Miksi mersiat sai vapaaliput

Vene-03 näyttelyyn perjantaiksi, sehän piti olla ammattilaisten päivä? Duunarit joutuu ostamaan lipun itse ansaitsemallaan hikisellä työllä, omasta selkänahastaan! Tietysti sen takia niillä ei oo ständiäkään siellä tungoksessa.

Niin väärin Niin väärin!!
4738
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Puutut todella keskeiseen yhteiskunnalliseen ongelmaan. On se niin väärin, että mersiat saavat vapaalippuja, jotka on revitty duunarin selkänahasta. Johan tämän kieltää ihmisoikeussopimuksetkin.

Keitä tai mitä nämä mainitsemasi "mersiat" muuten ovat?

Äänestä
  • Toisaalla jo osoitettiin, että he ostavat veneensä ja konjakkinsa verovähennyksinä firman piikkiin. Nekin revitään duunarin selkänahasta. Saaripaikat on ostettu alihintaan markkinoita ymmärtämättömiltä köyhiltä kalastajilta, joiden perikunnat ovat näin joutuneet perikatoon. Keiden puolesta talvisodassa oikein taisteltiin?

    Äänestä

  • yksi monien puolesta kirjoitti:

    Toisaalla jo osoitettiin, että he ostavat veneensä ja konjakkinsa verovähennyksinä firman piikkiin. Nekin revitään duunarin selkänahasta. Saaripaikat on ostettu alihintaan markkinoita ymmärtämättömiltä köyhiltä kalastajilta, joiden perikunnat ovat näin joutuneet perikatoon. Keiden puolesta talvisodassa oikein taisteltiin?

    Hahhahhhahhhaaaa, kaikki on verottajalta Bois.

    Äänestä

Eiköhän tuo talvisodan esille ottaminen tällaisessa asiassa mene vähän liiottelemisen puolelle? eihän kalastamista voi verrata talvisotaan, mielestäni se on jo miltei hävytöntä.

En tunne Merikarhuja enkä tiedä heidän kalustostaan ja onko heitä tuhansia vai kymmeniä mutta tässä mielipide miksi yleensä rikkaampi saattaa saada enemmän vapaalippuja kuten tässä tapauksessa on NÄKÖJÄÄN käynyt.
Venemessut on aika pitkälle kaupallinen tapahtuma.
Luulen että vapaalippujen osasyy johtuu siitä että Merikarhut ovat tässä tapauksessa niitä rikkaampia joten he ovat kannattavampia asiakkaita veneiden maahantuojille koska he ostavat myös veneitä pelkän katselemisen sijasta (Ostetusta isosta veneestä maksetaan runsaasti veroja) ja sitäpaisti vapaalippu on tavallaan kutsu joka houkuttelee häntä paikalle. Muilta otetaan rahaa ainakin siitä pääsylipusta hyvä vai huono asia? no jaa, aika kaksipiippuista koska siitäkin rahasta menee veroa jonnekkin joka auttaa sinua myös ja tietääkseni eli voin olla väärässä? messuhalli on valtion omaisuutta jota ylläpidetään myös verorahoilla. Tavallisia on enemmän kun rikkaita joten enemmistö kävijöistä ovat juuri tavallista väkeä ja jos heiltä ei otettaisi sisäänpääsymaksua olisi halli tukkoisen täynnä tavallista väkeä ja rikkaita vain murto osa jolloin kaupankäynti ei olisi yhtä tehokasta ja ensivuonna ei ehkä olisikaan venemessuja.

Joku tuossa sanoi jotain "verovähennyksineen ostetusta veneestä yrityksen nimiin"
Kyllä rikkaat veronsa maksavat kuukausittan, varmasti yhtä paljon ellei enemmän kun tavallinen maksaa vuodessa.

Tässä ei todellakaan ole tarkoitus saada ketään vihaiseksi tai pahoittaa kenenkään mieltä, mielipide vain, voi olla myös väärä, näin minä kuitenkin näen venemessut ja vapaaliput...

Kertokaa mielipiteenne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


masa kirjoitti:

Vene-03 näyttelyyn perjantaiksi, sehän piti olla ammattilaisten päivä? Duunarit joutuu ostamaan lipun itse ansaitsemallaan hikisellä työllä, omasta selkänahastaan! Tietysti sen takia niillä ei oo ständiäkään siellä tungoksessa.

Niin väärin Niin väärin!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu