Trans-siperia HKI-Peking

jjoonas

Haaveilen lähteväni keväällä Pekingiin Mongolian kautta junalla.
Paluu lentäen finskillä (haaskaten loput plus-pisteet).
Mitähän mahtaisi maksaa 1lk matka 2h hytissä? 2lk hytit lienevät 4h ja se ei oikein innosta ajatuksena jos hyttiarvonnassa sattuu huono säkä.

Lähtijöitä kaipaillaan - lisätietoja löytyy esim. www.traveller.fi :stä.

11

5848

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama haave...

      Jossain oli opastettu reissu 2559 euroa.

      • jjoonas

        Ajattelin mennä ihan "reppu selkään ja menoksi" - periaatteella. Mietiskelen myös sitä että mukaan ottaisi kalavehkeitä ja kävisi jossain väliasemalla pari päivää kalastamassa mutta silloin ajankohta on oltava kesä.

        Katselin travellerin yksityisjuna-reissua. Heh, olisipa siinä ärsyttävän keskiluokkainen tapa matkustaa ;)


      • matkailija .
        jjoonas kirjoitti:

        Ajattelin mennä ihan "reppu selkään ja menoksi" - periaatteella. Mietiskelen myös sitä että mukaan ottaisi kalavehkeitä ja kävisi jossain väliasemalla pari päivää kalastamassa mutta silloin ajankohta on oltava kesä.

        Katselin travellerin yksityisjuna-reissua. Heh, olisipa siinä ärsyttävän keskiluokkainen tapa matkustaa ;)

        Vr välittää sinulle matkalipun Helsinki-Peking alk. 250€, kysy lisää asemalta.


      • 20 v sitten

      • LP

    • Mielummin ekaluokka

      Hei Joonas! Suosittelen Moskovasta käsin 1-luokkaa venäläisessä junassa 2-henk./hytti. Matkalla kannattaa
      pysähtyä Irkutskissa ja tehdä sieltä eri matka Baikal-järvelle jossa uskoisin, että voi kalastaa ja käydä uimassa raikkaassa vedessä. Samoin matkan varella kannattaa pysähtyä Ulan Batorissa ja poiketa pariksi yöksi hevossafaareille. Pekingiin kannattaa varata aikaa noin viikko josta löytyy eri nähtävyyksiä.
      Lisäksi matkan varrella asemilla pysähdyksinneen, Gobin autiomaa ym antavat paljon lisäväriä matkaan. Matkalippuja voit kysyä
      vaikka Travelleriltä tai muualta.
      Hyvää matkaa! JK

    • apina

      terve
      myös minä ja kaverini ollaan lähdössä juuri toukokuuussa ja nyt kun tutkin asiaa näyttää siltä että matkan saisi tosiaan jollain 250 eurolla tokaluokassa, mutta että viisumi maksaisi 170e . musta se on paljon, tai siis en ollu ajatellu että ois niin paljon.ei olla kovin rikkaita rouvia me. harmi, kun matkustaminen meille maittaa niin.

      • Fortunata

        Hinnat ovat nousseet Venäjällä reilusti, joten jos tänä vuonna on lähdössä reissuun, Moskova - Peking -väli maksaa 2 lk:ssa n. 320 EUR vaikka maksaisi ruplilla Moskovassa.


    • konsta777

      Olisimme lähdössä ensi maanantaina junalla hki-moskova-beking.
      onko ideoita mitä pitää pakata rinkkaan ja samalla tietenkin jos on muita neuvoja niin innolla otetaaan vastaan.
      ja jos joku sattumoisin olisi lähdössä samaan aikaaan, niin huhuilkaa..

    • tinski.

      luulenpa että nopeammin tulet myös takaisin junalla kuin finskillä.

    • matko-kiin

      "Matkalla kannattaa pysähtyä Irkutskissa ja tehdä sieltä eri matka Baikal-järvelle jossa uskoisin, että voi kalastaa ja käydä uimassa raikkaassa vedessä."

      Aika helvetillinen kaksviikkonen jos toi on ainoo kerta kun pääsee pesulle kun edes tuo Baikkalikaan ei oo varma pesupaikka niin mitäs sitten teet. Hikoilet ilman antiperspiranttia lammikon junan lattialle ja loppu matka kuluukin junan putkassa? Toivottavasti on edes siistit näköalat sitten sieltä kaltereiden välistä. Ei oikein kiinnosta joutuu tollalailla kuseen hikoilun takia. On vaikeeta varmaan sitten yrittää peseytyä saniteettitilan vedellä. Ei siitä suihkuu saa jos niitä ei oo edes asennettu sinne vaunuosastoon tai Baikkalijärven rantapenkoille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      82
      7086
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      26
      7053
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      108
      6157
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5394
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5228
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5185
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      40
      5098
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4585
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      16
      3467
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3380
    Aihe