Heippa! Olen lukiossa viimeistä vuotta ja olen miettinyt että minua kiinnostaisi mennä opiskelemaan oikikseen. Eräs tuttavani kertoi sellaisesta mahdollisuudesta, että mikäli pääsisin sisään oikikseen, voisin tehdä sopimuksen jonkin lakifiman kanssa, jossa sitoutuu työskentelemään siellä tietyn ajan(yleensä n.3vuotta) Ja he taas vastaavasti maksavat sinun kalliin koulutuksesi ja ottavat sinut opintojaksolle töihin. Onko tälläistä vaihtoehtoa muilla tiedossa? Onko se mahdollista?
Kiitos jo etukäteen!
Kiitos jo etukäteen!
Vastaukset 4
Vanhimmat
Missähän päin maailmaa olet käymässä lukiota?
Suomessa ainakin toistaiseksi periaatteessa maksetaan opiskelusta. (Vai, mitä muuta opintotuki on?) Eli sinun ei oikeastaan tarvitse maksaa itse opiskelusta mitään, jos aiot suorittamaan tutkintoa Suomessa -ainakaan toistaiseksi.
Ja mitä tulee mainitsemaasi kolmen vuoden työskentelyyn, jossain "lakifirmassa", niin kuullostaa melko pitkältä työsopimukselta.
Kyllähänmeistä opiskelijoista monui toivoo pääsevänsä (oman alan, tai edes jonnekin) töihin jo ainakin osaksi aikaa opiskeluja, että saisi hieman kokemusta ja rahaakin. (Ei opintotuki kuitenkaan ni-in suuri ole...) Mutta,mutta jos vielä palaan mainitsemaasi kolmen vuoden jaksoon, niin hienoa jos sellaisen sopimuksen pääset tekemään. Tosin taitoa ja hyvää ajan käytön hallintaa tarvitset, jotta myös opiskelusi etenevät -ja ehdit viettämään mahd. opiskelija elämää. Aika moni oikeustieteen opiskelija joutuu valitettavasti tyytymään (a) muihin hommiin -toki kaikki työ kokemus on hyväksi.
(b)Tekemään mahd. alan hommia vain loma -aikoina
-ja (c)Oman alan kokemusta Tekemällä lyhyen harjoittelun/traineen (3 kk.-6kk:n) jakson,esimerkiksi jossain yleensä isommassa (asianajo)toimistossa, myös jotkut isommat yritykset saattavat palkata lakimies harjoittelijoita -Yleensä kyllä vasta perustutkinnion suorittaneita, tai jo perusasiat jo osaavia. (=Opintonsa loppu puolella olevia).
"Ja he taas vastaavasti maksavat sinun kalliin koulutuksesi ja ottavat sinut opintojaksolle töihin."
Minkä h******n kalliin koulutuksen?
Haloo! Ei olla Ameriikassa, vaan Suomessa.
Yliopisto-opiskelu on maksutonta. Valtio jopa maksaa opiskelijalle Kelan kautta useamman tonnin vuodessa palkkiota opiskelusta.
Mille ihmeen opintojaksoille olet menossa töihin?
Oikis on yliopistokoulutusta, eikä mitään ammattikorkeakoulutusta, jossa opintoviikkoja ropisee "työssäoppimisesta".
Jeps. olikin hyvä pointti tuo, minkä toit esiin nimimerkki: ylioppilas, viestisi lopussa!
Yliopisto -opiskelu ei sinänsä juuri etene sillä että työskentelee, jossain, vaikka tuo paikka olisi 100% oman alaan liittyvää.
Lakimieheksi ei suomessa voi valmistua oppisopimuksella, eikä ammatti(korkea) -koulusta.
Ensinnäkään oikis ei ole sen kalliimpi kuin muutkaan. Yliopiston lukukausimaksut tietysti. Eli ei niillä toimistoilla olisi mitään maksettavaa. Suomessa kun on toistaiseksi ilmainen korkeakoulu.
Toiseksi oikiksen opiskelijat kyllä tekevät hanttihommaa lähes ilmaiseksi asianajotoimistoissa, mutta niistä paikoista tapellaan kynsin hampain eli aika lailla saa olla ruskea kieli tai taitava, että sinne pääsee. Tonni kuussa 200 tunnista työtä voi olla melko lähellä totuutta.