voisiko joku laskea minulle maton koon,pumpun tehon kun ole tekemässä mattosuodatinta?akvan koko on 190l pituus 120cm,korkeus 44cm,ja leveys 35cm.kiitos tosi paljon kun en ossaa järven sivuilta laskea.kalasto on ahven ja pleko painotteinen.kovia sotkijoita.
LASKEEKO JOKU?
maton pala
6498
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Matto voisi olla 46x37cm (50x40) ja pumpun teho saa olla 800-1000l/h. Eheimilta löytyy hyviä tähän tarkoitukseen...
Kiitos taas kerran FISH KING.Onneksi osaat ja olet tällä palstalla neuvomassa meitä alottelijoita ja miksei konkareitakin.kiitos paljon.nyt rakentamaan..
Kun en ite oo perillä noista pumppujen säätö mahdollisuuksista, tarkista ite saako pumpun virtausta säädettyä... jos on vain yksi asetus on/off, voi olla melkoinen virtaus affenilles.
Ainakin säätö on 300/h aina 1000l/h, minä pidän tuota isointa. Fisulitkin, jopa taisto, tykkäävät. Menevät putken eteen ja antavat virran heittää, siinä on toisille tivolia.
Saakos udella, mitä plekoja ja ahvenia tuohon allaskokoon meinasit laittaa?
hei.
partikset, avaimet ja 10 täplämonnista.