Onko se niinku tänään

se oikee halloween?

mä luulin eka et oli viime lauantaina,mut sit mietin et eikö se nyt oikeesti oo aina 31.10? miks suomes sit "juhlitaan" vasta tulevana lauantaina?

6

776

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • piiroo

      Hei!

      Virallinen Halloween-päivä on aina 31.10 eli silloin esim. jenkeissä ovat liikkeell nämä "karkki tai kepponen" -kiertäjät.

      Tämän päivän osuessa arkipäiväksi sekä jenkeissä että maailmalla Halloweeniä juhlitaan myös edellisenä ja seuraavan viikonloppuna, eli tänä vuonna 28.10 ja 3-4.11.

      Suomessa yritetään usein "väittää" että oikea Halloween päivä olisi pyhäinpäivä, mutta nimen mukaan se oikeastaan olisi tuo pyhäinpäivän aatto eli 3.11 (Halloween tulee sanoista "All hallows eve" eli kaikkien pyhien aatto).

      Halloweeniä vois siis ihan rauhassa viettää vähän silloin kuin itse haluaa: )

      t. PiiRoo

      • arkkiblondi

        on 1.11., jolloin 31.10 vietetty halloween osuu pyhäinpäivän aattoon. Luterilaisessa kalenterissa pyhäinpäivää ei ole, sillä luterilaisessa kirkossa ei ole pyhiä.

        Pyhäinpäivän jälkeinen päivä on taas kuolleiden muistopäivä.


      • piiroo
        arkkiblondi kirjoitti:

        on 1.11., jolloin 31.10 vietetty halloween osuu pyhäinpäivän aattoon. Luterilaisessa kalenterissa pyhäinpäivää ei ole, sillä luterilaisessa kirkossa ei ole pyhiä.

        Pyhäinpäivän jälkeinen päivä on taas kuolleiden muistopäivä.

        Suomen pyhäinpäivä on kiertävä lauantai ja tänä vuonna se sattui 4.11 eli sen aatto on 3.11...

        t. PiiRoo


    • jenni.p

      mä ainakin juhlin halloweeniä eli 31.10 :)

    • celebrity

      ...juhlin halloweenia 2.11. koska silloin on koulussa halloween-bileet. Joten sinne siis :)

      • Lindalidna

        Mä juhlin halloweenia 3.11 ;) Sitä voi juhlia oikeastaan silloin kun itselle sopii :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4956
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      36
      2249
    3. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      2099
    4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      203
      2032
    5. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      213
      1324
    6. Joko luovutat

      Mun suhteen?
      Ikävä
      89
      946
    7. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      17
      929
    8. Taas joku junan alle

      Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai
      Loimaa
      47
      913
    9. Jalat alta

      Multa kun veit 😎 👘 🦵🦵🤏
      Ikävä
      66
      867
    10. Harmittaa...Lampsiinjoen sillat

      Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v
      Imatra
      12
      819
    Aihe