Mulla on kaks kania, sisko ja veli, jotka asuvat omissa häkeissään ja ovat vapaana totta kai eri aikoina. Mutta: totta kai nyt sitten kävi vahinko, eli poika pääsi livahtamaan häkistään, kun tyttö oli vapaana. Ja ei kun saman tien tositoimiin! "Homma" ehti tapahtua yhden kerran, kunnes sain poitsun kiinni. Nyt kuitenkin kauhea paniikki: millä todennäköisyydellä nyt on kanivauvoja odotettavissa? Ja sukurutsaisia vielä.. Pakkohan ne on heti lopettaa! Apua!! Onko mitään tehtävissä? Tuleeko kanit yleensä "heti" raskaaksi, vai voiko olla, että selviän säikähdyksellä?
Vahinkovauvoja??
Apua!
142192
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Ei tarvitse lopettaa, vaikka tulisi sisarusten kesken vauvoja. Todennäköisesti puput olisivat ihan terveitä; kanin sisäsiittoisuus ongelmiin tarvitaan paljon enemmän, kuin pelkkä yksi sisaruspari. Ongelmia alkaa näkyä vasta sitten, jos koko suku on sisäsiittoista ollut jo monta sukupolvea.
Tyttökanisi voi olla tiineenä tai sitten ei. Jos on, niin hoida sitä hyvin, ja tulee terveitä vauvoja. Sitten etsit niille uudet kodit, kun ne ovat luovutusikäisiä.
Lähipiirissä ei kukaan tahdo kaneja, ja mitenköhän ne eläinkaupassa suhtautuu tällaseen sisäsiittoisuuteen? Otetaanko sellaisia myyntiin. En ainakaan itselle haluis kania, jonka tietäisin olevan sisäsiittoinen. Ahdistaa niin paljon tää tilanne..
Sisarussuhteesta syntyneitä kaneja on todella paljon, ja kuten sanoin, useimmat on aivan terveitä. Tarvitaan paljon enemmän sisäsiittoisuutta, että tulis ongelmia.
Voit myydä netin kautta, tai sitten tosiaan eläinkauppaan. Kyllä ne eläinkaupassa ne ottaa, ei ole varmasti ainoat vahinkopennut siellä.
Minkälaisia pupuja olisi tulossa? Risteytys?
Esim. Puput.net foorumilla löytyy tod näk ostajia, sitten jos se aika tulee.
Vedä rauhallisesti henkeä... Kaikki on ihan hyvin. :)
Joo, mä yritän tässä rauhoittua.. Voihan se olla ettei vauvoja edes tule? Ei kai kanit aina kerrasta tule paksuksi kun ei ihmisetkään..?
Pahinta tässä itse asiassa on se, että mua hävettää niin kovaa, kun toi vahinko pääsi tapahtumaan. En missään nimessä oo mitään jälkikasvua havitellu, vaan oon suunnilleen vannonu mielessäni, että ei meille mitään poikasia ainakaan ikinä. Tosi noloa.
Mun puput on sellasia mustavalkokirjavia kääpiöpuppeja. En tiedä niitten syntyperää. Toivottavasti ne ei alunperin oo mitään sisäsiitettyjä?? Nimittäin ovat eläinkaupasta, ja ilmeisesti siellä sitten ainakin voi olla myynnissä ihan mitä tahansa! Kyllä mua aika lujaa pelottaa, että ne vauvat ois jotain epämuodostuneita tai sairaita...
