Ihotautilääkäri määräsi minulle Basiron 5% geeliä laitettavaksi iltaisin, koska minulla on hormonaalista aknea. Samanaikaisesti aloitin tetrasykliinin. Parin illan käytön jälkeen ihoni alkoi hirveästi kirvelemään, punoittamaan, hilseilemään, kutiamaan... Ja en sit enää sitä laittanut. Nyt pari päivää jälkeenkin päin iho on edelleen samanlainen ja lisäksi kaulaan on tullut runsaasti punaista ihottumaa. En edes laittanut Basironia kaulalle vaan leukaan.
Onko muilla vastaavaa kokemusta? Ja uskallanko enää käyttää sitä kunhan iho tästä rauhoittuu? Onko tämä joku allerginen reaktio?
Sinänsä harmi jos en enää voi käyttää sitä, koska tuntui auttavan finneihin jo ensimmäisen käytön jälkeen.
Onko muilla vastaavaa kokemusta? Ja uskallanko enää käyttää sitä kunhan iho tästä rauhoittuu? Onko tämä joku allerginen reaktio?
Sinänsä harmi jos en enää voi käyttää sitä, koska tuntui auttavan finneihin jo ensimmäisen käytön jälkeen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
kirveli kans naamaa kun aloitin tetralysal lääkkeen sekä avitcid voiteen. Eli naamaa kirveli hirveesti kun sen puhisti ja iho oli tosi kuiva. Mutta se meni viikossa ohi. Sen jälkeen ei ole tullu mitään kirvelyä ja iho ei myöskään ole kuivanut niin pahasti.
Itse käytin brevoxyliä (vastaava, mutta vahvempi(?)) Pakko oli lopettaa käyttö, koska iho kuivui aivan liikaa. Finnit hävisivät ihan ok, (ei kuitenkaan tuonut toivottua tulosta) mutta esimerkiksi meikin käyttö oli todella vaikeaa. Meikkivoide ei levittynyt, koska iho oli niin kuiva ja hilseili todella pahasti.
Viime talvena kun käytin, jopa (ei niin läheiset) ystäväni huomauttivat, että enkö rasvaa naamaani (voisi sanoa, että leuasta läksi melkein "laatoittain" ihoa) Ja kesti aikansa, enne kuin iho normalisoitui. Kuitenkaan tulos ei ollut mainioin.
Brevoxyl punoitti, kutitti ja kirveli. Paikallisesti finnin päällä käytettynä muutamana iltana peräkkäin toimi ok, mutta jätti kuivan jäljen (ja minulle arven, joka EHKÄ vaalenee ajan kanssa?) Ei voinut laittaa meikin alle, koska olin kuin tomaatti.
Nyt uusi voide kokeilussa: Skinoren ja aivan erilainen tuote, ja tuntuu silti tehoavan :) Muista kuitenkin, että nämä käyttökokemuset ovat kaikilla yksilöllisiä.
Kannattaa laittaa sitä vaan todella ohut kerros.Itselläni on toiminut kun laittaa puhdistuksen jälkeen jojobaöljyä ja siihen päälle ohut kerros basironia.
kirjoittanut minulle noita voiteita,sanoi vain,ettei ne mitään auta..
juu mullakin kuivu ja hilseili naama kun aloin käyttään basironia..käytän kylläkin siin sivus myös differiniä..(joka mielestäni toimii ihan kivasti)..joka lisäsi viel sitä kuivumista.. tein virheen ja levitin basironia aluks liikaa..nykyään levitän sitä vain paikallisesti finnin päälle ja differiniä sitte yöksi laajemmalle alueelle..sitten kun alkaa kuivaa liikaa jätän vaikka yhen välipäivän..
jommankumman ohjeissa sanottiinkin että jos alkaa pahasti kuivattaa ihoa on pidettävä välipäiviä kunnes iho normalisoituu ..ihon luulis sit pikkuhiljaa tottuvan siihen..
mut jos basiron ei sulle sit auta niin suosittelen kyl kokeileen differiniä..se poistaa hyvin finnei ja tasottaa tosi kivasti ihoa:)
Huomasin että Basironista naamani kuivui ja alkoi polttelemaan kummallisesti, oletin sen olevan allerginen reaktio, jätin Basironin kokonaan pois. Tällä hetkellä menossa Tetralysal-kuuri ja käytössä Avitcid 0,05% voide, eikä samanlaista reaktiota ole näistä tullut.
mitä kasvonpesuaineita käytitte/käytätte basironin kans?..jos käyttää kuivattavia pesuaineita niin iho kuivuu sit entisestään..itse käytän favoran mietoa ja sit kosteutan viel lisäks humektanil jota ihotautilääkäri suositteli..eli en suosittelis kuivattavia aineita tai ihohuokosia supistavia...koska basironin tarkoitushan on pitää ihohuokoset avoinna..
Kokeilisin myös differiniä, mut eikös siihen tarvi reseptin? Basiron ei minulla ainakaan auta, osittain iho hilseilee ja osittain on ihan tulehtunut.
..differiin tarvii reseptin..mut suosittelen kyl kokeileen..:)
Siis pari päivää oli iho totaalisen kuiva ja kutiseva, mut sit helpotti. Nyt eilen uskalsin laittaa Basironia uudelleen, mut laitoin rasvaa eka alle ja sit tosi ohuen kerroksen Basironia. Ja noin parin tunnin kohdalla pesin sen pois. Ei ainakaan tuollai ärsytystä aiheuttanut...
Aattelin totutella herkkää hipiääni ko. geeliin ja pestä sen nyt alussa melko pian pois. Kai sen sit jossain vaiheessa uskaltaa yöksikin jättää.
Mukava kun vastailitte, niin uskalsin sitä vielä koettaa!