Aapuuva minulla on kaksi tyttö hiirtä ja ne on toosi pieniä =) ne nytkin yks oli tossa haistelemassa ruokia ja kun menen häkin lähelle ne menevät heti piiloon =( Muka kesyjä hiiriä =/ kertokaa miten saisin häkkini pirteäksi että ne viihtyvät siellä. VASTAILKAA ! please
minun ensimmäiset hiireni !
2
302
Vastaukset
- gegs
Moi,
Ensimmäisinä päivinä hiiret voivat olla peloissaan ja säikkyjä. Onhan siinä muuttunut ympäristö, hajut jne. Anna hiirten olla 2-pv rauhassa ja sitten voit ruveta käsittelemään niitä.
Toivottavasti hiiresi ovat terraariossa/akvaariossa, sillä usein hiiret, etenkin poikaset, tuppaavat karkaamaan häkeistä.
Virikkeeksi voit laittaa kaikkia pahvilaatikoita, vessapaperirullan hylsyjä, munakennoja, tikapuita jne. Hiiret tykkäävät kiipeilystä!
Lisätietoa hiiristähän saa Suomen näyttely- ja lemmikkihiiriyhdistykseltä.
Katsopas sivut:
http://www.hiiret.fi
Hiiristä on myös keskustelufoorumi.. oliskohan ollut http://www.hiirifoorumi.se8.org - HeRi
Hiiresi olivat mitä luultavammin juuri muuttaneet luoksesi. Ne oli viety niiden entisestä kodista täysin tuntemattomaan paikkaan tuntemattomien ihmisten luo, tottakai ne säikkyvät! Rauhallisuutta niiden kanssa, ne ovat todellakin eläimiä!
Viestejäsi lueskelin, oletko ihan varma, että otit kaikesta selvää ennen hankintaasi. Itse harkitsin vuoden (ei tarkoita, että sinunkin pitäisi). Otitko laisinkaan selvää hiirten hoidosta. Edesvastuutonta minusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.828023Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m896053Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,865552Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675466Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1134710Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1222465Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e51329Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71324Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa431164Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko521153