Tässäpä olisi hyvin yksinkertainen kysymys teille jotka tietävät asiasta.. Elikkä onkos Egypti kesäkuukausina suljettu kohde turisteilta? kuumuuden vuoksi siis? Kun jostakin luin tuommoista. Sinnekö ei sitten pääse touko-elokuussa??
egypti kesällä?
5
1037
Vastaukset
- ; )
...pääse ei! Maaliskuussa tekee Finnmatkat viimeiset matkat ainakin, jollakin matkatoimistolla taisi olla vielä huhtikuun alussa joitain matkoja?
Voithan aina omatoimimatkalle lähteä ja ihan koska vaan, mutta kesällä siellä on TODELLA kuuma! ;) - fatima.
pääsee sinne esim. ruotsin finnmatkojen versiolla eli fritidsresorilla, ne tekee hurghadaan matkoja. omatoimisesti voi myös mennä.
- Garibp
itse poikkesin parikertaa tämän vuoden kesällä Egyptissä, se fridtidsresorin että KLM:n lentojen avulla.
Ilmasto on kyllä jo aikas hurja valkoiselle ihmiselle. Luxoria en voi suositella kenellekkään, siellä en pysynyt oikein edes syömään enkä nukkumaan kuumuuden takia. Jos menette niin ilmastointi on oltava missä ikinä yövyttekin.
Jos kuumasta ja auringosta pitää niin mikäs siinä. Ja ostokset on mahdollista tehdä vielä edullisemmin, koska turisteja on vähämpi, niin halu myydä on vielä suurempi. Törkeästi tingata se 80% vähintään hinnasta pois...
Hauskaa matkaa!- sofra
Minä taas voin suositella ennemmin Luxoria kesä-elokuussa kuin esim. Kairoa. Luxorissa on kuiva aavikkoilmasto, toki sielläkin hikeä pukkaa, mutta KairossaLuxoria hieman ”viileämmässä” kesäsäässä on ärsyttävän hiostavaa ja kosteaa, jota en itse kestä. Naama pukkaa rasvaa ulos koko ajan. Luxorissa ei tarvinnut pyyhkiä hikeä naamalta. Ja sentään minä viihdyin siellä, joka ei ole edes Suomen helteitä kestänyt (no hiostavaa ilmaa inhoan täälläkin). Kyse on vain tykkäämisistä, minua ei pidä Egyptistä erossa edes viidenkympin helle ;)
Mutta kyllä, jos haluaa mennä nähtävyyksiä katsomaan, en suosittelisi vaikkapa ekaa reissua kesälle. Kävin Kuninkaiden Laakson hautoja läpi myös kesällä ja ei ollut herkkua. Mutta rentoon lomailuun ja laiskotteluun kesä-elokuu kyllä käyvät mainiosti.
Makuasioita.
Me mentiin kerran Kyprokselta pitkälle viikonloppureissulle Kairoon. Tutustu lentolippuja myyviin tahoihin netissä ja pääset melkein mihin vaan.
Itse olen käynyt Kairossa myös elokuussa ja oli kyllä niin tukahduttavan kuuma, ettei voi suositella suomalaiselle vaikka olisi tottunut matkustelija.. ja saunojakin =) Kyllä kannattaa ajoittaa reissu syksylle tai keväälle jos kuitenkin haluaa nauttia auringostakin. Talvella voi olla pilvistä ja sadettakin joskus. Jos matkasi pointti on pääasiassa kiertää nähtävyyksiä, talvi on parasta aikaa. Syksyllä ja alkutalvella kannattaa ottaa huomioon myös Ramadanin aikataulu. Silloin menee kaikki museot ja nähtävyydet aikaisemmin kiinni ja alkoholia on vaikea saada jos sille on tarvetta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maahanmuuttajien vaikutus Suomen valtiontalouteen positiivinen
Maahanmuuttajat maksavat enemmän tuloveroja kuin saavat tulonsiirtoja. Eroavat persuista tässä suhteessa. Persuista o1943791Uusin tutkimus: Suomi on maailman toiseksi vähin rasistinen maa
taakse jää mm. Ruotsi(7) ja Norja(8). Martin Paasi(kok.): Kumoaa vasemmiston väitteet. Kansainvälinen vertailu osoitta812066Ukrainan tiedustelun huippupotti - Iski ensin yhteen satamaan, sitten toiseen
Ukrainan tiedustelupalvelu SBU kertoo johtaneensa operaatiota, jossa on isketty drooneilla Venäjän tärkeimpiin satamiin771996Ketkä 8 Ähtärin luottamushenkilöä saivat syytteen virka_aseman väärinkäyttämisestä?
Nyt näiden valtuutettujen nimet esiin, kiitos! Nämä henkilöt pitää yksinkertaisesti laittaa syrjään Ähtärin kaupunginva481916Ulkomaalaistaustaiset tulevat kalliiksi yhteiskunnalle.
Selvitys: Ulkomaalaistaustaiset saivat selvästi enemmän työttömyysetuuksia ja toimeentulotukea kuin suomalaistaustaiset.801865Ähtärin päättäjät
Nyt tulee kutsu leivättömän pöydän äärelle. Syytteet nostetaan. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/cef83309-0a1b-4fcd-9b621603Oletko tosiaan niin
matalalla älykkyydellä varustettu että et tajua miten sua vedätetään? Kun susta ei tykätä.1421056Arkkipiispa Tapio Luoma sanoo olevansa syvästi huolissaan lisääntyvästä rasismista ja islamofobiasta
Tarvitsemme ymmärrystä ja uskontojen lukutaitoa erilaisia perinteitä kohtaan. Rauhallinen rinnakkaiselo ja toinen toisem276956- 67884
Oikea mies ei katoa elämästä silloin
Kun on vaikeaa. Väärä mies pysyy elämässä niin kauan kun aurinko paistaa ja on mukavaa. Mutta kuka jää elämään silloi98826