ärsyttää kun pitää ajaa ajoradalla vaikka pyörätie on siinä vieressä! miksi te teette näin?!?
pyöräilijät
hmm..
131508
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Tämä aihe on käsitelty ainakin viisi kertaa tänä vuonna tällä palstalla ja sen lisäksi kymmenkunta kertaa "Kevyt liikenne" -osiossa. Etsi ensin ja kysy sitten jos ei selvinnyt.
Paljonhan tästä on kirjoitettu. Hiukan kun pyöräilee, niin huomaa ongelmat pyörätien käytössä.
Yksi syy on taas tulossa. Se nimittäin, että pyöräilen töihin aamulla 7:n aikoihin ja pyörätie aurataan sitten kun ehditään, jos ehditään. Jos lunta on yli 10 senttiä pyörätiellä niin tulee rikottua lakia ja ajettua auratulla ajoradalla.
...lakia rikot?
Tietääkseni liikennesäännöissä on jotain sellaista, että pyöräilijän on käytettävä kevyenliikenteenväylää ,jos sellainen on. Mutta säännöt eivät kiellä ajamasta ajoradalla.
Jos kevyenliikenteenväylää ei ole laitettu käyttökuntoon ja menet ajoradalle pyöräilemään, niin tuskin se mikään rikos on?
Ilman muuta saa polkea autotien puolella, jos pyörätie on auraamatta. Ihan voi käyttää omaa järkeään. Ellet pelkää roiskuvaa rapaa niin sinne vaan.
niin, mutta en puhu mistään talvipyöräilistä vaan ihan keskikesällä tätä tapahtuu. pyörätiet ovat kunnossa ei mitään valittamista, ja silti porukka ajelee autotiellä tientukkona..
Onkos se oikein sellainen pyöräilijöiden armeija? Kyllä sekin porukka pitäisi saada auton rattiin, etteivät olisi liikenteen tukkona. Tämä on tosi iso ongelma Suomessa ja ihmettelen miksei Poliisi puutu terrorisoiviin pyöräilijöihin. Pyörä pois ja linnaan. Kyllä se pitäisi ymmärtää, että harvaan asutussa maassa, kuten Suomi, on yhden ihmisen kuormalla kulkeva farmariauto ainoa oikea liikenneväline. Miksei Poliisi tee mitään? Miksei Eduskunta tee pyöräilyä kieltävää lakia? Jos asiaan ei puututa niin tuppaavatko hieltä haisevat pyöräilijät seuraavaksi Hesen autokaistalle eteeni?
olen kuunnellu et autoilijat ei pääse ohi kun toinen auto ajaa hiljaa edessä mut tää nyt on kaiken huippu: autoilija mikä ei pääse polkupyörän ohi!!!!!
...joku kilpapyöräilijä, joka ajaa niin lujaa ettei autolla pääse ohi.
eikös pyöräilijää päde samat säännöt kuin autoja jos he ajavat ajoradalla?
... pyöräilijällä on samat säännöt kuin autoilijalla, jos hän ajaa ajoradalla, pyörähän on ajoneuvo, käytti sitä millaisella väylällä hyvänsä.
Juuri äsken päästelin autojen kiusaksi ajotiellä. Pyörätietä ei tänään oltu aurattu.
Lain kirjaimen mukaan pyörätien käyttäminen kenties olisi ollut mahdollista.
Jos kerran mielesi tekee pyörätielle, niin kukaan ei estä! Pyörä alle vaan ja menoksi!
estävät pyörätien turvallisen käytön. Jatkuva ilmiö esim. Helsingissä Aleksis Kiven kadun sekä Töölönlahden rannan PYÖRÄteillä. Ja siellä mennään lastenvaunujen, koirien yms. kanssa ja romanttisesti käsi kädessä, niin ettei pääse edes ohi.
Teki pyöräilijä niin tai näin, aina joku valittaa.