Miltä tuntuu tehdä

tietoisesti väärin?

- lääkärinä
- "ystävänä"
- ...

5

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Homeherkkä

      Eihän natsioikeudenkäynnissäkään kukaan kuolemaantuomituista myöntänyt tehneensä väärin. He vain tottelivat käskyjä.
      Natsi-Saksan lääkärit käyttivät juutalaisia epäinhimillisissä lääketieteellisissä kokeissaan. Eihän heistäkään kukaan myöntänyt tehneensä väärin. He vain kehittivät lääketiedettä.

      On vain näin, että ihmisluonteeseen kuuluu syystä tai toisesta johtuva valehteleminen, pettäminen, lähimmäisen mustamaalaaminen, kiusaaminen, alistaminen, hädänalaisen aseman hyväksikäyttäminen jne., ja aina ihminen löytää syyn jos toisenkin millä puolustella tekosiaan jäätyään niistä kiinni tai kun joku alkaa niitä kyseenalaistamaan.

      Sen sijaan, että kyselee miltä pettäjästä tuntuu, on pidettävä huolta siitä, että itse toimii rehellisesti ja oikeudenmukaisesti niin suhteessaan lähimmäistään kuin julkista valtaakin kohtaan.
      Ensin tulee kyseenalaistaa oma ajattelunsa ja sen pohjalta syntyvä oma toiminta ja sitten vasta, jos faktoja löytyy, muukin ihmisten perusoikeuksia ja terveyttä vaarantava toiminta.

      • faktoja

        "Ensin tulee kyseenalaistaa oma ajattelunsa ja sen pohjalta syntyvä oma toiminta ja sitten vasta, jos faktoja löytyy, muukin ihmisten perusoikeuksia ja terveyttä vaarantava toiminta"

        Tehty - nuo muut valehtelee ja tekevät ihan surutta noita "tutkimuksiaan" jotka ovat ihan sitä itseään


    • hilkkaliisa

      "Kohtele lähimmäisiäsi niinkuin haluaisit heidän kohtelevan sinua itseäsi".



      Jokainen ihminen voi erehtyä.

      Jokainen lääkäri voi erehtyä.

      Lääkärin erehdykset haudataan.

      Kaikki lääkärit eivät erehdy.

      Kaikki lääkärit eivät valehtele.

      Jos yksi erehtyy, ei se tarkoita koko ryhmää.

      Jokainen voi myöntää erehtyneensä ja jokainen voi pyytää anteeksi lähimmäiseltään.

    • vertti-eetu

      Tämä yö alkoi hyvin. Heh heh ja win win.
      "Lääkärin erehdykset haudataan".

      • "Tämä yö alkoi hyvin."

        - Juup, täysikuu ja valvominen helppoa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      129
      1333
    2. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      100
      861
    3. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      75
      683
    4. 50
      577
    5. Koillis motor

      Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa
      Suomussalmi
      12
      493
    6. ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla

      Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann
      Haapavesi
      40
      464
    7. Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?

      Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m
      Suhteet
      153
      441
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      30
      407
    9. Missä näet kaivattuasi?

      Mitä teet silloin? Tuleeko pakene reaktio? Vai hellä tunne ja ere..
      Ikävä
      25
      381
    10. Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä

      Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;
      Maailman menoa
      174
      372
    Aihe