Velallisen ideologia

Tuulipuvun ideologia:
1) Asuntojen hinnat nousseet yli sen tason, että normaali suomalainen voisi asunnon ostaa (tämä on vieläpä totta)

2) Tilanne on peruuttamaton, eli KAIKKI vuoden 1988 jälkeen syntyneet elävät joko vuokralla koko elämänsä (tai perivät todella vanhan kerrostaloasunnon omaisiltaan, jossa ei voi edes asua).

3) Korkojen nousu yli 5% on epänormaali ilmiö.

4) Netto kk-tulo riittää normaalisti alle yhteen asuin-neliöön.

5) Asuntojen hinnat kasvavat 10% vuodessa ja palkat 2.6% vuodessa (ikuisesti)

6) USA:n asuntomarkkinoiden romahdus on täysin erillinen ilmiö muiden maiden asuntomarkkinoista - tämähän johtuu vain ja ainoastaan Irakin sodasta

7) Vuokra-asunnot ovat aina huonompia kuin omistusasunnot (vaikka niiden myyntiarvo olisi 10 kertainen omistusasuntoon verrattuna)

8) Median varoittelu asuntomarkkinoiden epävakaasta tilanteesta on kunnon yhteiskuntalaisten (suurvelallisten) vastaista provosointia

9) Yksittäinen ihminen joka lupaa asuntojen hintanousua on viisaampi kuin 20 vastaanpuhujaa

10) Vaikka Espoossa hinnat ovat laskeneet, se ei koske sitä aluetta jolla asuntovelallinen asuu

11) Korkojen nousu ei haittaa sillä korot tarkistetaan vasta sinä päivänä kun ne jälleen laskevat

12) Se että koko perheen 10 vuoden nettotulot ovat kiinni ilmassa, ei stressaa yhtään
5551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

1 voin ostaa asunnon ja maksaa sen
2 tuollaista en ole huomannut
3 tuohan tarkoittaa että talous on vimmaisessa kasvussa
4 niin se on meillä päin pruukannut olemaan
5 palkkani on nelin kertaistunut sitten 80-luvun
6 rommaus on laskua. Ei siitä taviksen tarvihe olla huolissaan.
7 olen asunut useamman jakson vuokralla. Yleensä ne luukut on nuhruisia, mutta kaikissa ei ole juoppoja naapureina.
8 median varoitteluja ja muita ohjeita seuraavat eivät voi koskaan investoida. Mediaa vaivaa Paavo Haavikkomaisuus. Suomi on tuomittu Argentiinan tielle jne.
9 yksittäinen ihminen on ollut nyt 13 vuotta putkeen oikeassa. Joskus lasketellaan muutama rosentti, mutta ei sen takia kannata hikeä pukata.
10 tilastolisesti on aivan turha nuhajata prosentin tai kahden muutoksesta. Trendi on se mikä kertoo suunnan. 0.1 voi merkitä sekä hienoista nousua, että laskun alkua.
11 Tuskin kukaan ihan aikuisten oikeasti on ottanut lainaa 1.9 marginaali ja kuvitellut, että se on pysysvä tila. Hah hah hah hah
12 Talossamme on liki 700m3 ilmaa. Siitä joka tunti vaihdetaan 350m3. Jos jokaisesta laskusta tahi noususta pitäisi stressata, niin asuisin vuokralla ja stressaisin vuokran maksusta.

Äänestä
  • Miksi joka kerta jonkun helveltin provo-tuularin pitää tulla pilaamaan vaivalla kirjoittamani keskustelu, johon toivoisin asiallia vastauksia ja omaa näkemystäni puoltavia kantaanottoja!

    YLLÄPITO POISTAKAA YLEMPI VIESTI!

    Äänestä

Heh, taisi osua ja upota, vai mitä, kuoriainen!?

