lampaantaljan puhdistus?

inse

Heippa! Eipä taida aivan askarteluun liittyä tämä kysymykseni, mutta uskon teistä jonkun tietävän minua paremmin: voiko lampaan taljaa mitenkään puhdistaa ja mieluisten pestä? Miten ja millä aineella? Koira kun teki sille hätäpisit...

10

24111

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vaihtoehtoa

      Vie se pesulaan, osaavat kyllä siellä puhdistaa. Omatoiminen vaihtoehto: osta rasvaista marseille-saippuaa, vaahdota se käsissäsi ja pese sillä vaahdolla kevyesti pinta, huuhtele suihkun alla nopeasti ja kuivata.

    • pesulapalveluun

      En uskaltaisi itse pestä, vaan veisin suosiolla pesulaan. Katsopa netistä, kun oli kilpailutettu pesulapalveluitten hintoja, että mistä löydät oman alueesi edullisimman vaihtoehdon. Kannattaa kysyä pesulasta myös lopputuloksesta, että pesu on turvallinen eikä talja vaurioidu. Ainakin oman nahkatakkini puhdistaminen onnistui eikä jälkiä jäänyt.

    • vaihtoehto

      Kun lunta on kerran satanut, ainakin meillä päin, niin laita talja lumihankeen karvapuoli alaspäin ja "tamppaa" siihen. Pitäisi lähteä hajut tahrat ja pöpöt. Ravista enimmät lumet pois ja annat vain kuivaa tasaisella alustalla karvapuoli ylöspäin, ettei karvat latistu. Kannattaa
      harjata kevyesti ja varovasti kuivamisen jälkeen tai jo vähän nihkeänäkin, ettei karvat jää "tuppoihin".

    • kokeillut

      tai mäntysuovalla. Mäntysuovasta vaan jää sen tuoksu, vaikka huuhtoisikin hyvin. Ei kuitenkaan vie villan omaa rasvaa.
      Tai sitten sinne pesulaan, jos yhtään epäilet.

    • ei ole

      Välttämättä hyväksi nahkapohjalle. Se saatta jopa kovettua kivikovaksi, riippuu muokkausmenetelmästä. Jos nahkapohja on vihertävä silloin se yleensä kestää vettä, mutta ei siltikään ole hyväksi.
      Turvallinen turkiksen ja nahkapohjan puhdistus on sprii, Sinol myös käy, ja perunajauho tai apteekista saatava magnesiumjauhe. Siitä tahna ja se levitetään tahralle. Sillä voi puhdistaa myös koko tuotteen. Kuivatus tasossa, huoneenlämmössä.

    • Neiti Villa

      Ensisijainen puhdistus villatuoteille yleisesti:Tuuletus.Tuo lumikonstikaan ei ole huono.
      Jos on niin äklöksi mennyt talja että pesu on pakollinen, tässä vahtoehto A:Marseille-saippualla 30 asteisessa vedessä, Puristelemalla varovasti, älä hiero(muutoin saatta villat huopua).Vaihtoehto B:satulasaippua käsinpesu 30astetta(hevosliikkeistä).Toimii myös esim. nahkahanskojen pesuun. Olen myös pessyt mokkatakin samalla saippualla, tulos oli kiitettävä.Nahka on pesun jälkeen lähes aina hiukan pahvimaisempi, mutta pehmenee käytössä.Älä siis pese liian usein, vain jos on pakko.
      Mäntysuopaa en suosittele vaaleille taljoille;suovasta jää jäämiä villaan (vaikka kuinka huuhtelisit) jotka aiheuttavat sen kellastumisen (=aika äklö sävy)ajan mittaan.
      Huono kokemus pesulasta: tuli talja nahistuneena korppuna takaisin puolet pienempänä.U-muotoon taitettuna se meni melkein jakkarasta, oli niin kovaksi mennyt...

    • inse

      ..nyt vain toimeen! Hyvää alkavaa talvea!

