Mitähän noin karkeasti arvioituna mahtaa ammattilainen ottaa paneelikaton maalaamisesta (pk-seutu)? Neliöitä olisi sellaiset 40.
Katon maalaamisesta
pohdiskeleva
81084
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
tekeekö ammattilainen työn pimeänä, vai verokirjalla.
pari käyntikertaa
n. 800 aineineen ja kaikkine veroineen
n.20 € neliö
toihan on äkisti sudittu jos on ammattimies..liksa n. 30€ tunti sis.alvit.. värkit
eli suora matalahko katto on paljon helpompi maalata kuin korkea monimuotoinen katto. Myös paneelin profiilikin vaikuttaa hieman. Enenmmän vaikuttaa kuitenkin vanha pohja, eli on kattoja, joissa on vanhana pintakäsittelynä kuultava vernissapohjainen käsittely, joka vaatii vähintään kolme maalauskertaa peittyäkseen esim. täysin valkoiseksi.
Jos työ laillisesti teetettynä on 800 e veroineen tarvikkeet, maksat kotitalousvähennyksen jälkeen 380 eur tarvikkeet.
puh: 040-416 7028
eiköhän tohon 800 sataan mahdu jo aineetkin
eli kaikki mitä työ sis.
Meillä matalat huoneet (veikkaan jotain 220? koska verhot on 195cm :)) johtuneeko kenties kattolämmityksestä ja katto on sellaista sisustuslevyä (noin 30cm leveää) joka on ilmeisesti käsitelty jollakin, mutta pinta on silti karhea eli maalauksen pitäisi sujua helposti. Osa asukkaista (rivitalo) on maalannut katon itse joten ei kai se ihan kovin paha rasti voi olla, mutta itse en siihen uskalla ryhtyä. Joskus kyselin yhdeltä naapurilta joka on itse maalannut ja sain sen käsityksen, että yksi maalauskerta riitti.
on teidän kattonne.
800 euroa alv on karkea arvioni kohdetta näkemättä. (976 eur sis alv )
Hinnasta saa kotitalousvähennyksen, Oy, ennakonpidätysrekisterissä.
soita tarvittaessa 040-416 7028
Otan numerosi ylös ja palaan mahdollisesti asiaan. Voipi olla että ryhdymme remonttiin vasta kesällä kun huonehkalujen siirtely yms. on helpompaa ja samassa yhteydessä laitettaisiin sitten lattia uuteen uskoon.