Listeria-bakteeri-infektio

Toivoton tapaus

Voisiko minulla olla listeria-bakteerin aiheuttama infektio ?

Oireina on itsepäinen yskä (en polta), ajoittaisia lieviä pahoinvoinnin tunteita ja huimausta, niska on hieman jäykkä.
Hiuksia lähtee aina jonkin verran suihkussa käydessäni.
Oksensin melkein yhtenä aamuna ulos lähtiessäni, sekä lisäksi on ollut ajoittaisia vilunväristyksiä, joihin ei ole mitään syytä.
Väsymystä ei ole ollut, päinvastoin olen ollut hyperaktiivinen, vaikka unensaannista on ollut vaikeuksia.

Merkittävintä on, että olen laihtunut 17 kg ehkä kolmen kuukauden aikana.

Laboratoriokokeissa ei ole esiintynyt mitään hälyyttävää, edes tulehdusarvot eivätkä maksa-arvot eivät ole korkeat.


Aikaisemmin kolmisen vuotta sitten luonani asuva veljeni sai ehkä ruokamyrkytyksen seurauksena aivokalvontulehduksen, ja sen seurauksena vaikeita komplikaatioita. On nyt toipunut melko hyvin.

Itse epäilen, että syynä on ollut joku ulkopuolinen henkilö, joka on saastuttanut ruokaa/juomaa meidän oltua huoneistosta ulkona.
Epäilen näitä henkilöitä viranomaisiksi, koska minulla on ollut hankaluuksia viranomaisten kanssa internetin seksikuvien lataamisten kanssa ainakin viimeiset yli kymmenen vuotta ja nyt viimeisten vuosien ajan he ovat epäilleet minun tehneen jonkun rikoksen, jota he eivät ole pystyneet selvittämään.



Lopuksi englanninkielistä tekstiä listeria-bakteerista, mitä löysin netistä :


What are the symptoms of listeriosis? A person with listeriosis has fever, muscle aches, and sometimes gastrintestinal symptoms such as nausea or diarrhea. If infection spreads to the nervous system, symptoms such as headache, stiff neck, confusion, loss of balance, or convulsions can occur.

How does Listeria get into food? Listeria monocytogenes is found in soil and water. Vegetables can become contaminated from the soil or from manure used as fertilizer.

A blood or spinal fluid test (to cultivate the bacteria) will show if you have listeriosis.

Listeria is a hardy bacteria with lots of opportunities to spread. It can continue to grow in freezing temperatures, proliferating in sealed packages or on the walls of refrigerators. At the upper end, it survives limited exposure to temperatures of up to 170 degrees.

Listeria usually does not pose a serious threat to most healthy people, causing only mild gastrointestinal rumblings. However, the bacteria can be devastating for "high-risk populations," including the elderly and people with compromised immune systems - anyone with AIDS, kidney disease, diabetes, cancer or other serious health conditions. Listeriosis can cause meningitis (inflammation of brain and spinal cord areas) and encephalitis (inflammation of the brain) among these vulnerable groups. Symptoms include nausea, vomiting, diarrhea, body aches (particularly a stiff neck), chills and headaches.

The Centers for Disease Control says about 250 people die and 1,100 become ill each year from listeriosis, a 23% death rate. By way of contrast, e.coli and salmonella kill 3% of those they make ill.

1

2364

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Daadidaa

      Hei!

      Jos kirjoitit viestin vakavissasi, olet ihan selkeästi avun tarpeessa. Mielestäni hiustenlähtö johtuu selkeästi laihtumisesta, myös mahaoireet saattavat olla sitä perua.

      Laihtumisesi lisäksi olen huolissani univaikeuksistasi ja hyperaktiivisuudestasi.
      Viranomaiset eivät käy ihmisten asunnoissa heidän poissaollessaan. Myöskään kukaan ei ole saastuttanut ruokaanne tai juomaanne, se on selkeästi harhaluulo.
      Ota yhteyttä paikalliseen mielenterveystoimistoon, siellä varmasti löydetään ratkaisu ongelmiisi. Voit myös mennä juttelemaan ihan tavalliselle lääkärille noista asioista. Älä jää yksin, hanki apua! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      262
      4606
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      132
      3003
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      43
      2776
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1604
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      58
      1351
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1129
    10. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      212
      1128
    Aihe