    • lampaankasvattaja

      Hei
      Viesti tulee vuoden myöhässä, mutta laitan kuitenkn jos joku muu sattuu eksymään tänne ihmettelemään samaa asiaa.

      Taljoja muokataan kahdella eri menetelmällä ja tästä johtuen toisia taljoja voi pestä ja toisia ei. Yleensä ne taljat joissa villa on puhtaan valkoista ovat niitä joita ei missään nimessä saa pestä vedellä. Sellainen kellertävä valkoinen on yleensä taas vesipestäväksi muokattu talja.

      Jos menee pesemään taljan, jota ei ole käsitelty vesipestäväksi, menee nahka kovaksi koppuraksi. Noita taljoja ei saa pestä millään pesuaineella, ei edes Marseille saippualla. Ne on paras lähettää turkismuokkaamoon, jossa ne voidaan puhdistaa turvallisesti.

      Vesipestäväksi muokattu talja sitten kestää sen pesun Marseille saippualla.

      Luonnollisesti vesipestävät taljat ovat lähtöhinnaltaan kalliimpia ja siksi kannattaa miettiä mikä itselle on tärkeää. Useimmiten sen taljan, jota ei saa vesipestä voi puhdistaa vallan mainiosti ihan lumihangessa ja villahan tunnetusti pysyy puhtaana ja hyvänä ihan tuulettamallakin.

    • Turkisvälly

      Taljan voi viedä desinfiointiin kuumaan saunaan, jossa kuolee mahdolliset turkiskuoriaiset, niiden toukat ja muut öttiäiset ja bakteerit. Kannattaa pitää useita tunteja. Jotkut suosittelevat kuumaa saunaa 8 tuntia jos haluaa varmistaa ötököiden varman kuoleman. Saunassa taljaan saa myös hyvän tuoksun.

      Lisäksi voisin kuvitella löylyn eli höyrystyksen olevan myös hyvä vaihtoehto, jota en kuitenkaan tunne. Keksin sen itse ja ajattelin myös kokeilla.

      Toinen ikivanha vaihtoehto on kova pakkanen. Jotkut kuoriaiset kuitenkin kestävät pakkasta, joten kannattaa käyttää molempia, saunaa ja pakkasta. Ja tietenkin lisäksi puhdistukseen tuo edellä mainittu lumi ja tuuletus. Lumi on kuitenkin vain nolla-asteista, joten se toimii lämpöeristeenä pakkasta vastaan. Siis talja tuulettumaan ulos 20-30 asteen pakkaseen ja lumipuhdistus erikseen.

    • Osaako joku neuvoa mikä avuksi. Leningraadista ostettu miesten ahman nahkainen karvalakki on kovettunut ja kutistunut niin pieneksi että ei mahdu enää päähän.
      Olisi komea lakki pitää päässä pakkasilla

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      65
      16923
    2. Mitä tapahtunut

      Poliiseja monta autoa+panssariauto Porista kpäähän päin tänään klo n.20 kuka hurjistunut ?
      Kankaanpää
      41
      4614
    3. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      297
      2637
    4. Gallup: kaivattusi syntymävuosi

      Minä vuonna kaipaamasi henkilö on syntynyt?
      Ikävä
      135
      1928
    5. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      132
      1559
    6. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      395
      1504
    7. Missäpäin,,,

      Lapuaa tapettu ihminen viime yönä ? Hurjaa touhua nykymeno täällä...
      Lapua
      14
      1379
    8. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      1293
    9. Lakea konkurssiin. Asukkaat menettävät asuntonsa

      Kuntarahoitus on tänään jättänyt konkurssihakemuksen lakean kaikista kiinteistö osakeyhtiöistä. Kassa on tyhjä, kaikki
      Seinäjoki
      17
      1034
    10. mahdollista, että olet ollut iltavuorossa

      Ja kotiin päästyäsi tulit palstalle etsimään merkkiä minusta, jos kaipaat yhtään minua niin kuin minä sinua Ei mennyt k
      Ikävä
      9
      1002
    Aihe