olen ollut aktiivisesti seksuaalisessa kanssakäymisessä 8 vuotta. olen nyt 21vuotias. en koskaan ole käyttänyt mitään ehkäisyä, mutta en ole koskaan tullut raskaaksi. ainoastaan kerran minulla on ollut tuulimuna raskaus. se oli kova paikka koska lapsi oli toivottu. en tiedä sitten mistähän johtuu etten ole tullut raskaaksi joka johtaisi synnytykseen. onko muilla samantapaista juttua että vuosia on enemmän kuin 5 eikä vauvaa ole kuulunut? :(
onko kohtalontovereita??
surullinen..--
4973
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Isäsi kanssasiko olet hommia aloitellut, kirjoituksestasi päätellen.
että luonto tajuaa sinun olevan vielä liian nuori ja lapsellinen. Hölmöläiset aloittaa aktiivisen seksielämän - JA VIELÄ ILMAN EHKÄISYÄ - kolmetoista vuotiaana.
Oletko käynyt testeissä, ettei sinulla vaan olisi mitään sukupuolitautia kun et ole kerta ehkäisyä koskaan käyttänyt? Esim. klamydiahan voi aiheuttaa hoitamattomana lapsettomuutta.
kyllä pidän huolen perusterveydestäni ja huolehdin sukupuolitautitesteistä ja papa-kokeista säännöllisimminkin kuin monet muut naiset. käyn puolenvuoden välein kummassakin vaikka olen vakituisessa parisuhteessa ollut jo 4 vuotta.
kirjoitukseni oli ehkä hieman väärin kirjoitettu/ymmärretty. tietenkin olen huolehtinut kondomista jos en ole tuntenut ihmistä aluksi hyvin. mitään yhden illan juttuja en ole koskaan harrastanut. pitempiä suhteita vain.
mutta kun asiasta on saatu varmuus että kumppanilla ei ole ollut mitään sukupuolitautia testaamalla, ehkäisy on jätetty pois.
muutenkin minulla on katsottu ja tarkistettu että sisäelimet (kohtu munasarjat ja johtimet) ovat kunnossa.
enkä koskaan ole syönyt pillereitä syystä että, en vain halua pumpata ylimääräisiä myrkkyjä ja hormoneita elimistööni.
että kyseinen lapsettomuus ei ainakaan johdu terveydentilastani. olen täysin terve. veriarvot hyvät ja sairauksia ei ole.
ja vielä aikaisempaan viestiin vastaten. Eiköhän se ole jokaisen oma asia koska sukupuolielämän aloittaa? olen ainakin tyytyväinen että se "eka kerta" tapahtui luotettavan ja kauan tuntemani pojan kanssa pidemmän harkinnan jälkeen selvinpäin, eikä niin kuin tämän päivän nuorilla naisilla on tapana luovuttaa neitsyytensä umpihumalassa.