Olisi mukava kuulla mitä tällaisten noin 1,5-vuotiaiden "tulisi" osata jokapäiväisistä jutuista itse/avustettuna ja miten liikkuminen, kieli, sosiaaliset jutut, itsehillintä (heh..) ym. sujuvat?
Meillä on 1v7kk vilkas, liikkuva ja puhuva TAHTOmies.
Meillä on 1v7kk vilkas, liikkuva ja puhuva TAHTOmies.
Vastaukset 10
Vanhimmat
meille 1,5vuotias tyttö.sanoi äiti 7kk,käveli kymmenkuisena,nyt sanoo lauseita ja muistelee iltasin päivän tapahtumia ja selittää aina kuka on töissä ja kuka koulussa=) muumeja kattelee tällä hetkellä tuolla ja laulaa=)tullut pissa-kakka vaihe ,kaikki on pissoja tai kakkoja ja sit on hauskaa!ruvennut juksaamaan asioita..=) potalla ei vielä käy(vahingossa pari kertaa tullut pottaan),tuttia syö vielä,aivan tuttihullu,pitäis alkaa jo vierottaa,ja tuttipullo pakko olla kainalossa kun nukahtaa..=/
meillä on 1.v 6kk tyttö sanooo sanoja osaa syödä ite leikkii nukeilla niinkun ihan kun jokin vanhempikin tyttö!!!!todella villi sillon kun nukkuu on rauhallisuus muuten on todella vilkas välillä tuntuu että tytöllä olisi ahd...heh heh tyttö laulelee (siis yrittää itekseen) vaikkei sanoja tuu esim hämä häkki lauluun mutta tietää miten siinä tehdään jne,,,
Meillä lapsi oppi lukemaan alle 2-vuotiaana ja kaikki testit läpäistyään meni kouluun 4-vuotiaana. Nyt 12 vuotiaana hän opiskelee yliopistossa hypättyään yli koko ala-asteen ja suoritettuaan lukion. Kirjoitti 6 laudaturia ja yliopisto-opintoja seuraa moni kansainvälinen suuryritys, jotka haluavat ostaa hänen nerokkuutensa. Leluilla hän ei ole koskaan leikkinyt, koska ne eivät olleet tarpeeksi mielenkiintoisia.
Miten ihmeessä teille voi kelvata lapsi, joka ei osaa kaikkea ennen aikojaan? Harmi kun missään ei järjestetä äitien paremmuuskilpailuja: Kenellä paras ja osaavin lapsi! Käsittämättömän huonoja ne vanhemmat, joiden lapset eivät osaa enemmän ja aikaisemmin kuin kehitystaulukoiden mukaan pitäisi!
meillä 1,5v
-puhuu sujuvasti suomea, englantia ja saksaa (olemme monikulttuurinen perhe)
- juoksee
- eilen oppi hyppimään tasajalkaa
- saa pallon ilmasta koppiin
- juo normaalista lasista
- syö haarukalla
- osaa laulaa shakiran hips doesnt lie -biisin oikealla sanoituksella
- soittaa pianoa yhdellä kädellä (siis oikeita biisejä, ei pimputusta)
- pukee itse ulkohaalarin, vetoketjussa tarvitsee hieman apua.
- osaa laittaa kuomat itse jalkaan
-kiipeää matalia portaita seisaallaan
-leikkii muiden lasten kanssa
nyt hieman liioitella.
Tuo "sujuva englanti, saksa ja suomi" vähän epäilyttävät.
Samoin tämä biisien soittaminen pianolla, laulaminenkin taitaa olla enemmän teidän yltiöpäisen kunnianhimoisten vanhempinen korvissa. Laulamisessa tulee mielestäni olla oikea sävel ja rytmi. Se, että osaa sanat ja jäljittelee laulua ei riitä.
