Onko perää että jos lataa netistä ohjelmia tai kuvia mukana voi tulla ohjelma joka soittaa kaukopuhelun jonkun "kehitys maan" kautta ja puhelin laskussa tämä näkyy kalliinna kaukopuheluna?Siis modeemi käytöstä on kyse ilman palomuuria..Onko kellään kokemusta , voiko tulla jos aukoo pelkkia kuvia? Ja mihin ohjelma tallentuu koneelle ja löytääkö esim. vakoiluohjelman poisto ohjelma kyseiset riesat , vai onko asia pelkkää huuhaata?
Laiton kaukopuhelu
Pomi
4509
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
On perää, mutta yleensä niitä saa vain porno-sivuilta ja se kysyy haluatko asentaa sen ohjelman. Yleensä ne on jotain dialer ohjelmia esim. Finland sex.exe jota olen nähnyt monella koneella.
Lisätietoa asiasta mm. viestintäviraston nettisivuilla (Modeemipohjaisten Internet-liittymien yhteyksien uudelleenohjaukset kasvussa):
http://www.ficora.fi/suomi/tietoturva/ohjeet/ohje-2002-08.htm
Voi hyvinkin tulla mainitsemiasi ongelmia!
Kun kerran käytät modeemia niin soitappa puhelinyhtiöösi ja pyydä laittamaan ulkomaanpuhelujen esto numeroosi, niin ei tarvitse enää pelätä moisia asiota.
Ihmettelin viime laskuani kun palvelunumeroihin soitot eli nettisurffailut olivat kaksinkertaistuneet, yleensä ovat hyvin pienet. Soitin välittömästi paikalliselle puhelinlaitokselle ja kysyin ulkomaanpuhelujen estoa. Esto sisältää kuulemma ulkomaanpuhelut ja viihdepalvelut. Jos tällaisen eston otan vaikuttaako mihinkään olennaiseen, eli esim. laillisten ilmaisohjelmien imurointiin tai musiikin kuunteluun/imurointiin, pankki- ym. palveluiden käyttöön jne. Puhelinlaitoksella virkailija ei osannut antaa tyhjentävää vastausta. Pienessä mielessäni pähkäilin, etten jää mitään tärkeää paitsi, mutta voisiko joku vahvistaa vielä uskoani.
Koneessani on isdn-yhteys ja lisänä analoginen numero, joten esto on mahdollista rajoittaa vain isdn-numeroon ja kaikki 0700-alkuisetkin palvelunumerot ovat käytössäni, jos niissä edes mitään tärkeää on.