Kertokaa kokemuksia turbon kestävyydestä, olen ostamassa vm.96 turbo A4 Audia jolla ajettu noin 100000 km kysyin merkkiliikkeeltä jossa sanoivat, että turbolle ei ole huolto ohjelmaa.
Turbo
A4T
51393
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kyselin huoltohintoja useammasta turbohuoltofirmasta. Kertoivat kkk03 turbojen kestäneen (jopa) 400tkm. Jos muistaa perusasiat (lyhyt jälkikäyttö ja ei kylmänä vedätyksiä) ei turbon olemassaoloa tarvi huomioida muuten mitenkaan (paitsi varoa turbon tuomaa voimaa...)
ja kestää.
Kyllä menee ainakin 400tkm, normaaliajolla lisättynä pienellä tyhjäkäynnillä ennen sammutusta. Tyhjäkäynti tulee esim. huoltoasemalle mennessä yleensä ihan luonnostaan.
Hukkaportin tanko voi mennä vuosimallissa 98 ja vanhemmissa. Itselläni meni 65000 km kohdalla runsas vuosi sitten (vm. 98). Tanko irtoaa painekellon kalvosta ja jää heilumaan hervottomana, jolloin hukkaportti ei sulkeudu ja turbo ei anna painetta.
Vaihdoin itse tangon ja kellon. Osat maksoi 157 euroa. Merkkiliikkeessä eivät suostu vaihtamaan tätä osaa vaan vaihtavat koko turbon. Vaihtoturbo olisi ollut 580 euroa asennus 220 euroa.
Aikoinaan omistin Audi 100 2.0 TD:n. Käytin turbon huollossa, kun mittarissa oli 410 tkm. Huollatin ainoastaan varmuuden vuoksi, itse turbo pelasi vielä hienosti. Vaihtoivat laakerit ja yhden siipipyörän. Uskon, että ilman huoltoa olisi päässyt reilusti yli 500 tkm. Eli ei huolta turbon takia, kestää yleensä siinä kuin konekin.
Itselläni on 250tkm ajettu -95 vuosimallin turbo, jota ei ole pidetty kuin kukkaa kämmenellä. Autolla on vedätetty kylmänä ei jälkikäytetty, yms. ja vielä on kestänyt. Eli turbo ei ainakaan lopu ensimmäisenä.