Omani on jo vanhempi, mutta nämä asiat muistan:
-Ei puhunut muuta kuin yksittäisiä sanoja muutamia kymmeniä oli sanavarastossa ja yhdellä kielellä
-liikkui kyllä hyvin, juoksi ja kiipeili
-söi itse (itse asiassa jo vuoden ikäisestä)
-puki joitain helppoja vaatekappaleita ylleen
-oli päivä- ja yökuiva. (Tämä lienee erikoista tytölläkin).
-leikki luonnollisesti muiden kanssa takaa-ajoa ja sellaista. Mitähän tarkoitat leikillä? Tuskin nyt mitään sanapelejä vai?
miksi liioittelisin. meillä on luettu hirveesti ja sukulaisia aina paikalla, joten saksan ja enkun kieli on tarttunut hyvin. suomi tulee tietty kun sitä kuulee myös. nopeesti hän oppi puhumaan, on kehitystään edellä neuvolan mukaan.
oikea sävel ja rytmi onkin. meillä soitetaan paljon joten hän on siinä sivussa oppinut, sitähän sitä oppii mitä näkee. shakiran biisin hän osaa laulaa ilman että se soi taustalla. sävelkorva on ainakin periytynyt. laulaa myös jos soitamme sitä biisiä, mutta yl. ilman säestystä
leikillä tarkoitin esim. hiekkalaatikkoleikkejä, rakentelevat yhdessä hiekkalinnoja, teitä, istuttavat puita teiden varteen ym. ja näin leikkii muiden lasten kanssa (muut meidän pihassa ovat 4-vuotiaita) puhumalla ja suunnittelemalla mitä tapahtuu. ihan normaalisti, niin kuin lapset leikkii. tai kotia, hoitavat vauvaa tai kissaa yhdessä kommunikoiden
Sanoja esim tyttö, kakka, vauva, haukku, kissa, äiti, mammaan, ja etenkin kukka. Joskus vaikeampiakin sanoja satunnaisesti, matkii perässä pari kolmekin sanaa. Sitten vielä tuuletussana "eeikä!" :) "Kukkia" bongataan kotona ja kylillä. Kukkabongaus herätti pankkineidinkin huomion kun tyttö huomasi pankin tiskillä olevan viherkasvin..
Tanssailee musiikin tahdissa ja huojuu oikein kunnolla jos tulee kova discotanssikappale kädet ilmassa. Auttaa pyykkien narulle laitossa ottamalla pyykit peskukoneesta ja antaa ostokset käteen yksitellen myös ruokakassista. Kävelee hiukan käsistä tukien ja nauraa sekä kiljuu usein kovasti tässä tilanteessa. Syö käsillään muttei ruokailuvälineillä eikä mukista itse. Tuttipullosta osaa juoda janoonsa vettä kyselemättä. Hammaskeijun ymmärtää, että hampaat pestään, mutta useimmiten pistää hanttiin pesussa joten ei aina onnistu. Tehostetaan taktiikkaa sitten kun alkaa ymmärtää hammaspeikkojen päälle.
En tiedä oikein mitä tämänikäisen sen enempiä tai vähempiä "pitäisi osata", mutta sen ainakin tiedän, että jokainenhan taaperoi tyylillään ;)
Ihan kuin olisit kauvaillut meidän tyttöä. :)
Ihan kuin olisit kuvaillut meidän tyttöä. :)
osaa sanoja, kukka, kakka, äiti, mamma, pimmee, auto hukku, äiti tulee yms ( eli jo kaksikin sanaa perälläin.) Kävelee vasta tukien, mutta aakkoset luettelee perässä, kengät on gengä, eli äng-äännekin onnistuu. Syö itse lusikalla, nakissa pitää olla haarukka. Ei ikinä oo juonut nokkamukista, eli juo jo itse normaalimukista ( joskus kippa tahallaan kaikki pöydälle). Joo ja on vihellellyt 7 kk:n iästä lähtien, oikein meinaan kunnolla vislaa kun käskee. Joku sanoi, että ilmoittakaa toi nyt telkkariinn...