Äänestä

Enpä tiedä onko se kaikkien tuulipukujen ideologiaa? Ehkä heidän, joilla on myyntiaikeita nyt lähiaikoina tai sitten niiden, jotka yrittävät takoa järkeä ihmisiin, jotka vuodesta toiseen siirtävät omistusasumiseen siirtymistä rommauksen ja laman pelossa. Kieltämättä tässä on tosin alkanut hirvittämään jo itseäni.

Asuntonäytöillä käyneenä, rohkeimmat ovat jo muuttaneet asunnostaan pois ja he yrittävät myydä kakkosasuntoa, kun kahdesta on velkaa. Eivät siis halua odottaa, että vanha saadaan myytyä, ennenkuin ostetaan uusi. Ja muutamissa ilmeisesti se vanha on roikkunut jo useamman kuukauden ilman uutta omistajaa.

Usan talous tottakai vaikuttaa meihin, ei siksi, että se vaikuttaisi yksin meihin vaan koska se vaikuttaa moniin maihiin. Kuitenkaan mitään usan kaltaista täällä tuskin tullaan näkemään ja uskon, että samaa ilmiötä yritetään myös ehkäistä.

Edes 6% korko ei ole epänormaali ilmiö. Korko huiteli niillä paikkeilla n. 6-vuotta sitten. Korko nousee ja laskee, siinä missä pörssiyhtiöiden osakkeetkin. Tosin nykyisin maltillisemmin. Ja korko tulee nousemaan 5%, kääntyykö se sen jälkeen laskuun, voi vain arvailla?

Minä vuona on syntynyt, ei pitäisi vaikuttaa niin älyttömästi siihen asuuko vuokralla vai muuttaako omaan, jos tuo olettamus pitäisi paikkansa, niin muutamankymmenen vuoden päästä ei enään asuntomarkkinoita olisi, kun potenttiaaliset ostajat olisivat liian vanhoja tai kuolla kupsahtaneet.

Asuntojen hinnat eivät nouse ikuisesti, mutta hinta kuitenkin on sidoksissa myös ihmisten tuloihin, sillä se määrää miten paljon asunnoista pystytään maksamaan, toki hintoihin vaikuttavat muutkin asiat. Omalta osaltaan me ostajat myös vaikutamme siihen, sillä mitä suostumme maksamaan.

Tällähetkellä markkinat ovat tosin hiukan hassut, jos tarkkaan miettii, niin tällähetkellä ei edes kannata ostaa kuin uuden asunnon. Tähän tosin pystyvät ainoastaan ja vain ihmiset, jotka tienaavat keskivertoa paremmin. Uuden ja vanhan asunnon hintaero kuitenkaan ei tule olemaan kummoinen, sillä suurimmissa osissa asuntoja on tällähetkellä menossa mittaavat korjaukset ja parannukset.

Vuokra asunnot eivät ole huonompia, osan on osa ei. Se riippuu ihan yhtä lailla monista tekiöistä. Yhtä omistus kämppää jota kävimme katsomassa, niin se alue oli niin kammottavan näköistä ja siitä tuli mieleen yksi sana "spurgu". Jos olisi pitänyt siltä istumalta valita sen omistusasunnon ja tämän vuokrakämpän väliltä, eipä olisi ollut vaikea valinta. Asunto itsessään oli todella ihana, alue sitä vastoin ei.

Korkojen nousu tottakai vaikuttaa jokaiseen, jossain vaiheessa. Toisiin vasta viidenvuoden päästä (mikäli ne ovat korkeammat kuin henkilön nykyinen korko) tosiin tällähetkellä tai viimeistään vuoden päästä. Korkojen nousu vaikuttaa jopa meihin, jotka emme lainaa ole viellä edes nostaneet. Joka kerta kun korko nousee, nousee se summa jota tulemme maksamaan, kun otamme lainan. Eli tilanne on muuttunut jatkuvasti etsiess'mme asuntoa.

Loppujen lopuksi asuntojen arvojen heittely ei merkitse niin paljoa ihmisille, jotka eiväöt aio myydä asuntoaan muutaman vuoden sisällä. Heihin tämän hetkiset markkinat vaikuttavat. Mutta jos aikeissa on asua asunnossa useampia vuosia, niin heilahtelu ei ole niin radikaalia. Se, että perhe on ostanut nyt "kupla asunnon" jossa aikovat elää seuraavat 20-vuotta ei loppujenlopuksi ole väliä onko asunto kupla vai ei. Todennäköisesti markkinat tulevat kuitenkin tasaamaan sen kuplan ja reaalin 20-vuoden sisään, jolloin on mahdollista, että asunnosta saa jopa enemmän mitä kupla-aikaan maksoi tai hiukan vähemmän. Kunhan vain laina on mitoitettu niin, että sillä pärjää.

Voihan se olla, että täällä ei kirjoittelee juuri ne ihmiset, joiden asuinalueella on arvo muuttunut?

Ja mitä mediaan tulee...siihenkin on suhtauduttava kriittisesti, jopa ostoaikeissa oleva, ellei kirjoittajana ole sitten ihminen, jolla on markkina eikä toimittajan koulutus ;) muutoin kirjoituksen painoarvo on yhtä paljon kuin milipiteeni, eli on veikkailua ja arvailua taviksen näkökulmasta ;)

Toistaako historia itseään? Toivotavasti ei. Mutta osalta tuntuu unohtuneen lama ja se kahden asunnon loukku. Ja tällähetkellä, kun media varoittelee tulevat ostajatkin varovaisemmiksi. Ainakin minuun se on osaltaan vaikuttanut, mutta ei niin paljon, kuin palkkani, joka rajoittaa lainanottokykyäni ;)

Äänestä
  • kun näin hyviä ja asiallisia kommentteja ei tältä(kään) palstalta kauhean paljoa löydy.
    Tälläisen kirjoittajan kanssa voisi jopa saada hyvinkin mielenkiintoista ja hyödyllistä ajatustenvaihtoa aikaiseksi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tilanteesta huolissaan kirjoitti:

Tuulipuvun ideologia:
1) Asuntojen hinnat nousseet yli sen tason, että normaali suomalainen voisi asunnon ostaa (tämä on vieläpä totta)

2) Tilanne on peruuttamaton, eli KAIKKI vuoden 1988 jälkeen syntyneet elävät joko vuokralla koko elämänsä (tai perivät todella vanhan kerrostaloasunnon omaisiltaan, jossa ei voi edes asua).

3) Korkojen nousu yli 5% on epänormaali ilmiö.

4) Netto kk-tulo riittää normaalisti alle yhteen asuin-neliöön.

5) Asuntojen hinnat kasvavat 10% vuodessa ja palkat 2.6% vuodessa (ikuisesti)

6) USA:n asuntomarkkinoiden romahdus on täysin erillinen ilmiö muiden maiden asuntomarkkinoista - tämähän johtuu vain ja ainoastaan Irakin sodasta

7) Vuokra-asunnot ovat aina huonompia kuin omistusasunnot (vaikka niiden myyntiarvo olisi 10 kertainen omistusasuntoon verrattuna)

8) Median varoittelu asuntomarkkinoiden epävakaasta tilanteesta on kunnon yhteiskuntalaisten (suurvelallisten) vastaista provosointia

9) Yksittäinen ihminen joka lupaa asuntojen hintanousua on viisaampi kuin 20 vastaanpuhujaa

10) Vaikka Espoossa hinnat ovat laskeneet, se ei koske sitä aluetta jolla asuntovelallinen asuu

11) Korkojen nousu ei haittaa sillä korot tarkistetaan vasta sinä päivänä kun ne jälleen laskevat

12) Se että koko perheen 10 vuoden nettotulot ovat kiinni ilmassa, ei stressaa yhtään

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu