Mitä sit voidaan tehdä jos menee silmä oikeesti todella pahaan kuntoon esim. hajoaa mössöksi tms. ettei ole mitään tehtävisä? Tekevätkö ne lasisilmän katsoen oikean silmänvärin toisesta toimivasta tilmästä ja asettavat sen vanhan tilalle? Tuli muutenvaan mieleen. Ois se kyllä aika kauheeta jos menettäs toisen silmänsä... kummastakin puhumattakaan.
silmän menettäminen
ei kivaa :(
71158
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Mitä juttua! :S En halua edes kuvitella että silmä menee mössöksi. Onnea sulle vaan.
jaa-a, enpä tiedä. ei ne välttämättä mitään silmänvärejä siinä kohtaa kattele.. hyvä kysymys :D ei voi tietää :D
1. Tilalle laitetaan lasisilmä. Kaipa saman värinen kuin toimiva silmä on.
2. Alkaa käyttämään silmälappua.
3. Lähdet Amerikkaan jonkin silmäspesialistin juttusille. Siellähän on tehty toimiva tekosilmä jolla pystyy näkemään kohteen ääriviivat tai jotain. Ei se tietenkään korvaa oikeita silmiä mutta näkeepä ainakin jotain. Tämä on tietenkin vaihtoehto vain jos molemmat silmät sokeutuvat / kärsivät vahinkoa.
Eiköhän tuokin teknologia kehity, niin vähitellen pystytään parantelemaan tekosilmän laatua. Silmä on kyllä erittäin vaikea systeemi kun miettii että kyseessä on sentään ihmisen näköhermosto, joka sijaitsee aivoissa. Sinne sitten jos saat kontaktin niin ihan jees, mutta jos siinä aivo-osuudessä menee jokin pieleen niin voi lähteä potilaalta veivi.
se "veivi" kuin näkö. pidingallupin ja kaveritkin sainoi että heittäisivät ennemin viitoset nurkaan...
Minua ei toisen silmän menetys ainakaan kovasti haittaisi mutta enemmin kyllä kuolisin kuin esim. halvaantuisin kokonaan.
Tiedätkö miksi lasisilmät on lasia??
-Eihän niiden läpi muuten näe!
HAHHA!
Joo mut oikeesti olis kamalaa menettää silmä. :(