Trans-siperia HKI-Peking

jjoonas

Haaveilen lähteväni keväällä Pekingiin Mongolian kautta junalla.
Paluu lentäen finskillä (haaskaten loput plus-pisteet).
Mitähän mahtaisi maksaa 1lk matka 2h hytissä? 2lk hytit lienevät 4h ja se ei oikein innosta ajatuksena jos hyttiarvonnassa sattuu huono säkä.

Lähtijöitä kaipaillaan - lisätietoja löytyy esim. www.traveller.fi :stä.

11

5881

    Vastaukset 11

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sama haave...

      Jossain oli opastettu reissu 2559 euroa.

      • jjoonas

        Ajattelin mennä ihan "reppu selkään ja menoksi" - periaatteella. Mietiskelen myös sitä että mukaan ottaisi kalavehkeitä ja kävisi jossain väliasemalla pari päivää kalastamassa mutta silloin ajankohta on oltava kesä.

        Katselin travellerin yksityisjuna-reissua. Heh, olisipa siinä ärsyttävän keskiluokkainen tapa matkustaa ;)


      • matkailija .
        jjoonas kirjoitti:

        Ajattelin mennä ihan "reppu selkään ja menoksi" - periaatteella. Mietiskelen myös sitä että mukaan ottaisi kalavehkeitä ja kävisi jossain väliasemalla pari päivää kalastamassa mutta silloin ajankohta on oltava kesä.

        Katselin travellerin yksityisjuna-reissua. Heh, olisipa siinä ärsyttävän keskiluokkainen tapa matkustaa ;)

        Vr välittää sinulle matkalipun Helsinki-Peking alk. 250€, kysy lisää asemalta.


      • 20 v sitten

      • LP

    • Mielummin ekaluokka

      Hei Joonas! Suosittelen Moskovasta käsin 1-luokkaa venäläisessä junassa 2-henk./hytti. Matkalla kannattaa
      pysähtyä Irkutskissa ja tehdä sieltä eri matka Baikal-järvelle jossa uskoisin, että voi kalastaa ja käydä uimassa raikkaassa vedessä. Samoin matkan varella kannattaa pysähtyä Ulan Batorissa ja poiketa pariksi yöksi hevossafaareille. Pekingiin kannattaa varata aikaa noin viikko josta löytyy eri nähtävyyksiä.
      Lisäksi matkan varrella asemilla pysähdyksinneen, Gobin autiomaa ym antavat paljon lisäväriä matkaan. Matkalippuja voit kysyä
      vaikka Travelleriltä tai muualta.
      Hyvää matkaa! JK

    • apina

      terve
      myös minä ja kaverini ollaan lähdössä juuri toukokuuussa ja nyt kun tutkin asiaa näyttää siltä että matkan saisi tosiaan jollain 250 eurolla tokaluokassa, mutta että viisumi maksaisi 170e . musta se on paljon, tai siis en ollu ajatellu että ois niin paljon.ei olla kovin rikkaita rouvia me. harmi, kun matkustaminen meille maittaa niin.

      • Fortunata

        Hinnat ovat nousseet Venäjällä reilusti, joten jos tänä vuonna on lähdössä reissuun, Moskova - Peking -väli maksaa 2 lk:ssa n. 320 EUR vaikka maksaisi ruplilla Moskovassa.


    • konsta777

      Olisimme lähdössä ensi maanantaina junalla hki-moskova-beking.
      onko ideoita mitä pitää pakata rinkkaan ja samalla tietenkin jos on muita neuvoja niin innolla otetaaan vastaan.
      ja jos joku sattumoisin olisi lähdössä samaan aikaaan, niin huhuilkaa..

    • tinski.

      luulenpa että nopeammin tulet myös takaisin junalla kuin finskillä.

    • matko-kiin

      "Matkalla kannattaa pysähtyä Irkutskissa ja tehdä sieltä eri matka Baikal-järvelle jossa uskoisin, että voi kalastaa ja käydä uimassa raikkaassa vedessä."

      Aika helvetillinen kaksviikkonen jos toi on ainoo kerta kun pääsee pesulle kun edes tuo Baikkalikaan ei oo varma pesupaikka niin mitäs sitten teet. Hikoilet ilman antiperspiranttia lammikon junan lattialle ja loppu matka kuluukin junan putkassa? Toivottavasti on edes siistit näköalat sitten sieltä kaltereiden välistä. Ei oikein kiinnosta joutuu tollalailla kuseen hikoilun takia. On vaikeeta varmaan sitten yrittää peseytyä saniteettitilan vedellä. Ei siitä suihkuu saa jos niitä ei oo edes asennettu sinne vaunuosastoon tai Baikkalijärven rantapenkoille?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      109
      2240
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      896
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      66
      853
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      48
      825
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      806
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      531
      749
    7. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      75
      674
    8. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      650
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      600
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      561
    Aihe