Huomasin tässä syksyllä, että kissallani (15 v.) on toinen poski hieman turvoksissa.. vein heti eläinlääkäriin, joka totesi syyksi ylläriksi ien tulehduksen! (tullut yhdessä vuodessa, koska viime vuonna sai kehuja, ettei ole edes hammaskiveä tms..!) Yksi hammas oli jo irronnut ja lekuri vetäisi viereisen pois, koska heilui ja antoi lääkekuurin, joka auttoikin kunnes loppui.
Poski alkoi hieman turvota.. Käytiin uudestaan lääkärissä. Taas otettiin pois kaksi hammasta! (sille puolelle jäi vain viimeinen ja kulmahammas..) Ja tietysti lääkekuuri, nyt vaal.pun. pillereitä, jonka Jesse ottaakin maidon kanssa onneksi mielissään! (edellisten kanssa hankaluuksia, löysi ne mistä vain, jopa katkaravuista :) ..mutta ei auttanut, taas poski turposi!
Käytiin vielä näyttämässä, ei muuta kuin kudosta tekee kuulemma? Syötin vielä samanlaisen yhden kuurin.. Nyt kuuri eilen loppu ja poski tosi turvoksissa?? Pahemmin kuin ennen, jopa sylkeä valuu välillä.. Nöyryyttävää ihanaa kissaa kohtaan! Mitä tehdä? Meniskö seuraavaksi toiselle lekurille? Ihan kuin ei tämä ottaisi tosissaan!?
Onko kellään kokemuksia? Tähän saakka ei ole Jessellä ollut mitään vaivoja. Ihana pirteä papparainen ja hyvä ystävä on ollut (ja toivottavasti tulee olemaankin!) Haluaisin auttaa, olen sen luottoystävälleni velkaa!!
Poski alkoi hieman turvota.. Käytiin uudestaan lääkärissä. Taas otettiin pois kaksi hammasta! (sille puolelle jäi vain viimeinen ja kulmahammas..) Ja tietysti lääkekuuri, nyt vaal.pun. pillereitä, jonka Jesse ottaakin maidon kanssa onneksi mielissään! (edellisten kanssa hankaluuksia, löysi ne mistä vain, jopa katkaravuista :) ..mutta ei auttanut, taas poski turposi!
Käytiin vielä näyttämässä, ei muuta kuin kudosta tekee kuulemma? Syötin vielä samanlaisen yhden kuurin.. Nyt kuuri eilen loppu ja poski tosi turvoksissa?? Pahemmin kuin ennen, jopa sylkeä valuu välillä.. Nöyryyttävää ihanaa kissaa kohtaan! Mitä tehdä? Meniskö seuraavaksi toiselle lekurille? Ihan kuin ei tämä ottaisi tosissaan!?
Onko kellään kokemuksia? Tähän saakka ei ole Jessellä ollut mitään vaivoja. Ihana pirteä papparainen ja hyvä ystävä on ollut (ja toivottavasti tulee olemaankin!) Haluaisin auttaa, olen sen luottoystävälleni velkaa!!
Vastaukset 8
Vanhimmat
tuntuu, ettei teitä oteta vakavasti, olisi varmaan viisasta vaihtaa eläinlääkäriä. joka tapauksessa, jonnekin sinun on taas kissasi kanssa lähdettävä ja pian :(
oliko kissa kuurin jälkeen hetkeäkään kunnossa? mietin vain, jos samaa, ilmeisen tehotonta lääkettä tuputetaan vain lisää?
käythän kertomassa kuulumiset.
Painele tuhatta ja sataa toiselle elainlaakarille.
Meidan papparaisella oli sama juttu pari vuotta sitten; ientulehdus ja poistettiin parit hampaat ja sen jalkeen annettiin piikkina antibiootit ja ukkeli on ollut terve ja reipas kuin nuori kolli vaikka on jo 19v. No, korkeushypyssa ei enaa parjaisi nuorille vaikka viela pystyy hyppaan keittion tyopoydalle, etenkin jos on kalaa hajulla :)
Mutta ihan oikeasti, toinen mielipide kehiin ja ehka antibiootin vaihdoskin voisi tehda hyvaa.
Oli tosi pirtee melkein heti hampien oton jälkeen, kun ekax heräs tokkurasta ja lääke alko vaikuttaa! Juoksenteli ja loikki jopa ikkunalle! :) (muutettiin silloin just asuntoon jossa ihanat paksut kiviseinät..) Villiintymisen jälkeen kyllä papparainen huilas pari päivää, kävi nilkuttaa jalkaansa.. (mieleltään nuori.. :)
Ekaks poski alko turpoamaan heti lääkekuurin jälkeen?? Eli otettii lisää, mutta nyt aateltuna silloin lekuri vaihto lääkitystä? Sellaseen mikä on paremman makusta kuulema ja helpompi antaa esim. ruutalla veden kanssa..
Tilasin tänään vielä kerran ajan sille samalle, jos kokeilis sitä ekaa lääkettä! Vaikka onkin tosi keksiminen miten sen saa syötettyä.. viimeks kyllästy katkarapuihin, mätitahnaan, tonnikalaan jne mihin lääkkeen muussasin!
Kiitos muuten vastauksesta, piristi! :)
Annettiinko muuten teidän papparaiselle vaan ne antibiootti piikit, eikä mitään lääkekuuria?? Jos näin, niin tahtoo samanlaista hoitoa.. ehkä ne tehoavatkin paremmin!
Toivottavasti ehdit vastata ennen huomis iltaa, silloin se lääkäri! :)
saa myös nestemäisenä, olisikohan helpompi laittaa ruiskulla suuhun? kerro eläinlääkärille lääkkeenanto ongelmista (ilmeisesti kyllä oletkin) . murskaa tabletti ja liotta(laita vähän joukkoon esim. kermaa?) ja anna ruiskulla.
kääri kissa pyyhkeeseen, laita tabletti (paloittele tarvittaessa pienemmäksi) syvälle kissan kurkkuun, jolloin se ei saa sylkäistyä sitä pois ja ruiskulla vähän vettä perään. toimi ripeästi, jolloin hyvällä tuurillä kissa ei ehdi paljoa asiaa huomatakaan.
tai tunnetko ketään konkaria kissaihmisissä, joka voisi tulla lääkitsemään hankalan tapauksen?
jokatapauksessa jollakin konstilla kissa pitää saada lääkittyä. onnea yritykseen!
Olen onneksi saanut annettua suht kaikki lääkkeet mitä on määrätty.. Ekat oli vaikeempia, mutta murskasin ne ruokaan (tosi pieneen määrään)..
Toinen lääke (Synulox 50mg) meni hyvin ruutalla, kissa jopa tykkäsi siitä!
Mutta, nyt olen tutkinut netissä näitä lääkkeitä! Se eka Clinacin 75, voi aiheuttaa hiivainfektion? Eli ehkä poski on siksi turvoksissa.. Ja mitä toiseen lääkkeeseen tulee; oli liian pieni annos 50mg/2krt pvässä.. Mulla kissa, joka painaa yli 7 kiloa? (voiko olla tollasia virheitä lekurilla?)
Tänään on illalla se eläinlääkäri, kiva mennä "neuvomaan" :) Mutta kun Jessen suu on saatava kuntoon!!
Tama oli eka kerta kun kavin kattomassa tata terveyspalstaa ( niinkus tiedat, niin tama ketju siirrettiin).
Joka tapauksessa meidan kissa-ukkeli sai yhden antibioottiruiskeen ja siina kaikki.
Asiasta kolmanteen, valilla ihmetyttaa naa elainlaakarit, ettei ne itse ehdota piikitysta laakitykseen ( tai sitten joillain ei ole ). Esim. matolaakitys meilla otetaan mieluummin piikkina kuin etta taistellaan pillereitten kanssa. Kissa kehraa tyytyvaisena mamman sylissa kun pannaan piikki niskaan loisten ajoon ja katti ei huomaa mitaan :)
Eli pointtini on se, etta kannattaisi varmaan joskus kysya niilta, etta onko mahdollista tehda joku juttu piikilla.
Joka tapauksessa voimatassutuksia ja tsemppia, kylla se sinunkin vanhapoikasi siita tokenee : )
Valitettavasti Jesse Jesperi ei selvinnyt! :(
Nyt on tosi omituinen olo.. ei halua uskoa todeksi, ettei kuule enää J:n kehräystä ja tervehtimistä -kur!
Se olikin syöpä! Miksi en vienyt eläinlääkäriin jolla on röntgen jo ajoissa!!! Luulin koko ajan, että Jesse selviää.. tää on ihan kauheeta!
Muutenhan se olisi elänyt varmaan vaikka kymmenen vuotta. Miksi ei tämä lääkäri tiennyt, jolla kävin!??