Haluaisin kuulla kokemuksia pitäjänmäessä Amiedussa sähköalaa (sähkö/automaatio/elektroniikka) opiskelevilta henkilöiltä.
Onko hyvät opettajat? Onko hyvät opetusvälineet? Tuleeko jotain yllättäviä ylimääräisiä kuluja tai muita ikäviä yllätyksiä? Voiko itse vaikuttaa opetuksen sisältöön?  YMS.
Sähköalan opetus Amiedussa
7
1363
Vastaukset
- AmieduunPahastiPettynytMuista se, että Amiedu ,kuten muutkin vastaavat näyttötutkintoon valmistavaa koulutusta antavat oppilaitokset, ei omaa käytännön mahdollisuuksia vastata siitä, että tulet valmistumaan. Ainakin kun itse siellä taannoin opiskelin, keskeytysprosentti oli noin 50 % ja pari meistä ei päässyt näytöistä läpi. Molemmilla meillä oli sama ongelma, emme olleet työskennelleet aiemmin alalla, vaan aloitimme "iltaopinnot" opiskellaksemme uuden ammatin. Kun näyttöaika tuli, meille kerrottiin, että näytöt on noin 3 vuotta alalla työskenneleille. Eli opetus ei kata sitä aluetta, mitä sinulta tullaan loppukokeissa vaatimaan. 
 Jos sulle syntyy tuo sama tilanne (=yllätys opintojen lopussa), Amiedusta sinulle kirjoitetaan osallistumistodistus, ja tässä paperissa lukee, että tämä ei ole sama, kuin tutkintotodistus. Et siis ole valmistunut.
 No normaalistihan me mietimme, että tuolloin opintoja jatketaan, koska kaikkia kokeita ei ole suoritettu. AMIEDU EI SUOSTU TÄHÄN. He ilmoittivat esimerkiksi minulle, että he antavat vain nämä valmistavat koulutukset ja tämän jälkeen oppilas saa lähteä matkoihinsta.
 KAIKKI MINUN KURSSILTANI VALMISTUNEET OLIVAT OLLEET ALAN TÖISSÄ VÄHINTÄÄN 5 VUOTTA, JA HEILLÄ OLI ALALLA VAKITUINEN TYÖPAIKKA, JOSSA HE NÄYTÖT TEKIVÄT. Jos sinulla ei näin ole, älä mene Amieduun, tai mihinkään vastaavaan näyttötutkintopaikkaan, koska todennäköisesti et tule valmistumaan ja jäät tyhjän päälle. Eli koulutuksesta on sinulle työelämässä enemmän haittaa kuin hyötyä.
 Vastaavasti ammattikouluissa on iltalinjoja, joten otapa näistä selvää.
 Eli mä vielä yksinkertaistan: 1) koulutus ei kata näyttötutkintojen vaatimuksia vaan kokemusta alalta pitää olla tosi paljon eikä tätä vastaavasti vaadita sisäänpääsyssä eli täysin järjetön menettely, 2) kun tämä tulee opintojen loppuvaiheessa ilmi ei ole olemassa mitään menettelyä tilanteen korjaamiseen, 3) Amiedu kärsii oppilaspulasta joten pääset sisään aivan varmisti koska vaikka edellä mainittu on aivan karmea juttu se ei ole mitään säännöstöä kuten lakia vastaan 4) Amiedulle riittää että osallistut koulutukseen eikä valmistumisesi todellisuudessa heille mitään merkitse puhuvat sitten mitä puhuvat 5) ammattikouluissa iltalinjoilla tapaa paljon ihmisiä joilla on Amiedun osallistumistodistus mutta tutkintoa ei ole edes päässyt suorittamaan (esimerkiksi mulla Amiedu alkoi haitata tahallisesti siten että ensin ei ollut heillä paikkaa tutkinnon tekemiseen ja sitten ei ollut enää aikaa kun itse paikan hoidin)
 Törkeää, enkä todellakaan ole ainoa, jolle näin on käynyt, vaan jokaisella kurssilla muutamalle henkilölle näin käy.- Samalla laillaOpiskelin muutamia vuosia sitten Amiedussa, sanotaan nyt sitä vaikkapa kokkipuoleksi. Mulle kävi kanssa tolleen, eli alussa vaan hoettiin, kuinka meistä kaikista tulee kokkeja ja tehtiin ne hopsit. Sitten ihan siinä opintojen lopussa kävi ilmi tämä, että työkokemus ei riitäkään näyttöön. Mun annettiin ymmärtää, että mun pitää miettiä motiivejani, miksi haluan tähän ammattiin. 
 Myöhemmin kuulin nimityksen, olisiko ollut "alanvaihtaja", eli henkilö ilman kokemusta. Yrittelin tietysti korjata tilannetta ja hain alan oppilaitoksiin ja kerroin vielä, että Amiedun koulutustaustaa on. Mulle soitettiin ja pahoiteltiin tilannetta ja sanottiin, että alanvaihtajiin suhtaudutaan oppilasvalinnassa äärimmäisen nihkeästi (oiskohan se just se syy, että sen kokemuksen puuttumisen vuoksi ei tuu valmista). Onnekseni tämä opetusneuvoksen oikea käsi ei tehnyt samaa virhettä, kuin Amiedussa, vaan hän neuvoi mulle juuri noita mestoja, joissa aletaan puhtaalta pöydältä. Niinpä en tehnyt samaa virhettä kahta kertaa ja valmistuinkin ihan kohtuudella ammattiin. Ainakin harjoitusta koululla tehtiin vastaava määrä, mitä vaadittiin lopputöissä, eli opetus kattoi vaatimukset. Vastaskohan toi ollenkaan tohon edelliseen, mutta rivien välistä mä olen lukevinani, että me olemme tulleet vähän petetyksi Amiedun (tai vastaavan oppilaitoksen) toimesta samalla tavalla.
