Miten olette pystyneet vähentämään lääkitystänne? Itsellä on E-lausunnossa, että parin kuukauden jälkeen vähennetään noin puoleen. Miten teillä muilla on onnistunut. Nyt on menossa vain lisälääkityksen vaihe, minulle paremmin ja tehokkaamin tehoavien lääkkeiden kokeilu.
Lääkityksen
vähentäminen?
8439
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Kun olen ollut huonossa kunnossa, olen lisännyt lääkitystä keuhkolääkärini ohjeen mukaan.
Kortisonikuureista on myös keuhkolääkärini antanut ohjeen. Olen vain kerran aloittanut ihan itse lääkitykseni: TTL:n homealtistusten jälkeen sairastuin muutaman tunnin kuluttua, kun pääsin pois tarkkailusta. Menin kuitenkin vielä keuhkolääkärilleni, kun sain häneltä ajan.
Kävin "hakemassa toisenkin mielipiteen" toiselta keuhkolääkäriltä tammikuu - kesäkuu (kolme käyntikertaa) 2005. Tämä toinen keuhkolääkäri tuplasi Singulairin 2x päivässä ja Xyzal 2x päivässä.
Lääkeohjeissani lukee Ventolinen ja Atrovent, avaava lääke, tarvittaessa. Niinpä otan niitä tarvittaessa. Nyt kun tuli pakkanen ja lumi, tarve väheni.
Menen torstaina uudelle keuhkolääkärille ja kysyn uusia lääkkeitä. Olisi ihana saada tämä vaikehoitoinen astmani oireettomaksi tai ainakin lievempioireiseksi.
Kerron mitä "uusi" lääkäri sanoo. "Vanha" keuhkosairauksien ja allergologian erikoislääkärini jäi eläkkeelle. Kiitos hänelle hyvästä hoidosta vuosina 1988 - 2006. Hänen ansioistaan olen yhä hengissä.
En käytä mitään lääkitystä.
Keuhkolääkärini ohjeen mukaan aloitan Symbicort-lääkityksen keuhkoputkitulehdukseen, mikäli homereaktio ei ohitukkaan 1-3 vuorokaudessa, vaan tulehduttaa keuhkoputket.
Vetäisen myös annoksen Symbicorttia mennessäni homerakennukseen koska, mikäli olen arvioinut homealtistusmäärän väärin, se estää aikoinaan minut yllättäneen muutaman tunnin päästä alkavan hinkuyskämäiseen reaktioon. Yskii ja yskii, eikä ehdi vetää henkeä välillä ja perheenjäsenet katselivat kauhusta kalpeina. Ns. ODTS-reaktiota se ei estä.
Onko lääkärisi sitä mieltä, että Symbicorttia voi ottaa tilapäisestikin.
Lääkkeestä todetaan näin:
"Symbicort on astmalääke, jota käytetään, kun sen sisältämiä, keskenään eri tavoin vaikuttavia aineita tarvitaan samanaikaisesti. Lääke on tarkoitettu säännölliseen käyttöön, myös silloin kun oireita ei ole.
Lääkitystä ei pidä lopettaa äkillisesti."
Minulla ei ole astmaa.
sitä voi sitten ottaa tilapäisestikin, jollei ole astmaa. Luultavasti minulla on krooninen keuhkoputken tulehdus. Olen herkistynyt homeille ja tupakoin niinkuin muistaakseni sinäkin. Saan kovia yskänpuuskia, kun joudun homeiden tai voimakkaiden hajujen kanssa tekemisiin. Muita oireita ei juuri ole.
Kiitos asiallisista neuvoistasi tällä palstalla.
jossa sama vaikuttava aine
- jauhemainen Beclomet 1600 mikrog/vrk viime viikolla
- nyt nestemäinen Aerobec 400 mikrog/vrk
tarkoitus oli kokeilla miten vaikuttaa ääneen, ääni kun ei töissä kestä puhumista, vaan pihisen ja kähisen
No, eka päivä töissä tällä viikolla - kolmessa tunnissa ääni taas ihan hiljanen käheä pihinä -
kokeilinpa sit huutaa ja ääntä kyl lähti vähän mut alko hirvee yskittäminen..
ei ole helppoa vähentää lääkettä kun yhä oleskelee sairauden alkulähteillä..
viikonloppu meni hyvin ja siks uskon, että jaksaisin paremmin tätä pienempää annosta..
sillä vaan ei töissä pärjää.. limaa taas lisää..
..oliskohan tullut hoitavien lääkäreiden kesken tiedonsiirtovirhe..
sinänsä Aerobec tuntuu auttavankin, mutta..
- limaisuus lisääntynyt
- keuhkojen alaosissa taas kipua
- väsyttää mahdottomasti
Kaipa on pakko tätä jatkaa, reseptissä ei ollut mitään lisäannostusmahdollisuutta. Beclometissa oli 1-4 xkahdesti eli tuli 1600 mikrog/vrk viime aikoina, nyt olis pärjättävä 400 mikrogrammalla/vrk
Pointti oli epäily äänen käheytymisen syystä. No nyt näki ainakin, ettei ääni kestä tällä lääkkeellä töissä yhtään paremmin.
niin lääkkeistä kuin homeistakin. Mistä tässä enää tietää, mikä on mitäkin. Kun ilma ei riitä, niin ei silloinkaan saa ääntä tulemaan. Nosta nyt ihmeessä lääkeannostasi itse, kunnes saat yhteyttä lääkäriin, ettet tukehdu tässä välillä. 400 kuulostaa tosi pieneltä annostukselta. Annostuksia voi kokeilla pienentää silloin, kun on oireeton, ei muuten.