Mutta alotan taas. Ei ole ihan varma, moni sanoo et se jakaminen on laitonta mut et lataus ois laillista.
No epäilempä sitäki, aika monen nuoren kuullu maksavan niitä sakkoja ku lataillu musiikkia, elokuvia jne. jollai ohjelmal.
Voisiko joku ystävällisesti kertoa miten asia oikeasti on
No epäilempä sitäki, aika monen nuoren kuullu maksavan niitä sakkoja ku lataillu musiikkia, elokuvia jne. jollai ohjelmal.
Voisiko joku ystävällisesti kertoa miten asia oikeasti on
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kyllä varsinki tekinjänoikeudella suojatun musiikin jakamisesta saa sakkoja.
Lataamisesta VOI MYÖS saada 'sakkoja', tai vähintään moitteita..lol.
Monissa waretus-ohjelmissahan sä jaat sitä samaa tiedostoa mitä itse lataat kuten bittorrenteilla.
ööö... ehh... MITEN musiikin lataus liittyy... "aikuistumiseen"...???
Onhan se nyt aikuismaista latailla laitonta tavaraa ja samalla rikkoa lakia. Kyllähän siitä ihmisen ego kasvaa :)
TCP Connections: Established: 271[MAX:300]
Tracker http://tv.tracker.prq.to/announce
Total downloaded: 311 GB
"porsaanreikä",P2P-ohjelman käyttäminen on laillista,(MUTTA) lataus EI ole!!.
Mitä järkeä tässä on???.
Siinä on se ero, että lataako/jakaa vaikka kaverilta omatekemiä leffoja ja biisejä vai että lataileeko leffoja, pelejä ja musaa, jotka ovat tekijänoikeussuojattuja.
mä oon lataillu jotain 3 vuotta kaikke sälää tollasil ohjelmill eikäoo tullu mitään sanomista... sanosin että EI
jonain päivänä tulee varmasti sanomista!!.
ole varovainen sanoissasi!.
Tekijän oikeuksilla suojattujen tiedostojen jakaminen/lataaminen on laitonta mutta sitä on hyvin vaikeata valvoa
Ennen oli vain jakaminen laitonta, mutta lataaminen "omaan käyttöön" sallittua. Lakimuutoksen jälkeen myös lataaminen tuli laittomaksi.
Yksityisiä on vaikea syynätä ja on taloudellisestikin järkevää keskittyä isompiin ns. lataajiin ja jakajiin. Mutta huhujen mukaan tällä hetkellä on menossa tehosyyni ainakin DC :n käyttäjille sekä vissiin Mulelle, nimenomaan keskitytään yksityisiin käyttäjiin.