Voiko kilpirausen vajaatoimintaan liittyä sydäoireita?
Itselläni kilpirauhasarvoja on seurailtu viim. kuuden vuoden ajan satunnaisesti, koska on ollut ns. raja-arvoja. Oireita on, mutta kun kokeissa ei näy mitään...
Uupumus, palelu, kalpeus, vähentynyt hikoilu, kuiva iho, ummetus, masennus & ärtyisyys, huono muisti, matala ääni & käheys, kuukaustishäiriöt, hidas pulssi - nämä oireet ovat olleet vuosikausia olemassa, varmaan jo liki 10 vuotta, pahentuneet vain. Äidilläni on kilpparin vajaatoiminta, joka hoitamattomana keikahti liikatoiminnaksi - vai oliko se toisin päin...
Nyt löytyi sydämestä sivuääni ja sain lähetteen jatkotutkimuksiin - voisiko johtua hoitamattomasta kilpirauhasen vajaatoiminnasta?
KILPIRAUHANEN JA SYDÄN
12
5186
Vastaukset
- Kanareppana
Nyt kun olen näitä viestejä lukenut, vahvistuu vain "diagnoosi" - minulla on aina ollut alhainen hemoglobiini, rautaa on määrätty useaan otteeseen elon aikana. Pari vuotta sitten tutkittiin punasolut ym. veriarvot, ja lääkäri totesi, että minulla on olemattomat rautavarastot... kysyi, että olenko montakin lasta tehnyt ja kun sanoin, että yhden, ihmetteli - on kuulemma tavallisempaa monisynnyttäjillä.
Eli siis nämä rauta-arvot liittynee myös tuohon vajaatoimintaan...- jeeeee:
mitkä ne arvot on jotka on mitattu?
Luultavasti lääkitys olisi pitänyt aloittaa jo kuusi vuotta sitten, kun oireita on ollut ja arvot "rajalla". Nykyinen yläraja TSH:lle on yleensä 2,5 mutta alhaisemmillakin arvoilla on lääkitystä anenttu jos on oireita. T4V pitää tietysti myös ottaa.
- nainen 46v...
14 vuotiaalla tyttärelläni on noi kaikki samat oireet ja vähän muutakin.. valoarkuus silmissä ja välillä kuivan tuntuiset..runsaat kuukautiset ja epäsäännölliset.. rinnat eivät ole kasvaneet..jalkoja särkee... tässä vähän..menemme 1611 lääkäriin aiemmin ei aikaa saatu vaikka kerroin oireet kun tilsin lääkäriä..meillä kilpparin vajaa ja liikatoimitaa esiintyy suvussa..äidilläni ja molemmilla siskoillani on...
- mikä seuraus?
Muiden syiden muassa hypotyreoosi voi aiheuttaa pitkän QT:n syndroomaa, johon voi liittyä tiheälyöntisyyttä. EKG:ssä näkyy toisilla (ei kaikilla) pitkä QT-aika. Sitä voi myös aiheuttaa seerumin kaliumin alhaisuus, liika insuliini, hypoglykemia ja monet lääkkeet.
Itselläni oli nuorempana usein tiheälyöntisyyttä (takykardiaa). Betasalpaaja on hoitona rytmihäiriöihin ja kohonneeseen verenpaineeseen. Se pitää pulssin tasaisena paitsi lisälyöntejä on.
Itselläni kilpirauhasarvot ovat olleet vajaatoiminnan "rajalla" (ei lääkitystä). Kalium on ollut myös vähän alhainen, hypoglykemiaa on. Sitä en tiedä, onko QT-syndrooma, mutta jotkut sitä aiheuttavat lääkkeet eivät sovi minulle (joten oiskohan?).
Millaisia jatkotutkimuksia sait? Mulla tulee 24 h verenpainemittaus. Nyt verenpaine heittelee. Noista sinun oireistasi minulla on tuo uupumus ja huono muisti. Naama on mieluumminkin punakka mutta suunympärys kalpea. Jos alan palella, se ei tahdo loppua millään.- mikä seuraus?
