Kysäsin tuossa citikkani (Xsara 1.6 -02) 20 tkm:n huoltoa seuratessa huoltomieheltä, että löytyykö citikkaan mahdollisesti virityssoftaa, jolla tehoja irtoaisi vähän enemmän - sillä softalla kun näytti pystyvän tekemään ja säätelemään vähän kaikkea auton toimintoja. Hänen mukaansa näitä "virityssoftia" voidaan tilata Ranskasta. Tämä operaatio ei siis vaatisi mitään sirun vaihtoa vaan kyseessä on ainoastaan uuden ohjelmiston asennus.
En tiedä onko sellaista järkevää mihinkään 1.6 -koneeseen laittaa, mutta noin mielenkiinnosta ja mahdollisesti tulevaisuutta ajatellen. Miten on? Onko kenelläkään kokemuksia kyseisistä ohjelmistoista? Antavatko ne konkreettisesti tehoja - tai muuta mukavaa - lisää?
En tiedä onko sellaista järkevää mihinkään 1.6 -koneeseen laittaa, mutta noin mielenkiinnosta ja mahdollisesti tulevaisuutta ajatellen. Miten on? Onko kenelläkään kokemuksia kyseisistä ohjelmistoista? Antavatko ne konkreettisesti tehoja - tai muuta mukavaa - lisää?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Löytyy jollakin kokemusta:
http://ffp-motorsport.com/bbs/cgi-bin/YaBB.cgi?board=diesel&action=display&num=104040951
Mulla vaan TD :(
Tai :) sittenkin...
Ei toiminut tuo linkki...toimiikohan tämä?
http://ffp-motorsport.com/bbs/cgi-bin/YaBB.cgi?board=diesel&action=display&num=1040409512
Meidän kauttamme on saatavana UniChip lisä boxia oman ohjain yksikön rinnalle.
Sen avulla voimme säätää omasta boxista PC:llä seos ja sytytysennakon haluamallamme tavalla. Olemme tehneet kyseisen muutoksen myös muutamaan 1.6 xsaraan. Max teho kasvaa 7-12Hv ja vääntö kasvaa kauttaaltaan 10-20Nm. Käy katsomassa kotisivuillamme http://www.hestec.fi
UniChip tulee aina asennettuna ja säädettynä.
Auto ajetaan tehodynamometrissä ensin pelkällä omalla boxilla ja sen jälkeen asennetaan UniChip ja aloitetaan säätötyö.