Heippa! Eipä taida aivan askarteluun liittyä tämä kysymykseni, mutta uskon teistä jonkun tietävän minua paremmin: voiko lampaan taljaa mitenkään puhdistaa ja mieluisten pestä? Miten ja millä aineella? Koira kun teki sille hätäpisit...
lampaantaljan puhdistus?
10
24605
Vastaukset
- vaihtoehtoa
Vie se pesulaan, osaavat kyllä siellä puhdistaa. Omatoiminen vaihtoehto: osta rasvaista marseille-saippuaa, vaahdota se käsissäsi ja pese sillä vaahdolla kevyesti pinta, huuhtele suihkun alla nopeasti ja kuivata.
- pesulapalveluun
En uskaltaisi itse pestä, vaan veisin suosiolla pesulaan. Katsopa netistä, kun oli kilpailutettu pesulapalveluitten hintoja, että mistä löydät oman alueesi edullisimman vaihtoehdon. Kannattaa kysyä pesulasta myös lopputuloksesta, että pesu on turvallinen eikä talja vaurioidu. Ainakin oman nahkatakkini puhdistaminen onnistui eikä jälkiä jäänyt.
- vaihtoehto
Kun lunta on kerran satanut, ainakin meillä päin, niin laita talja lumihankeen karvapuoli alaspäin ja "tamppaa" siihen. Pitäisi lähteä hajut tahrat ja pöpöt. Ravista enimmät lumet pois ja annat vain kuivaa tasaisella alustalla karvapuoli ylöspäin, ettei karvat latistu. Kannattaa
harjata kevyesti ja varovasti kuivamisen jälkeen tai jo vähän nihkeänäkin, ettei karvat jää "tuppoihin". - kokeillut
tai mäntysuovalla. Mäntysuovasta vaan jää sen tuoksu, vaikka huuhtoisikin hyvin. Ei kuitenkaan vie villan omaa rasvaa.
Tai sitten sinne pesulaan, jos yhtään epäilet. - ei ole
Välttämättä hyväksi nahkapohjalle. Se saatta jopa kovettua kivikovaksi, riippuu muokkausmenetelmästä. Jos nahkapohja on vihertävä silloin se yleensä kestää vettä, mutta ei siltikään ole hyväksi.
Turvallinen turkiksen ja nahkapohjan puhdistus on sprii, Sinol myös käy, ja perunajauho tai apteekista saatava magnesiumjauhe. Siitä tahna ja se levitetään tahralle. Sillä voi puhdistaa myös koko tuotteen. Kuivatus tasossa, huoneenlämmössä. - Neiti Villa
Ensisijainen puhdistus villatuoteille yleisesti:Tuuletus.Tuo lumikonstikaan ei ole huono.
Jos on niin äklöksi mennyt talja että pesu on pakollinen, tässä vahtoehto A:Marseille-saippualla 30 asteisessa vedessä, Puristelemalla varovasti, älä hiero(muutoin saatta villat huopua).Vaihtoehto B:satulasaippua käsinpesu 30astetta(hevosliikkeistä).Toimii myös esim. nahkahanskojen pesuun. Olen myös pessyt mokkatakin samalla saippualla, tulos oli kiitettävä.Nahka on pesun jälkeen lähes aina hiukan pahvimaisempi, mutta pehmenee käytössä.Älä siis pese liian usein, vain jos on pakko.
Mäntysuopaa en suosittele vaaleille taljoille;suovasta jää jäämiä villaan (vaikka kuinka huuhtelisit) jotka aiheuttavat sen kellastumisen (=aika äklö sävy)ajan mittaan.
Huono kokemus pesulasta: tuli talja nahistuneena korppuna takaisin puolet pienempänä.U-muotoon taitettuna se meni melkein jakkarasta, oli niin kovaksi mennyt... - inse
..nyt vain toimeen! Hyvää alkavaa talvea!
- lampaankasvattaja
Hei
Viesti tulee vuoden myöhässä, mutta laitan kuitenkn jos joku muu sattuu eksymään tänne ihmettelemään samaa asiaa.
Taljoja muokataan kahdella eri menetelmällä ja tästä johtuen toisia taljoja voi pestä ja toisia ei. Yleensä ne taljat joissa villa on puhtaan valkoista ovat niitä joita ei missään nimessä saa pestä vedellä. Sellainen kellertävä valkoinen on yleensä taas vesipestäväksi muokattu talja.
Jos menee pesemään taljan, jota ei ole käsitelty vesipestäväksi, menee nahka kovaksi koppuraksi. Noita taljoja ei saa pestä millään pesuaineella, ei edes Marseille saippualla. Ne on paras lähettää turkismuokkaamoon, jossa ne voidaan puhdistaa turvallisesti.
Vesipestäväksi muokattu talja sitten kestää sen pesun Marseille saippualla.
Luonnollisesti vesipestävät taljat ovat lähtöhinnaltaan kalliimpia ja siksi kannattaa miettiä mikä itselle on tärkeää. Useimmiten sen taljan, jota ei saa vesipestä voi puhdistaa vallan mainiosti ihan lumihangessa ja villahan tunnetusti pysyy puhtaana ja hyvänä ihan tuulettamallakin. - Turkisvälly
Taljan voi viedä desinfiointiin kuumaan saunaan, jossa kuolee mahdolliset turkiskuoriaiset, niiden toukat ja muut öttiäiset ja bakteerit. Kannattaa pitää useita tunteja. Jotkut suosittelevat kuumaa saunaa 8 tuntia jos haluaa varmistaa ötököiden varman kuoleman. Saunassa taljaan saa myös hyvän tuoksun.
Lisäksi voisin kuvitella löylyn eli höyrystyksen olevan myös hyvä vaihtoehto, jota en kuitenkaan tunne. Keksin sen itse ja ajattelin myös kokeilla.
Toinen ikivanha vaihtoehto on kova pakkanen. Jotkut kuoriaiset kuitenkin kestävät pakkasta, joten kannattaa käyttää molempia, saunaa ja pakkasta. Ja tietenkin lisäksi puhdistukseen tuo edellä mainittu lumi ja tuuletus. Lumi on kuitenkin vain nolla-asteista, joten se toimii lämpöeristeenä pakkasta vastaan. Siis talja tuulettumaan ulos 20-30 asteen pakkaseen ja lumipuhdistus erikseen. Osaako joku neuvoa mikä avuksi. Leningraadista ostettu miesten ahman nahkainen karvalakki on kovettunut ja kutistunut niin pieneksi että ei mahdu enää päähän.
Olisi komea lakki pitää päässä pakkasilla
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3093055Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612353- 1242057
Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492043Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1271733- 671399
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121395- 661337
- 691270
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781243