Verenpaineeni ylä- ja alapaineet menivät eritahtiin siksakkia niin, että pulssipaineet (ylä ja alapaineen erot) vaihtelivat 14 ja yli sadan välillä. Lieneekö vaarallista? Pahimmat olivat painetasot 212/113 ja 169/44. Mutta 109/95 aiheutti vain vähäistä "sisäisen hengästymisen" oiretta. Pulssit vaihtelivat 66-123.
Mittaukset tehtiin puolen tunnin välein ilman verenpainelääkitystä mahdollisimman normaalin päivärutiinin aikana. Kilpirauhashoitoa ei ole ("raja-arvoilla"). - merjaliisa
mikä seuraus? kirjoitti:
Verenpaineeni ylä- ja alapaineet menivät eritahtiin siksakkia niin, että pulssipaineet (ylä ja alapaineen erot) vaihtelivat 14 ja yli sadan välillä. Lieneekö vaarallista? Pahimmat olivat painetasot 212/113 ja 169/44. Mutta 109/95 aiheutti vain vähäistä "sisäisen hengästymisen" oiretta. Pulssit vaihtelivat 66-123.
Mittaukset tehtiin puolen tunnin välein ilman verenpainelääkitystä mahdollisimman normaalin päivärutiinin aikana. Kilpirauhashoitoa ei ole ("raja-arvoilla").että keskustelisit oireistasi alan erikoislääkärin kanssa. Tiedät kyllä minkä.
- mikä seuraus?
mikä seuraus? kirjoitti:
Verenpaineeni ylä- ja alapaineet menivät eritahtiin siksakkia niin, että pulssipaineet (ylä ja alapaineen erot) vaihtelivat 14 ja yli sadan välillä. Lieneekö vaarallista? Pahimmat olivat painetasot 212/113 ja 169/44. Mutta 109/95 aiheutti vain vähäistä "sisäisen hengästymisen" oiretta. Pulssit vaihtelivat 66-123.
Mittaukset tehtiin puolen tunnin välein ilman verenpainelääkitystä mahdollisimman normaalin päivärutiinin aikana. Kilpirauhashoitoa ei ole ("raja-arvoilla").Tulokset ovat nyt minulla paperilla. Kysyin puhelinlääkäriltä (joka maksaa paljon) pulssipaineiden vaarallisuudesta ja runsaasta virtsamäärästä, yli 3 l (tehtiin viikonloppuna aldosteronin keräys vuorokausivirtsasta).
Pulssipaineiden vaihtelu (14-134) ei ole niin vaarallista, mutta minulla on päiväaikaan selvästi korkea verenpaine. Jossakinhan suositellaan pulssipaineeksi 25 - 40 tai 50. Kysyin muistioireesta ja aivojen hypometaboliasta. Aivo-oireeni voi hänen mukaansa johtua "huonoista verisuonista" (??, vaikka elän terveellisesti!).
Epänormaalin suuri virtsamäärä johtuu hänen mielestään runsaasta juomisesta.
Keskimääräinen (vuorokauden) verenpaineeni on edessäni olevan taulukon mukaan nätti (141/84), mutta päiväpaineet ovat koholla. Yläpaineen koko vuorokauden vaihteluväli oli 98-228 ja alapaineen 44-113. Sykevaihtelu oli 64-137. - spsti
mikä seuraus? kirjoitti:
Tulokset ovat nyt minulla paperilla. Kysyin puhelinlääkäriltä (joka maksaa paljon) pulssipaineiden vaarallisuudesta ja runsaasta virtsamäärästä, yli 3 l (tehtiin viikonloppuna aldosteronin keräys vuorokausivirtsasta).
Pulssipaineiden vaihtelu (14-134) ei ole niin vaarallista, mutta minulla on päiväaikaan selvästi korkea verenpaine. Jossakinhan suositellaan pulssipaineeksi 25 - 40 tai 50. Kysyin muistioireesta ja aivojen hypometaboliasta. Aivo-oireeni voi hänen mukaansa johtua "huonoista verisuonista" (??, vaikka elän terveellisesti!).
Epänormaalin suuri virtsamäärä johtuu hänen mielestään runsaasta juomisesta.
