Borassa kuuluu/tuntuu omituinen resonointiääni etenkin kylmällä moottorilla,kun kierrokset on n.3200-3400 välillä,vaikuttaisi siltä että pakoputkiston kiinnitys olisi jossain kohtaa vähän pielessä. Onko muilla vastaavia vaivoja,onko lääkettä vaivaan? Vai onko "ominaisuus".Auto vm.2001 ajettu alle 20.000tkm.
Outo resonointiääni
Bora 1.4 16v
5612
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Passatissa sama vika. Rohisi kuin betonimylly. Ei onneksi ollut oma auto. Se siitä laadun tunnusta.
Niin se on että VW on saanut jostain syystä laatumainetta laadun tunnusta. TM:ssäkin aina mainitsevat että kuinka se luo laadukkaan ensivaikutelman. Kuitenkaan ominaisuudet eivät sitten vastaakaan luotua mielikuvaa vaan auto on meluisa ja hälyääniä riittää (esim Golf/Bora). Lisäksi VW:t kärsivät sekalaisesta määrästä sähkö- ja mekaniikkaongelmia.
Sen sijaan useampikin automerkki on takavuosina ollut ehkä muovisemman näköinen mutta oikeasti laadultaan parempi. Nyt kun useat valmistajat panostavat tähän "perceived quality"-teemaan olisi VW:nkin korkea aika panostaa oikeaankin laatuun eikä vain siihen miltä tuote näyttää tai tuntuu.
Mulla oli 2002 seat leon samalla koneella, ja siinä oli sama vika ainoastaan 2800-2900 kierroksilla.
Siihen vaihdettiin takuuna kytkin, kun ne oli ensin kokeilleet pakoputken kanssa kaikenlaista. Sieltä piti tulla korjaajan maahantuojalta katsomaan sitä, mutta ei ehtinyt(aikaa 6 kk), ennen kuin vaihdoin pois. Mulla on ollut ennen leonia 3 vuotta vanha volkki, ja siinäkin oli kaikkea pikkuvikaa, niinkuin oli seatissakin. Nyt en enää kyllä hairahdu ikinä enää VAG-konsernin autoihin.
Näitä on resonoinnista kyselijöitä on täällä ollut säännöllisin väliajoin, lähinnä Golffissa ja Passatissa. Jopa eri koneilla.
Minun 66kW dieseli resonoi 2600 kierroksella.
Epäilisin että näissä VW perusnelikoissa on säästetty tasapainoakseleissa tms ja siksi ne resonoi.
Ihmeellistä, että jokaiseen asialliseen kysymykseen pitää jauhaa paskaa. Voisi tälle autopalstalle avata oman paskanjauhannan osaston.
Minulla oli Borassa juuri samalta kuulostava vika. Pakoputken alkupäähän vaihdettiin joku kannatin. Toivottavasti sama vika sinulla, on nimittäin pikkujuttua. Yritä saada takuuseen.