No olipas hauska lukea sun juttus,kun just eilen ihmeteltiin meijän kääpiölupan käytöstä ja sehän selvis illalla kun pesä oli rakennettu ja karvoilla vuorattu. Nyt sielä tuhisee 5 nahkakasaa.Näin ei pitäny käydä vaan tyttö piti leikkauttaa kunhan kotiutuu ensin.ennestään meil oli 2 kääpiö leijonaharjas veljestä samas häkis ja ne tuli hyvin juttuun.Sit otettiin liikkeestä tyttöluppa joka pienes häkis oli kasvanu kesän jo isohkoksi,säälittiin ja kun tilaa meillä oli.Juoksutukset tehty myös eriaikaan ja ulkotarhat erilliset. Mut perheeseen kuuluu myös 7.v.poika ja kuulustelut käynnissä onko tahallaan laittanut lattialle samaan aikaan.Pientä tunnustustakin saatu mut kun tajus että asia ei ollut toivottu kertoo juksaavansa.No iloisia ollaan kuitenkin kun saadaan seurata edes yhden poikueen kasvua,(nyt vaan täytyy kerätä tietoa asiasta) ja varma olen että hyvän kodin löydämme jokaiselle.
meillekin tai siis sille jolta ollaan näitä "vahinkopoikasia" saatu.
Kyllä kani tulee raskaaksi erittäin helposti. Yksi kerta riittää! Näin ovat meidän lapsemme saaneet alkunsa.
Ja isukin ja äidin (vitsailtiin jo etukäteen) omistajat yllättyivät myös täysin.
...kyllä niitä sukulaisiin "sekaantuvia" on paljon, kaneilla ainakin kun ei paljon kyllä katsota kehen osuu.
Esimerkkinä voisin sanoa, että pojat käyvät toistensa kimppuun, myös leikatut, sekä esim. poikapupu omaan käteeni, kun satuin olin käsitellyt tyttöpupuja!!!! Että näin...
Mutta meidän suloiset pupumme ovat juuri näitä vahinkoja.
Itselläni oli kerran kani jonka äiti ja isä olivat sisko ja veli. Se kani oli ihan terve. Se eli myös pitkän elämän.
Mun ja mun kaverin kani teki ihan vahingossa vauvoja mut ne oli niin söpöjä et ei niistä voinu luopua.Ei sulla oo mitää hätää jos et saa pitää niitä ite voithan sä myidä ne ET MISSÄÄ NIMESSÄ LOPETTAA!!!
Sun ja sun kaverin pupu. Ja ihan vahingossa!! Just joo ja lehmät lentää!
Totta kai mä yritän niille kodin löytää, mutta jos ei onnistu tai siis jos poikasia kovin monta tulee niin kyllä meinaan karsia. Pari kolme puppea mahtuu hetkeksi meillekin, vaikka oisivat jo isompia, mutta mitään 5-10 tai useampaa en voi pitää enkä usko, että kotejakaan välttämättä löytyy. Helpompi karsia parin päivän ikäisiä kuin lopettaa isompia pupuja.
Toistaiseksi ei vielä tietoa, onko kani nyt raskaana. Miten pian pitäisi näkyä ulospäin?
Odota nyt rauhassa miten on käynyt. Lopettaminen tuntuu tosi kurjalta. Eikä niitä välttämättä niin hirveästi tule. Meidän tutulla tuli kummallakin kerralla vain kolme, toisesta poikueesta oli 2 kuollutta. Mutta nämä 4 ovat olleet sitäkin ihanimpia, tosin niistäkin on 2 jo kuollut, tapaturmaisesti.
Minä omistan sisäsiittoisen pupun enkä ole ikinä ajatellutkaan luopua siitä!!Meidän puput ovat saaneet useammin kun kerran näitä poikasia ja kaikki ovat olleet terveitä.Emme todellakaan ole mitään pupunpoikastehtailijoita mutta vahinkoja sattuu!!Jopa yksi kerta aina on riittänyt.(en ole itse koskaan nähnyt näitä vahinkoja).Kaikki kanit ovat saaneet hyvän kodin ja itse otin siis yhden kun muutin.
Ei kannata mielestäni heti olla niitä poikasia lopettamassa, vaan olen kuullut että ottavat eläinkauppoihinkin niitä.(viimenen vaihtoehto tietenkin)Ja eikös ne ennen joulua vielä synny niin siitä vaan vinkkejä jakamaan jotta kanikuume perheissä nousee.TIETYSTI poikasethan luovutetaan vasta myöhästyneenä lahjana, kunhan ikää on riittävästi.