut täysin selvillä millä tapaa Jeesuksen kuolema tapahtui vaan hän yritti selvittää mitä todellisuudessa tapahtui eli tuo kohta Jeesuksen kuoleman ilmoituksesta ei ole lopullinen.

    • tarkkaan

      huomaatte, ettei siinä kielletä sitä, että Jeesus naulittiin ristille. Siinä kielletään vain se, että juutalaiset olisivat naulanneet Jeesuksen ristille: "Heistä vain näytti siltä".

      Jokainenhan tietää, että roomalaiset naulasivat Jeesuksen ristille...

      Näissä asioissa täytyy olla tarkkana. Eksyttäjiä on monenlaisia...

      • saarai

        Koraani vahvistaa, että Jeesus kuoli.
        Suura 19:33
        Rauha minulle päivänä, jona synnyin, ja päivänä, jo-
        na kuolen, ja päivänä, jona minut herätetään henkiin.
        Tosin Koraani on aika ristiriitainen Jeesuksen
        kuoleman suhteen, mutta kuitenkin sekin vahvistaa,
        että Jeesus kuoli.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      229
      1974
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1164
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      20
      995
    4. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      696
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      38
      679
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      658
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      201
      587
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      425
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      418
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      412
    Aihe