lapsien tupakanpoltto

elisa_**

niin, mulla on kolme teiniikästä lasta, poika 19v. tyttö 17v. ja poika 14v. ja kaikki polttavat, mutta olen sanonut että omapa on asianne ja terveytene, no paraskin puhuja, olen polttanut myös 14 vuotiaana jo ja olen 37 vuotias. :)

4

474

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • älä ihmettele

      äidin tupakointi siirtää mallin lapsiin, todistetusti eniten.

    • kathy86

      juuri puhuimme äidin kanssa siitä, kun siskoni on nyt 14 vuotias ja äiti epäilee hänen polttavan. äiti tuli siihen tulokseen, ettei hän mitenkään voisi estää tyttöä polttamasta, sanoi vaan että kyllähän hän saarnan pitäisi jne. mutta on ihan varma että se ei auta. olen samaa mieltä. eihän hän voi ikuisesti vahtia ja olla selän takana kyttäämässä. äiti ei itse polta, mutta isä kyllä.
      saa saarnata, mutta tuskin auttaa. ja varsinkaan 19-vuotiaalle on turha saarnata ;)
      eikä se esimerkkinäkään olo auta. lapsen/nuoren täytyy saada kokeilla rajojaan ja kaverit kyllä edesauttavat kokeiluissa yms.
      EI ole sinun vikasi että lapsesi polttavat vaikka itsekin polttaisit. juuri kaverini tässä yhtenä päivänä mainitsi kuinka kauhea tupakkayskä isällään on ja kuinka ukkinsa kuoli keuhkosyöpään. polttaa silti..

    • selitys

      Anteeksi töykeyteni kun halusin vaan katsoa onko äitien palstaa kun muutamat äidit käyvät tuolla isien palstalla. No ei se minua häiritse, enkä olisi halunnut häiritä teitäkään mutten voinut sivuuttaa tupakointikeskustelua sillä olen monet kerrat yrittänyt tupakoinnin lopettamista ja tällä hetkellä näyttää melko hyvältä sillä viimeksi poltin savukkeen tammikuun 15pvänä. Ikää minulla on 44 ja tupakoinnin aloitin joskus 14-ikävuoden hujakoilla, tai ehkä nuorempanakin. Jos tupakoit itse, niin pistäkää jotakin panokseksi ja lopettakaa lasten kanssa yhdessä tupakointi. Yksin se on vaikeaa, mutta yhdessä kaikki voivat tukea toisiaan. Kuoleman ja syövät tuntuvat niin kaukaisilta ja epätodellisilta ettei ne nuoriin pahemmin vaikuta, mutta ainakin minun kaikki tutut ovat sanoneet että lopetettuani tupakoinnin olen ruvennut näyttämään aika hyvältä. En tarkoita että olisin komistunut, mutta kuulemma jotenkin raikkaamman ja kuulaamman näköiseksi olen muuttunut ja kasvoiltani on jotain ryppyjäkin kadonnut. Minun lapset eivät varmaan ikinä rupea tupakoimaan kun asutaan nykyään maaseudulla ja kaikilla tuntuu olevan sellainen asenne tupakointiin että tupakoitsijat ovat jotenkin poikkeavia. Tässä kylässäkin yhtä miestä lukuunottamatta kaikki ovat lopettaneet tupakoinnin, että aika hyvin pyyhkii. Poika on lukiossa ja heidän koulun oppilaista kukaan ei kuulemma tupakoi. Viime vuonna yläasteella kaksi tyttöä tupakoi, mutta eivät tupakoi kuulemma enää. Empä häiritse enempää että kerkeän nukkumaan muutaman tunnin... Anteeksi vielä, yritän välttää tälle palstalle tunkeutumista...

    • Anonyymi

      Lapsen tupakka yskä.
      Nappula hiihdot näyttö kävelyt.
      Aikuinen tupakoi hetki.
      Telian netti Ava oven tupakoiva ulkona

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      61
      4388
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      150
      3187
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      48
      2502
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      51
      2435
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      98
      2115
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1883
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      23
      1632
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1616
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      161
      1484
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      34
      1253
    Aihe