niin,eli mitkä ovat ruoka-allergioiden tyypilliset oireet? Minä kun olen aina ylihuolestunut ja hysteerinen kaikesta.en nyt sitte tiedä onko poikani (3,5kk) allerginen soseruuille..annoin äsken aprikoosia ja mielestäni heti ilmesti pieni punainen kohta otsassa..voi olla että kuvittelin senkin.porkkanasoseesta hän on joskus hieman punainen poskista,mutta lääkäri sanoi että se voi myös olla nämä ilmojen muutokset..
nyt siis tyhmänä kyselen että voiko nämä olla allergian merkkejä,vai onko ne jotenkin "rajummat" yleensä?
Kiitos vastauksista (jos niitä nyt näin tyhmään kysymykseen tulee=) )
nyt siis tyhmänä kyselen että voiko nämä olla allergian merkkejä,vai onko ne jotenkin "rajummat" yleensä?
Kiitos vastauksista (jos niitä nyt näin tyhmään kysymykseen tulee=) )
Vastaukset 2
Vanhimmat
Allergian oireet kyllä erottaa. Vanhemman tehtävänä vain on "tulkita" ja seurata onko esim. löysä vatsa allergiaa vai vatsatautia.
Posket voivat olla punaiset reippailusta ulkoilmassa, mutta allergian nostama puna saattaa olla esim rosoinen tai turvonnut. Ulkoilman puna katoaa tasaisesti, mutta allerginen puna voi kestää kauemmin ja jättää jälkeen ihottuman tai näppyjä.
Lapsi voi myös olla kärttyinen, rauhaton, itkuinen, nukkua huonosti, vatsa voi mennä sekaisin, ruumiinlämpö voi nousta jne.
http://www.kaypahoito.fi/kh/kaypahoito?suositus=khp00048
meillä on pojalla syntymästä lähtien ollut posket täynnä pientä kuivahtaneen tuntuista näppylää, jotka muuttuvat punaiseksi kuumuudesta/kylmyydestä. Neuvolassa sanottiin tämän johtuvan allergiasta ja lääkärissä sanottiin olevan normaalia. (isällä ja minulla käsivarsissa samanlaisia.) Eli siis näppylät ei välttämättä oire allergiasta. Meillä allergia ilmenee oksenteluna. ei muita oireita. Menee alle minuutti kun poika syönyt, jotain mikä aiheuttaa reaktion, jonka jälkeen ruoka (melkein kuin suoraan purkista) tulee voimalla ulos.