Paljon kehuja saanut Katri Helenan uuden levyn nimikappale on itse asiassa Taljanka-yhtyeen levyltä. Asia selviää uudesta Gloria-lehdestä, jossa Katrin levy on arvosteltu.Löytyy Taljankan levyltä Kaksi kuvaa rinnakkain. Mielestäni oli aika yllättävää, ettei se olekaan varsinaisesti Katrille tehty biisi. Käännöskappaleistahan aina mainitaan alkuperäinen, mutta sitä ei mainita, onko jonkun biisin levyttänyt toinen kotimainen artisti jo aiemmin levylleen. Esim. Hiljaisuudessa-levyn Lapsi tuoksuu joululta löytyy käsittääkseni Arja Korisevan joululevyltä.
Ja Paulahan on taas levyttänyt Arjan Rakkauden vangin jne. Eihän siinä mitään, että levyttää uudestaan jonkun biisin, mutta olisi oikeastaan ihan kiva tietää, jos niin tehdään. Ja tosiaan ELämänlankojen kohdalla se oli melkoisen yllättävää, jotenkin olin ajatellut että se on nimenomaan Katrille tehty.
Elämänlangat alunperin Taljankan kappale
9
1060
Vastaukset
- ,, ,, ,, ,,
Siis kuka/ketkä on Elämänlangat -biisin tehnyt?
- Katri-fani
Sävellys on Kerkko Koskisen,sanat Jukka Itkosen.
- levynkerailija
Oma kappale tuo on, jonka Katrille on säveltänyt, sovittanut ja tuottanut Kerkko Koskinen.
- Katri-fani
Niin, Kerkko Koskinenhan on ollut tuottamassakin tuota kappaletta Katrin uudelle levylle, mutta alunperin hän on siis säveltänyt sen Taljanka-yhtyeelle.
- Katri-fani
Katri-fani kirjoitti:
Niin, Kerkko Koskinenhan on ollut tuottamassakin tuota kappaletta Katrin uudelle levylle, mutta alunperin hän on siis säveltänyt sen Taljanka-yhtyeelle.
Niin, käsittääkseni sovitus on Katrilla erilainen kuin alkuperäisessä. Onko kukaan kuullut sitä?
- levynkerailija
Katri-fani kirjoitti:
Niin, Kerkko Koskinenhan on ollut tuottamassakin tuota kappaletta Katrin uudelle levylle, mutta alunperin hän on siis säveltänyt sen Taljanka-yhtyeelle.
Näemmä olet oikeassa, yllätys oli minullekin:
https://viola.linneanet.fi/cgi-bin/Pwebrecon.cgi?v1=9&ti=1,9&CNT=30&HC=14&RelBibID=684106&HostBibID=679775&ProfileCode=COMP&SEQ=20061028190313&PID=2405 - levynkerailija
Katri-fani kirjoitti:
Niin, käsittääkseni sovitus on Katrilla erilainen kuin alkuperäisessä. Onko kukaan kuullut sitä?
Itseltä on ainakin koko Taljankan levy mennyt ohitse. En muista edes nähneeni koko levyä. Mielenkiintoista, muistaakseni mainostiedotteissakin hehkutettiin kuinka Kerkko on säveltänyt Katrille levyn nimikappaleen. Sillä ekassa kommentissani ajattelin että tuossa Glorian arvostelussa on sotkettu asioita.
- sebu
niin tai näin. katrin esitys kuitenkin se jonka koskaan olen kuullut ja tähän saakka se paras sellainen. uppee sovitus ja esitys!
- levynkerailija
Toki noin, mutta mielenkiintoinen tieto mielestäni silti. Kapppale kun kuulosti niin Katrille räätälöidyltä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin27810429IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3327352Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?861977Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1231731Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut771586Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61531- 1091191
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin48979Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26838MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk312762