minulla on 93vuoden uno 1.1ies jossa ruvennut ilmenemään seuraavanlaista vaivaa.Kostealla ilmalla auto nykii kiihdytyksissä ja kun painaa äkkiä kaasua,niin auto nykii.kuivalla ilmalla toimii hyvin. kaikki asiaan vaikuttavat osat pensasuodattimesta virranjakajankanteen vaihdettu tulpanjohdot uudet. itse epäilen kaasuläpän asentotunnistinta kuluneeksi. olisiko kenelläkään vinkkiä tai tietoa kyseisestä viasta.odotan kiitollisena vastausta.
nykii
uno 1.1 ies
3319
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Mulla on samanlainen vuoden -92 Uno. Nykimisongelmaa en ole havainnut, mutta kostealla on sytytysongelmia. Nyt kun hirmupakkaset hellittivät ja muuttuivat vesikeliksi, tuli uusi ongelma: akussa kyllä oli virtaa vaikka mihin, mutta käynnistäessä outoa naksahtelua ja mittariston varoitusvalojen vilahtelua. Käynnistystä jatkettaessa savua ja otsoninkäryä konepellin alta. Pienen tauon jälkeen käynnistyi normaalisti kauppareissulla. Mutta jälleen, yön yli seisottuaan, ei meinannut lähteä pyörittämään ollenkaan. Ja taas hetken hiljaisuuden jälkeen käynnistyi niin kuin ei mitään!
Onkohan starttimoottori loppu vai voiko esim. sytytystulppien kosteus aiheuttaa pätkimistä?
voihan se startti moottori loppukin olla mutta veikkaisin että se on vaan likaantunut, otat startin irti ja putsaat bendix laitteen niin naksahtelun pitäisi loppua, mun uunos ainaki auttoi, ei naksahtele enää vaikka olis minkälainen keli
mun uunos hajos viimekeväänä kaasuläpänanturi ja se ilmeni myös nykymisenä, aluksi kostealla ilmalla ja lopuksi se anturi oli niin rikki että oli keli mikähyvänsä niin nyki, varsinkin jos ajoit lyhyen matkan vaan (1 kilometri) ja hetkenpäästä lähdit uudestaan niin nykyminen oli aivan hervotonta, lisäksi vaikka yritit pitää kaasua tasaisella niin käynti heitteli silti 500-4000rpm välillä, kannattaa kummiski käydä testauttamas se ruisku enenkuin rupeaa mitään varaosia ostelemaan nimittäin se maksaa yli 600euroa se anturi delta-autolla ja jos vika ei olekaan siinä niin vitutuksen määrää ei voi sanoin kuvailla, lisäksi se anturi on valettu kiinni siihen ruiskutus yksikköön joten pelkkää anturia ei voi ostaa ja se on kyllä asiantuntevassa liikkeessä vaihdetteva koska siinä pitää tehdä kaikenlaisia säätö hommeleita joita ei tavallinen autotalli asentaja pysty tekemään