Keskimääräinen (vuorokauden) verenpaineeni on edessäni olevan taulukon mukaan nätti (141/84), mutta päiväpaineet ovat koholla. Yläpaineen koko vuorokauden vaihteluväli oli 98-228 ja alapaineen 44-113. Sykevaihtelu oli 64-137.asiantunteva.
- mikä seuraus?
spsti kirjoitti:
asiantunteva.
Kaikenlaista sairautta on ollut erityisesti viimeksi kuluneen vuoden aikana. Yritän vain itse selvittää sitä, että jouduttaisi lääkärien selvitystyötä. Tutkimukset ja lääkäriaikojen saannit kestävät kauan, työ kärsii muistiongelmien ja aivojen hitaan toiminnan vuoksi. En haluaisi vielä dementoitua ja jättää työtä, siksi on huoli. Kilpirauhashoitokokeilua ei anneta, koska arvot vaihtelevat normaaleissa rajoissa. Siksipä täytyy hakea syytä muualta ja hoitoa, jos suinkin olisi. Olen hyväntuulinen, en masentunut, mitä epäillään.
- Sydänvaivoja
Sydänvaivoja on sekä liika- että vajaatoiminnassa.
Samoin lääkitykseen totuttautuessa. Hankalaa.
- Hypertyreoosi
Jos TSH on viitearvojen ylä tai alakolmanneksessa ja potilaalla on kilpirauhasvaivan oireita, pitää ottaa t3v ja t4v kokeet. Terve kilpirauhanen erittää näitä hormoneja suhteessa 80% T4 ja 20% T3. Jos tuossa suhdeluvussa tai tasossa yleensä on häikkää, pitää ottaa vasta-aineet. Kuulostaa siltä että olet 6 vuotta sairastanut kilpirauhasvaivaa ja kukaan ei tee mitään ennen kuin työkyky menee ja viitearvot paukkuu. Ne on VIITEarvoja, ei absoluuttisia totuuksia. Jos nykyinen lääkäri ei tee jatkotutkimuksia, vaihda lääkäriä kunnes joku asian kunnolla tutkii.
- hälytysmerkki
" ... hormoneja suhteessa 80% T4 ja 20% T3."
Noin se todellisuudessa on vaikka endot väittävät 94% T4 ja 6% T3.
"Sivutuotteena" totuus taas kerran todettiin 13.7.2017 julkaisussa "Therapeutic Advances in Endocrinology and Metabolism"
Tuo T3v-koe usein laiminlyödään sillä perustelulla, että se vasta aivan viimeisenä alenee. Tästähän on Bianco Labs'in raportti PMID. 25040645
Toisaalta juuri tämän vuoksi alhainen T3v on erityisen voimakas hälytysmerkki.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Järkyttävä tieto Purrasta
Purra tapasi nykyisen miehensä täällä. Suomi24:ssä! Tulipa likainen olo. Nyt loppuu tämä roikkuminen tällä palstalla.2214350Näin asia on
Tiedän ettei hän koskaan aio lähestyä minua eikä niin ole koskaan aikonutkaan, eikä lähesty ja enkä minä enää tee sitä k223339Mikseivät toimittajat vaadi Orpoa vastuuseen lupauksistaan
Missä ne 100.000 uutta työpaikkaa muka ovat? Eivät yhtään missään. Näin sitä Suomessa voi puhua ja luvata mitä sattuu. E2611928Taas varoitusta lumesta ja jäästä
Ai kauhea! Vakava säävaroitus Lumi-/jäävaroitus Varsinais-Suomi, Satakunta, Uusimaa, Kanta-Häme, Päijät-Häme, Pirkanmaa,61493Aavistan tai oikeastaan
tiedän, että olet hulluna minuun. Mutta ilman kommunikointia, tällaisenaan tilanne ja kaikki draama ovat mun näkökulmast381217Mistä erotat onko joku kiinnostunut vai muuten mukava?
Voi sekaantua yleiseen ystävällisyyteen vai voiko?1611177Poliisi tahtoo pääsyn 4 miljoonan suomalaisen sormenjälkiin.
https://www.is.fi/digitoday/art-2000011009633.html Tämä sormenjälkiin poliisin pääsy on erittäin tärkeä rikollisten kiin96875- 63755
- 30737
- 176730