Jos Pontius Pilatus ei tuominnut Jesusta ristinaulatuksi eikä Jeesus noussut kolmantena päivänä ylös kuolemasta niin voisiko joku kertoa mitä hänelle tapahtui? Kaikki proofetat ovat kirjoittaneet nähneensä Jeesuksen kuolemansa jälkeen ja menneen suoraan taivaaseen 40 päivän kuluttua.
Vastaukset 7
- Kysyjä...
....
- Häh?
Eikö Jesus muka ollut jumalan toiseksi tärkein profeetti islamuskon mukaan? Luulisi kyllä olevan jotain mainintaa hänestä siellä ;)
- .....
"Jumala on ottanut hänet luokseen". Muuta mainintaa Koraanissa ei asiasta tietääkseni ole.
- melissaas
Koraani tunnustaa kyllä Jeesuksen yhdeksi profeetakseen, ja Muslimien uskon mukaan viimeisellä tuomiollaan on kaikki profeetat eli myös Jeesus.
Jeesus on lisäksi aika keskeinen hahmo islamin uskoisten keskuudessa.
- löytänyt
yhtään kohtaa koraanista missä kiellettäisiin Jeesuksen kuolema paalussa vai onko joku jae jäänyt lukematta?Koraanissahan ei ole muuta mainintaa kuin että Jeesusta ei ristiinnaulittu ja lisäksi koraanin kohta "Todellisuudessa he eivät ole surmanneet häntä (lopullisesti),"
sana "lopullisesti" osoittaa että Jeesus surmattiin mutta ei ihmisten näkemysten tavoin niinkuin Jeesus yritti Raamatussakin osoittaa että häntä ei surmata ihmisten näkemysten tavoin " Ei sitä (henkeä) kukaan minulta ota".
Lisäksi "Todellisuudessa" sanan käyttö viittaa erittäin selvästi siihen että tuon ilmoituksen antaja (enkeli Gabriel) ei ollut täysin selvillä millä tapaa Jeesuksen kuolema tapahtui vaan hän yritti selvittää mitä todellisuudessa tapahtui eli tuo kohta Jeesuksen kuoleman ilmoituksesta ei ole lopullinen. - tarkkaan
huomaatte, ettei siinä kielletä sitä, että Jeesus naulittiin ristille. Siinä kielletään vain se, että juutalaiset olisivat naulanneet Jeesuksen ristille: "Heistä vain näytti siltä".
Jokainenhan tietää, että roomalaiset naulasivat Jeesuksen ristille...
Näissä asioissa täytyy olla tarkkana. Eksyttäjiä on monenlaisia...- saarai
Koraani vahvistaa, että Jeesus kuoli.
Suura 19:33
Rauha minulle päivänä, jona synnyin, ja päivänä, jo-
na kuolen, ja päivänä, jona minut herätetään henkiin.
Tosin Koraani on aika ristiriitainen Jeesuksen
kuoleman suhteen, mutta kuitenkin sekin vahvistaa,
että Jeesus kuoli.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2291974
Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!
Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.2601164- 20995
Vaikea löytää samantyylistä miestä
Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i125696- 38679
Martina ja Muhis
Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤224658Rasismi ahdistaa.
Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa201587- 51425
- 38418
Olenkohan tunteideni kanssa yksin?
Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell42412