Ahmatti huutaja

pikkukuu

Meillä on kaksi n. puolen vuoden ikäistä kissaa ja yksi parin kk ikäinen pikkuinen tyttö.

Toiset kissat osaavat käyttäytyä hyvin ja eivät mau lainkaan. Ruokaa antaessa tämä pienin kuitenkin alkaa huutamaan ja lujaa huutaakin, niinkuin ei koskaan olisi saanut ruokaa.

Kissat eivät ala syömään erikseen, joten kaikki syövät yhtä aikaa omista kupeista, ja kupit ovat kaukana toisistaan mutta samassa huoneessa (olen koittanut saada pikku kissan ahmimista vähenemään..)

Miten saisin pienimmän lopettamaan huutamisen? Kissa huutaa niin kauan että pääsee syömään ja saattaa yölläkin aloittaa huutamisen ku ei pääse viereen nukkumaan.

Kissa on kyllä ihan terve (vasta käytetty eläinlääkärissä) että kivusta se tuskin johtuu. taitaa olla vähän huomion kipeä, ja paljon hellyyttä se saakin mutta tämä huutaminen alkaa ottaa jo korviin, puhumattakaan siitä millainen ääni on kun kisu kasvaa isoksi.

kiitos vastauksista.

8

447

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • huutaja :D

      minulla on myös huutava kissa. aina jos yritän jotain tehdä itekseni, pikkukissa tulee viereeni huutamaan haluavansa hellyyttä. mm. suihkuun mennessäni kissalleni tulee valtava ikävä minua, ja jos en huomioi sitä niin se tulee suihkuun asti hakemaan hellyyttä.

    • duski

      ettehän silloin yöllä sit päästä sitä viereen kun se huutaa?

      • pikkukuu

        ei päästetä ettei se opi sit et pääsee aina kun huutaa :)


    • syömistä

      ei tarvitse rajoittaa. saahan kissa kunnon penturuokaa ja lihoja? markettien vehnäpöperöt ei täytä, eikä pidä nälkää poissa, eikä riitä kasvavalle pennulle. pentu tarvitsee myös monta kertaa päivässä ruokaa, jos ruokaa ei voi pitää koko ajan tarjolla.

      todennäköisesti rauhoittuu ajan kanssa tuo hotkiminen. meillä ahmittiin lähes vuotiaaksi ja varastettiin toisilta, ennen kuin tajuttiin, että ei ruoka lopu :)

      jos yöllä päästät kissan viereesi, kun se melskaa, se ei taatusti lopeta sitä, kun on sen hyväksi konstiksi huomannut :) ole sinnikäs ja nuku vaikka korvatulpilla, kyllä kisu ajankanssa oppii, että huuto on turhaa. käsittele ovi feliwaylla.

      toiset kissat juttelevat enemmän, kuin toiset, siihen on varmaan sinullakin tottuminen ;)

      • pikkukuu

        juu monipuolista ruokaa on tarjolla. saa pentu raksuja, lihaa, kalaa. keltuaista kerran viikossa jne. Neljästi syövät päivässä, ja suurinpiirtein samoihin aikoihin joka päivä.

        tottakai saa syödä niin paljon kun jaksaa, meinaavat nuo pikkuiset olla aika ahmatteja. mutta hirvittää vain se nopeus millä se ruokansa hotkaisee. on pari kertaa oksentanut kun on niin super vauhdilla syökässyt :(


    • catmania

      Niin pieni pentu tarvitsee ruokaa 4 kertaa päivässä ja ravitsevaa ruokaa.Anna sille illalla ennen nukkumaan menoa yksi ateria niin ei tule yöllä nälkä.
      Anna joka ateriala syödä niin paljon kun haluaa, se kuluttaa kasvaessaan paljon energiaa.
      Oma 8 kk. kissa huutaa vieläkin niinkuin ei olisi koskaan ruokaa nähnyt,muut 3 eivät huuda.

    • Voihan se olla kissan luonteessakin, että jutustelee mielellään. Onhan eri roduissakin suuria eroja nimenomaan siinä kuinka paljon kissasta lähtee ääntä ja kuinka usein. Itselläni on cornish rexejä ja siamilainen ja vaikka cornaritkin juttelevat mielellään, kyllä siamilainen on rotuunsa tyypillisesti kaikista äänekkäin. Esim jos menet kissanäyttelyyn, ovelta jo tiedät missä siamilaiset ja itämaiset on, koska sieltä kuuluu suurin meteli. Ehkä kissasi luulee olevansa siamilainen :)

    • aikaisin

      Liian aikainen luovutus. 3kk oikea.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      32
      1883
    2. Oletko pitkävihainen ja onko sinulla " huono muisti muisti "?

      Mitä asioita et unohda tai anna anteeksi ? Mitä asioita voit " unohtaa" tai unohtaa? Vastaa koskien kaivattuasi tai yle
      Ikävä
      45
      1873
    3. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      293
      1745
    4. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      96
      1326
    5. Ikävöin sua

      Sä vaan pyörit mun mielessä, en saa sua unohdettua. Tilanteesta tekee vaikean sen kun molemmat ollaan varattuja ja tilan
      Ikävä
      7
      1258
    6. Neljä kuukautta vankeutta, kenelle?

      Kuka tuomittiin ehdottomaan neljän kuukauden vankeustuomioon ja korvauksiin?
      Suomussalmi
      10
      1107
    7. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      13
      1051
    8. Oho! Esko Eerikäinen joutuu palaamaan "kalakukkokaupunkiin" - Tämä syy ei jätä kylmäksi!

      Esko Eerikäinen on kyllä monessa mukana ja uskaltaa heittäytyä. Hatun nosto siitä! Eerikäinen palasi “kalakukkokaupunkii
      Kotimaiset julkkisjuorut
      66
      1006
    9. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      20
      972
    10. Olet huippunainen

      Ja onneksi tiedät sen itsekin.
      Ikävä
      36
      962
    Aihe