50-vuotismatka

Ritv@

Hei!
Täytän ensi vuonna joulukuussa 50 vee (hui..) ja kuulostelen sopivaa matkakohdetta koko perheelle.
Tiedot:
perhe: äiti ja iskä hilkkua vaille 50
1 poika, joka 11 vee, silloin 12,5 vuotta

matkakohde:
perheelle sopiva, matka 2 viikkoa, pidämme kohtuullisen lämpimästä, emme läkähdyttävästä, eikä kuumasta, emme harrasta liiemmälti rannalla makoilua, mutta sekin välillä onnistuu, jotain nähtävyyksien tapaistakin olisi mukava olla, elämyksiä, sille tulevalle 12-vuotiaalle jotain, mistä pitäisi - on siinä iässä, ettei monet asiat kiinnosta (kuin tietsikkapelit), kuitenkin saattaa innostua yllättävästi ja on vähän äidinpoika, joten mukaan varmaan on otettava :)

Budjetti: ei mikään ökykallis, kohtuuhintainen kaukomatka kuitenkin
turvallinen maa pitää olla, ettei tarvitse luotien viuhuntaa pelätä ensimmäisenä
mahdollisesti voi tulla myös muita messiin mukaan juhlintaan, joten myös mukava 1 viikon matkaksi sopiva voisi olla
ajankohta: 28.12.2007 on H-hetki, eli ennen sitä johonkin aikaa lähtö

Kiitos, jos näillä tiedoilla jotain vinkkejä viikoksi liikenisi :)
Ritva

6

1458

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ritv@

      niin, käymme ERITTÄIN harvoin ulkomailla, lähinnä poika ei ole kiinnostunut lentomatkoista ja siksi kammetaan yleensä aina Lappiin hiihtämään.... mutta ensi vuonna minun suurena päivänäni kaikki lähtevät minun mukaani kaukomaille
      joten
      koska matkustamme harvoin, pitää paikan olla ikimuistoisa.... :)
      Ritva

    • 50v

      Heipä hei!Tässä yksi kiva matkakohde jossa itse olimme 5v sitten Tammikuussa 40v syntymäpäiviäni juhlistamassa. Arabiemirantit ja siellä upea Dubai. Poikamme oli silloin 10v ja tykkäsi.
      Siellä on sekä kallista että halpaa.Vaikka alkuun tuntuikin, että kohde väärä. Kulttuuri niin erilainen mitä meillä ja katukahvilat puuttuivat sekä uimarannat kaukana. Mutta jos kaupunki hotelli niin kuljetus hotellilta rannannoille. Meidä viikkoon kuului hotellin uima-altaalla auringonottoa, kaupungin ihastelua, tosin aina taksilla hotellilta ensikilometrit sillä kävellä ei paljon voi kuin keskustan basaarialueilla.Dubain museo tosi mielenkiintoinen nuorillekkin, iltaisin Dubainlahtea seilaten pitkähäntä veneellä (abralla) kuin Tuhannen ja Yhden yönsadusta konsanaan! Dubaib suurimmssa ostoskeskuksessa päiväksi tekemistä nuorillekkin, pelejä, erilaisia pikaruokapaikkoja ja jos shoppailemaan innostuu niin elekroniikka edullista.
      Retkistä aavikkosafari unohtumaton.
      Voisin mennä toisenkin kerran mutta kahdeksi viikoksi!

      • vihje

        Meksiko.

        Cancún, Playa del Carmen jne. Lento on valitettavasti pitkä, mutta perillä odottaa lämmin ilmasto, upean vihreä meri, historialliset paikat täynnä toinen toistaan hienompia atsteekkinähtävyyksiä jne. Hieno palvelu, halvat hinnat turistipaikkojen ulkopuolella, aitoa meksikolaismeininkiä lyhyen ja halvan taksimatkan päässä. Retket myös halpoja, kun ostaa ne paikallisilta.


    • missä edullista koska

      sieltä ei voi ostaa mitään.Oikeesti,lähtekää Kuubaan.Kahden viikon matka,ottakaa reissu täydellä hoidolla,ruoat sis.hintaan.Ja siellä ei ole mitään ostettavaa,ei tarvii tuoda tuliaisia.Halpaa siis.Lämmintä on,aurinkoa yleensä aina ja tosiaan mitä tarviitte saippuaa,shampoota yms viekää mennessänne.Entiset kesävaatteenne voitte antaa paikallisille,niitten kuukausipalkka on 1o euroa.Suosittelen.

      • tiedä...

        Jos/kun Fidel kuukahtaa, voi tulla kunnon tappelu siinä maassa...


    • suosittelen

      Pari yötä Kuala Lumpur ja loput Langkawi.
      Löytyy pientä puuhailua kaikille sopivasti.
      Tarkemmin www.tripadvisor.
      Siellä meni minunkin 50 vuotinen.
      Takaan 12 vuotias viihtyy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      94
      2593
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      196
      990
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      55
      792
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      131
      725
    5. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      55
      626
    6. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      15
      536
    7. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      51
      535
    8. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      40
      504
    9. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      52
      494
    10. Mitä nainen tekisit J-miehen kanssa?

      Jos saisit juoksemalla kiinni?
      Ikävä
      55
      485
    Aihe