halloween loukkaa perinteistä pyhäinmiestenpäivän viettoa. Miksi kaikkea amerikkalaisuuksia pitää vetää Suomeen. Kutsukaa saman tien presidentti Bush juhliinne.
Halloween pitäisi kieltää
13
771
Vastaukset
- heheh
Totta puhut. Bush taitaa vaan olla nyt niin kiireinen. Se kun jakelee uraanikärkisiä pikku pastilleja Irakin lapsille.
- irakilainen
tekisi sille halloween-kepposen ja veisi sen vankina Irakin vapaustaistelijoille. Halloween-kemut voisi päättyä julkisiin Pyhän Yrjön hirttäjäisiin.
- Sca
irakilainen kirjoitti:
tekisi sille halloween-kepposen ja veisi sen vankina Irakin vapaustaistelijoille. Halloween-kemut voisi päättyä julkisiin Pyhän Yrjön hirttäjäisiin.
Eiköhän allakassa ole jo tarpeeksi "turhia" juhlia jotka on keksitty vain krääsän myymiseksi. On vappua, ystävänpäivää, äitien- ja isienpäivää, uuttavuotta, juhannusta... Ja näihin kun lisää jenkkilästä keksityt polttarit, tuparit ja koulujen loma-ajan pippalot, niin eikö olisi tarvetta ihan oikealle hiljentymisen juhlalle? Joulukin on nykyään vain lahjoja varten, oikea joulunhenki on kaukana. Pyhäinmiestenpäivänä kunnioitan menneitä ajattelemalla heitä ja rauhoittumalla arkisista askareistani rentoutumisen ääreen.
- mea2
Sca kirjoitti:
Eiköhän allakassa ole jo tarpeeksi "turhia" juhlia jotka on keksitty vain krääsän myymiseksi. On vappua, ystävänpäivää, äitien- ja isienpäivää, uuttavuotta, juhannusta... Ja näihin kun lisää jenkkilästä keksityt polttarit, tuparit ja koulujen loma-ajan pippalot, niin eikö olisi tarvetta ihan oikealle hiljentymisen juhlalle? Joulukin on nykyään vain lahjoja varten, oikea joulunhenki on kaukana. Pyhäinmiestenpäivänä kunnioitan menneitä ajattelemalla heitä ja rauhoittumalla arkisista askareistani rentoutumisen ääreen.
just niin!!!
miks ei ole rauhallista juhlaa?
- Verivamppyyri
Ainakaan Pyhäinpäiväksi ei suositella Halloweenin viettoa. Itse vietän aattona syöden verilettuja.
- lapsellinen nelikymppinen
Täytyy sanoa, että kyllä te ihmiset olette suppeita, luojan kiitos jokainen saa juhlia mitä haluaa ja miten, eli kukin tyylillään. Olisi se tylsää muistelemista vielä vanhempana, aina vain sitä samaa rauhallisesti istuskellen ja miettien syntyjä syviä täällä harmaassa suomessa....
- kääkkk
EIKÄ OLE HAUSKA PAS... KOKO JUTTU KIELTOON SENKIN KURPITSAPÄÄT11!!!
- ole harmaa
Ei Suomi mikään harmaa ole. Harmaa on mielentilasi, jota pakko koittaa nostaa jollain teennäisellä. Semmoinen olo tulee tosta sun viestistä, vaikka ei mulla sinänsä mitään halloweenia vastaan ole.
- Nari
Ja sinulla *pyhäinmiestenpäivä* taitaa olla jotakin kaunaa halloweenin viettoa kohtaan?
Eikö pikkuinen saanut tarpeeksi namua nuorempana vai peloteltiinko pikkuista *kauheilla* asusteilla?
Samapa tuo, jotkut tykkää jotkut ei minkäs sille voi.
Minun halloween vietto tapa ei koskaan ole ollut:: Kierellään ovilla ja inistään karkkia. Pikemminkin rynnitään ovesta sisään, pistetään musa täysille, annetaan kaiken olla ja pidetään hauskaa.
Joten ihan nyt vain omasta mielestäni Halloween on tervetullut ja jollekkin pyhäinmiestenpäivälle voin hyvästit heittää. Mikäs se sellainen muuten oikein on olevinaan?
Kyllä minä nyt mielummin minulle tuttua juhlin kuin jotain tuntematonta pyhä paskaa..- Nari
Eikä halloweenin juhliminen aina tarkoita sitä todellista halloweenia, monelle sillä voi olla ihan joku muu tarkoitus.
Hyvä syy päästä koko yöksi helvettiin kotoa.
- kun se ei ole edes amerikka...
Halloween on alunperin ollut kelttien juhla,joten tietämystä nyt tarvitaan.Käykää vaikka Wikipediasta asiat tarkistamassa jos ei muuten!
- Ceela
Voisi vähän tarkastaa faktoja ennen kuin alkaa inistä "amerikkalaisuuksien vätämisestä Suomeen". Se että amerikkalaiset juhlivat halloweenia varsin suurieleisesti, ei tarkoita että juhla olisi alunperin amerikkalainen.
Toki amerikkalaiset ovat lisäilleet siihen paljon juttuja, ja jos on noin kiihkeä amerikkavihaaja (mitä en sivumennen sanoen ymmärrä, vaikka Bush ja USA:n politiikka ja moni muukin asia on siellä paska, miksi pitäisi tiettyjä juhlia inhota vain amerikkalaisuuden takia?), voi tietenkin ne karsia pois.
Jos ottaa halloween päähän, voit kyllä ryömiä johonkin pimeään nurkkaan siksi aikaa kun muut pitävät hauskaa, mutta ei siitä hyvä ihminen tarvitse tulla valittamaan niille jotka aidosti pitävät halloweenista juhlana. - hanna_nna
väärin amerikassa halloweenniä vietetään 4.11, suomessa 5.11 ja englannissa 31.10 joten se ei ole pyhämiesten pyhä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin kaikkeen sinä ihastuit hänessä
Mikä oli se asia mikä vei jalat altasi? ❤️ Oliko jotain erityistä tilannetta vai tunne? Kenties monen sattuman summa? Ai949377Persut: haluamme lisää veroja!
Lisää lisää veroja huutaa persukuoro. Veroila Suomi nousuun! "Uusi matkailuvero eli matkailijamaksu peritään esimerki714873Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.
https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.414541Jos samassa autossa istuu romani, somali ja venäläinen, kuka ajaa?
Arvioiden mukaan romanit lähtivät noin 1000-luvulla liikkeelle pohjois-Intiasta. Nyt 1000 vuotta myöhemmin he ovat levit592887Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j82338Numero josta kaivattusi tulee mieleen
Onko jokin numero joka yhdistää teidät jotenkin? Älä laita puhelinnumeroa.1001576- 411364
Tämmönen höpsö
Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress441286Jorman paluu sodasta Lieksaan oli katkera
Jorma Karhunen astui Lieksan asemalle. Aurinko paistoi, mutta Jorman maailma oli sumuinen. Takana oli se helvetti, jota481281Heräsin taas sinä mielessä
Miten voi haluta toista näin paljon? 😳 Kyllä meillä on muutenkin hyvä yhteys. Ehkä se tekee myös tästä niin voimakkaan?641242