Tulipa hankittua Juwel Aeroquick kompostori

Komppari

Tai oikeastaan saatua. Nyt kuitenkin olen lueskellut asiasta ja monet ovat kertoneet että se ei ole oikein hyvä ruoantähteille ym. talousjätteille. Että soveltuu paremmin puutarhajätteiden kompostointiin.

Talomme on kuitenkin uusi peltotontilla oleva, eikä puita tms. ole vielä toistaiseksi lähimaillakaan. Tuliko tehtyä täysin turha hankinta??

Nämä syksyiset myrskyt myös mietityttävät, millä ihmeellä kompostori pysyy pystyssä ennenkuin on kovasti täynnä?

5

4214

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Alahan vaan täytteleen

      Olen kompostoinut juwelissa talousjätteitä jo monta vuotta. Jos ei mitään pikakompostia tarvitse niin mielestäni se käy ihan hyvin siihen tarkoitukseen. Hitaampaa se vain on ja siksi minulla on kaksi kompostoria, täyttynyt saa muhia rauhassa kun täytän toista.

      Luulisi sen pysyvän pystyssä. Jos se nyt sattuisi keikahtaan niin saahan sen takaisin pystyyn.

      • vielä ...

        Tasainen alusta ja pohjaverkko alle. Routa saattaa kallistella pönttöö kuten itselläni ja sinne saattaa päästä joku pikku jyrsijä talvella mutta ei se minua ainakaan ole haitannut. Pienistä papanakasoista jätteen päällä olen huomannut talvisien vierailijoiden käynneistä. pellon laidalla kun itsellänikin pöntöt ovat.

        Kissoja jos on niin ne viihtyy mainiosti kompostorien äärellä vahdissa.


    • ollenkaan

      Tässä pieni vinkki pystyssä pysymiseen. Tein n. 2cm paksuisesta rautaputkesta "tukipuita" jotka nakuttelin kompostorin ulkopuolelle. Pysyy hyvin paikoillaan kun tähtää tuet niin että ovat aivan kompostorissa kiinni ja nakuttaa alustan rei'istä ne maahan tarpeeksi syvälle. Ja tee sama sisäpuolelle jos vielä epäilet pysyvyyttä. 2-3 tukipuuta per seinusta riittää. Ei ole turha ostos, minulla lähtee nyt kolmas talvi ja kun muistaa kuorikkeen ja herätteen käytön myös talvella, keväällä saat jo multaa.

    • Biolanisti.

      hankintana siis, jos et sitä joutunut ostamaan vain sait lahjaksi. Tai miten sitten saitkaan.
      Kyllähän se on jonkun tutkima sekin asia, että ainoa kompostori Suomen oloissa on se Biolan 220, joka pysyy sulana talvella.

      Voihan siihen laittaa lehtiä ja sen sellaista. Jos ei ole kovin hyvin suojattu, tulevat rotat sun muut tuholaiset kylään.

    • EA

      Olen käyttänyt kahta juwel 900 kompostoria puutarhajätteiden (ja kotitalouden ruoanjätteiden )kompostointiin 7 vuotta. Mielestäni ne on toimineet hienosti lämpöeristämättöminäkin.
      Sisällön massa on niin iso , ettei se jämähdä umpijäähän,kuten pienemmät. Selvisi viime talvestakin kunnialla. Alkoi toimia jo huhtikuun alussa. Aiempina talvina maaliskuun alussa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2264
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      1058
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      972
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      883
    6. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      126
      853
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      759
    10. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    Aihe