 Ja toi pitää kutinsa, että ei todellakaan olla ainoita.
 
- 69.Amiedussa ei järjestetä tutkintoa elekktroniikasta. Mulla on sähköalan perustutkinto suoritettuna Amiedussa ja ammattitutkinto osittain suoritettu ja noi edelliset kertomukset pitää kyllä tavallaan paikkansa, jos olet suorittamassa ammattitutkintoa, vain puolet porukasta saa näytöt läpi. Perustutkintojen näytöt menee läpi ilman työkokemuksia. Meillä pääkouluttaja kyllä kertoi totuuden näytöistä jo alkuvaiheessa. Ihan hyvä koulu, mutta vaatii opiskelijalta itseltään aivan tajuttomasti, Ihan eri tasoa kuin jotkut ammattikoulut. Opettajia joka lähtöön, ollut jokunen huippuhyvä, niistä tosin ainakin yksi lähtenyt. Opetusvälineet hyviä tosin puutteellisia. Tulee kaikennäköisiä pieniä maksuja 
 Opetuksen sisältöön voi puheiden mukaan vaikuttaa mutta se on oikeasti tosi vaikeaa.- Samalla laillaTossahan se edellisessä viestissä käy mahdollinen oppilaan niskaan kaatuva ongelma ilmi: 
 > jos olet suorittamassa ammattitutkintoa, vain puolet porukasta saa näytöt läpi. Perustutkintojen näytöt menee läpi ilman työkokemuksia.
 69 on ilmeisesti suorittanut perustutkinnon ensin (ei vaadita kokemusta). Nyt hän tekee ammattitutkinota. Järjestys pitää olla perustutkinto ja sitten ammattitutkinto.
 Eli Amiedu ottaa sinut ilman vaadittavaa työkokemusta suorittamaan suoraan ammattitutkintoa (oikoshan heillä yksityisenä kouluna oppilaspulaa) ja koulutuksen loppupäässä tulee tämä kokemuksen puute ylitsepääsemättömänä ongelmana ilmi. Tämä oli mun pointti, että MILLÄ MORAALILLA Amiedu ottaa ammattitutkintoon ihmisiä, ja pitää heitä siellä 1 - 2 vuotta, ja sitten vasta ilmoittaa työkokemusvaatimukset. Esimerkiksi itselleni olisi paljon parempi, etten olisi koskaan ko. laitokseen mennyt, koska silloin olisin opiskellut jotain hyödyllistä. Tämä kuuluu sarjaan opiskelijan on itse tiedettävä.
- keviHyviä kokoemuksia mullakin on kokonaisuudessa. Suoritin sähköalan perustutkinnon Amiedussa Pitäjänmäellä pari vuotta sitten. 
 Käytännön töitä ja harjoittelua olisi saanut olla enemmän ja esimerkiksi käyttöönottomittauksia. Tilat olivat aika hyvät ja mittalaitteet mutta työsali useimmiten kun myrskyn jäljiltä. Näyttökokeiden painotuksista olisi saanut olla vähän parempaa tietoa jotkut kysymykset tulivat ihan puun takaa.
 Miinuksena on että ruokalassa on lian kalliit hinnat opiskelijaa ajatellen.
 Teoria Opettajat olivat asiallisia ja muutamia tosiaan huippuhyviä opettajia. Kiitokset ainakin Jukalle sähkötekniikasta, Anitalle matematiikasta ja tseitseille s3 sähköturvallisuusvalmennuksesta. Pitempäänkin olis voinut viihtyä
 
- factEn suosittele koska näytöistä pääsee läpi ainoastaan noin 50% luokasta. 
- täysinluokatonAmiedu on Suomen paskin ammattiopisto. En suosittele sitä kenellekään. 
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliinYli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset424945
- Enää viisi yötä Sannan kirjaanIhan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut183656
- Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti693453
- Lehtinen: "Oli demareidenkin onni, että valkoiset voittivat sodan 1918"Lasse Lehtisen mukaan vasemmalla on radiohiljaisuus hänen uutuuskirjastaan, "Läheltä piti. Kansakunnan hurjat hetket" L1012808
- SDP:n valtuutettu valehtelee koulutuksensaSDP:n helsinkiläinen kaupunginvaltuutettu Mahad Ahmed käyttää maisterin titteliä suoritettuaan 60 opintopisteen epäviral862690
- IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k302630
- Anteeksi TAamulla olit iloisena huomenta toivottamassa ja minä naama mutrussa sanoi huomenet takaisin. Tajusin vasta yläkerrassa161723
- En mä tahallani ole näin hankala.Mulla oli kuusi vuotta sitten vähän samanlainen tilanne ja se päättyi huonosti. Ilmeisesti kuvittelin kaiken silloin ta161566
- Harmittaako mies, että yhteys katkesi?Olisitko halunnut, että olisi säilynyt jonkinlainen yhteys vai oliko parempi polttaa sillat takana?2011448
- 1521321