Surkea palvelu

Meillä jää ostamatta jos liikkessä surkea palvelu. Vastikään kännykkäliike menetti kolmen kännykän ja silmälasiliike kaksien lasien ostajat.
131831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

mitään myydäkään. Kyllä jo ovelta näkee hienohelmat joita ei viitsitä palvella. Ei me sun rahoja tarvita.

Äänestä
  • tavallinen maksava asiakas, joka käyttäytyy kohteliaasti ja odottaa asiallista palvelua, muuten menen muualle.

    Äänestä

  • vaan kirjoitti:

    tavallinen maksava asiakas, joka käyttäytyy kohteliaasti ja odottaa asiallista palvelua, muuten menen muualle.

    Pilaat työntekijöidemme päivän näyttämällä kurppanaamasi yrityksessämme.

    Äänestä

  • yrittäjä minäkin kirjoitti:

    Pilaat työntekijöidemme päivän näyttämällä kurppanaamasi yrityksessämme.

    ihan paljasjalkanen oululainen...

    Äänestä

Asiakkaiden joukossa on aina valittajia, joille pitäisi aina olla hyvä palvelu. Luulenpa, ettei palvelu naapurikaupassakaan ole kelvannut kaltaisillesi.

Äänestä
  • valittamista, nyt sattui lyhyen ajan sisällä kaksi todella töykeää tapausta, kyseessä ei mitää pikkujuttuja. Haluan vaan herättää tietyt Oulun seudun yrittäjät opastamaan työntekijöitään käytöstapoihin

    Äänestä

  • on ollut kirjoitti:

    valittamista, nyt sattui lyhyen ajan sisällä kaksi todella töykeää tapausta, kyseessä ei mitää pikkujuttuja. Haluan vaan herättää tietyt Oulun seudun yrittäjät opastamaan työntekijöitään käytöstapoihin

    kyllä mua ainakin yrittäjänä risois jos kuulisin että kalliisti palkatut alaiset alkaa valitseen asiakkaita omien mieltymysten mukaan. Pitää se rahan kelvata, ei kai tuo nyt iso asia oo hetken palvella vaikka vähän töykeämpääkin asiakasta. Minkälaisia kouluja te oikein sit käytte jos ei siellä opetussuunnitelmaan kuulu asiakaspalvelu ollenkaan?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    kyllä mua ainakin yrittäjänä risois jos kuulisin että kalliisti palkatut alaiset alkaa valitseen asiakkaita omien mieltymysten mukaan. Pitää se rahan kelvata, ei kai tuo nyt iso asia oo hetken palvella vaikka vähän töykeämpääkin asiakasta. Minkälaisia kouluja te oikein sit käytte jos ei siellä opetussuunnitelmaan kuulu asiakaspalvelu ollenkaan?

    Asiakkaita palvellaan yleensä sen mukaan kuka maksaa eniten ja on innostavan näköinen.

    Äänestä

  • haistaa mistä sitä saa.. kirjoitti:

    Asiakkaita palvellaan yleensä sen mukaan kuka maksaa eniten ja on innostavan näköinen.

    Sais se kauan odotettu lama jo pikkuhiljaa tulla niin alkais taas raha kelpaamaan ja palvelusektorilla muistettais miksi "se asiakas olikaan aina oikeassa"..
    En tykkää lainkaan tästä nykymallista, jos esim kyseenalaistat tuotteen/palvelun laatua tai haluat tarjouksen eli suomeksi tinkaat hinnasta niin osoitetaan ovea..

    Äänestä

Aina näitä kitiseviä asiakkaita on ollut ja tulee olemaan. Luulevat olevansa jotain kuninkaita, ja paskat. Uskomatonta miten pienistä asioista nykyään asiakkaat valittavat. Kyllä heillä täytyy olla helppo ja huoleton elämä. Kuitenkin nämä nykyajan vinkujat eivät selviäisi päivääkään hengissä, jos eivät pääsisi kauppoihin kuljeskelemaan. On se kiva lukea kahvihuoneessa asiakaspalautteita ja nauraa porukalla.

Äänestä
  • Tässäkin jutussa paljastuu hyvin myyjien asenne. Oneksi meillä kuluttajilla on vielä valinnan varaa.

    Äänestä

  • Niin !! kirjoitti:

    Tässäkin jutussa paljastuu hyvin myyjien asenne. Oneksi meillä kuluttajilla on vielä valinnan varaa.

    Onneksi myös meillä myyjillä on valinnan varaa ja voimme valita asiakkaamme. Totuus on kuitenkin se, että asiakkaat eivät ilman kauppoja pärjää. Yleensä ne valittajat ovat vielä rahallisesti huonoimpia asiakkaita!

    Äänestä

häpeää,ja tunnustan olevani myyjä.
Jotenkin tuntuu, ettei nykyään enää ole hyviä ja ammattitaitoisia, asiakaspalveluhenkisiä ammattilaisia missään töissä?
Itselleni myyjän työ on lähinnä kutsumusammatti ja aikoinani myös koulutin itseni alalle, nykyään ei kait sitten koulutusta tarvita, vaan alalle pääsee kuka vain sinne suostuu menemään.
Asenne vikaa on myös työnantajissa, mikseivät he vaadi alaisiltaan edes asiakaspalvelunalkeita? Ja eikö jokaisen yrittäjän tavoite ole olla alansa paras ja saada firmansa tuottamaan, katetta taatusti lisäisi myös henkilökunta, joka hallitsee alansa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


elämä on kirjoitti:

Meillä jää ostamatta jos liikkessä surkea palvelu. Vastikään kännykkäliike menetti kolmen kännykän ja silmälasiliike kaksien lasien ostajat.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu