CIPRAMIL

Onko kenelläkään kokemusta cipramil lääkkeestä,mahdollisista sivuoireista ja vaikutuksesta? Kiitos kaikille jo etukäteen!
7925
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hyvä lääke ainakin mulle sopi, aluksi kyllä pari viikkoa olotila paheni, mutta se on ihan normaalia, nyt käyttänyt jo useamman vuoden..

Äänestä

Muuten ihan hyvä lääke, mutta lihoin 10kg sinä aikana kun söin lääkettä. Kilot kyllä karisivat aika äkkiä kun lopetin lääkkeen.

Äänestä

Kai sekin on yksilöllistä mikä kenellekin sopii.
Minulle sopi erittäin hyvin, ei mitään sivuoireita, paitsi tuo olotilan paheneminen aluksi, kesti n. viikon. Sekin voi olla vain minun mielessäni, koska odotin niin kovasti sitä parempaa oloa ja kun sitä ei kuulunut, tuntui vielä kurjemmalta.

Äänestä

ite söin kyseistä lääkettä muutaman vuoden, toimi todella hyvin vatsa vain ei enää jostain syystä kestänyt.. alkoi tulla närästystä ja jatkuvaa pahoinvointia.. maha tähystettiin ja todettiin että cipramil on paras lopettaa hetkeksi ja katsoa katoavatko mahavaivat samalla kun söin nexium-kuurin. mahavaivat katosivat parin kuukauden tauon aikana, mutta palasivat kun cipramil-aloitettiin uudestaan... cipramil jouduttiin lopettamaan kokonaan, juuri noiden mahavaivojen takia..

Äänestä

Joo. Ne oli paskat. Tai siis, ei sopineet mulle mutta se on kai henkilökohtaista. Jos ei sovi, pyydä kokeiltavaksi eri lääkettä ( lääkäriltä siis

Äänestä

vielä ole tullut sivuoireita Cipramilista.
Väsyttää mutta niin väsytti ennen lääkkeen aloittamistakin.
Mulla tulee harvoin mistään lääkkeestä sivuoireita.

Äänestä

cipramil on hyvä, ei sivuoireita, mutta vaikutus alkaa näkyä vasta noin kolmen viikon päästä niin kuin yleenskin näissä lääkkeissä, ehkä jo kahden.
cipramil hyvä, samoin cipralex ja erityisesti sepram
en ole itse syönyt kuin sepramia, mutta tunnen hyvin ihmisiä, joilla on ollut cipramilia tai cipralexiä
itse vannon sepramin nimeen, on mieto ja silti auttaa! olen päässyt taas ihmisten kirjoihin

Äänestä

Kommentoi aloitusta


toivoa on kirjoitti:

Onko kenelläkään kokemusta cipramil lääkkeestä,mahdollisista sivuoireista ja vaikutuksesta? Kiitos kaikille jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu