Tupakoin päivässä korkeintaan kymmenen savuketta... Pidän noin tunnin aika välin ennen kuin imetän jos olen tupakoinut.Tänään neuvolassa täti käski siirtyä korvikkeisiin... Pojalla paino noussut 500g/vko ja muutenkin voi hyvin... Toinen terveydenhoitaja sanoi että ei missään nimessä imetyksen lopettamista...Onko kokemuksia muilla
?
?
Vastaukset 24
Vanhimmat
Mää oon miettiny tuota kans, et mitenhän meillä tulee sujumaan nuo imetykset, kun en ole päässyt tupakasta eroon ja laskettuun on aikaa enää kaks viikkoa.. En onneksi polta kans kuin korkeentaan sen kymmenen, riippuu päivästä.. Joskus menee neljä ja joskus se kymmenen..mut pohtinu kovasti oon kaikkea.. Yritin kysellä et saako käyttää nikotiinikorvausta, esim laastarilla, mutta terppakeskus lääkäri sanoi ettei ole suositeltavaa, tupakkako muka sit on parempi ? Kyselen synnäriltä sit, et saako käyttää esim laastaria, koska nikotiini purkkaa en pysty syömään :(
Kaikille moralisoijille, jotka tuskin ovat koskaan olleet riippuvaisii tupakista, ni antakaa olla!! Kyse ei ole siitä, ettenkö tahtoisi olla polttamatta..riippuvuus on vaan niin suuri.. :(
Nyt olen lukenut imetyksestä ja tupakoinnista niin paljon että en aio lopettaa imetystä...Tupakointi yritän taas jälleen lopettaa...Minäkään en voi syödä nikotiinipurkkaa ja ajattelin kysäistä "pilleri" resptiä lääkäriltä...Maksaa tosin liki parisataa, makso mitä makso...Haluan imettää poikaani ja maitoa tulee kuitenkin tosi paljon...Muistan kun äitiysneuvolassa puhuimme hoitajan kanssa tupakoinnista, hän pyysi minua vähentämään tupakointia päivittäin ja sillä tavalla lopettamaan... On kuulemma vaarallisempaa jos lopettaa ihan yht´äkkiä...
täysimetin 7 viikkoa ja nyt aloin antamaan osittain korviketta kun sorruin taas 10 kuukauden tauon jälkeen polttamaan.. Vasta 1-2 päivässä mutta pelkäämpä, että siitä se vasta lähtee ja sitten en aio kyllä imettää enää ollenkaan.
Äitini oli imettänyt minua 6kk asti,ilman että sain mitään muuta ruokaa ja hän oli tupakoinut koko sen ajan.Minulla ei ole mitään allergioita ja olen ollut täysin terve.10kk iässä olin itse lopettanut rinnasta syömisen.
Otin omaan lääkäriin yhteyttä ja hän suositteli laastaria.Hain kaupasta itselleni nikotiinilaastareita ja päätin kokeilla,pääsisinkö niiden avulla eroon. Tupakoinnin lopettamis "pilleri" ei käy odottaville,eikä imettäville keskushermostoon vaikuttavan "ainesosan" takia...
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=116&conference=4500000000000370&posting=22000000020579396
ovat suuremmat kuin tupakoinnin haitat. Vaikka tupakoisit (pakollinen sormen heristys, hyihyi... tiedätte laulun), siltikin lapselle on parempi imetys kuin korvike. Korvikkeella välttää lapselle sen yhden haitan mutta tuottaa monta haittaa lisää.
Ja pakko on kehua; poltan nykyään palttiarallaa yhden savukkeen päivässä. Onnistuin lopettamaan kaikkien raskauksien ajaksi, ratkesin pojan imetysaikana kaksi kertaa. Olin polttamatta vielä kauan kun tytönkin imetys loppui, sitten alkoi tehdä iltaisin mieli kun lapset ovat nukkumassa... en polta lasten nähden koskaan, vasta kun ovat pedissä unten mailla ja mammalla oma hetki rauhoittua, se yksi savuke edustaa kai kieroutuneesti jotain "vapautta" tehdä mitä lystää... edes joskus :D
***
Nyt on helpompi yrittää lopettaa kun tulin sit kipeex,kuumetta ja koko ajan nokka vuotaa... Eipä tee nyt mieli mennä tonne kylmään vetään henkosia...Huvitti eilen kun hain nikotiinilaastareita apteekista niin apteekkari meinas olla myymättä,kun ei sovi imettävälle ja yritin selittää ett tk:ssa käskivät koittaa laastaria...Sanoin apteekkarille kumpi on pahehpi se tupakka vai laastari,ei vastannut siihen sit mitään...
mitä ovat nuo korvikkeesta tulevat haitat??????????????????
Korvike on turvallista ravintoa, tupakka taas erittäin myrkyllistä. Kai sen nyt maalaisjärkikin sanoo, että imetys pitää lopettaa, jos ei voi olla polttamatta! Ja kannattaisi muistaa, että vaikka vauva on nyt terve eikä vaikuta kärsivän nikotiinimaidosta, hänen myöhemmän iän allergiansa, oppimisvaikeutensa tai syöpänsä voi sitten johtua juuri siitä. Miten kukaan voi myrkyttää omaa lastaan:O En haluaisi moralisoida tai saarnata, mutta olen ihan oikeasti aivan tyrmistynyt ja ihmeissäni asiasta.
tapa olisi varmaankin puhua siitä mitkä ovat rintaruokinnan edut korvikkeisiin nähden.
Vaikka lehmänmaitoon tehty korvike moninkertaistaakin maitoallergiariskin ja altistaa hengitystieinfektioille eikä anna samaa suojaa sairauksilta kuin rintamaito, eikä sisällä samaa määrää hyödyllisiä ainesosia... jne jne jne. Ymmärrät pointtini. Sanamuotoni oli väärin valittu.
***
vaelsin eilen ilallla pihalle sille yksinäiselle pikku hetkelleni ja noh, eipä se juuri nautittavaa ollut kun naamalle lunta tuiskutti. taidanpa tänä iltana tupakan sijaan mennä saunomaan. :D
Tsemppiä! Moni kaverini käyttänyt juuri nuhaa ja kylmää ilmaa lopettamiseen! Osa onnistuikin...
***
Tässä on nyt vastakkain mutu-tuntuma ja tutkitut tosiasiat. Tietenkin "tuntuu" järkevämmältä syöttää korviketta, mutta se ei sitä ole. Eikö tuntuisikin korkeassa kuumeessa kun palelee hirveästi, järkevämmältä painua saunaan? Silti se voi olla hengenvaarallista jos niin teet. Mutu ei aina ole tiedon väärti, tise asiassa harvoin on. :D
Tietenkin tupakointi imettäessä on lapselle haitallista, tottakai on parempi lopettaa. Mutta kahdesta pahasta pienempi, jos ei lopettamaan pysty, on silti lapselle edullisempaa jatkaa imetystä kuin siirtyä korvikkeeseen. Kuten sanoin, maidon kautta saatavat myrkyt ovat silloin yksi haitta joka vältetään, kun taas menetetään onen monet edut joita imetys tuo.
***
On selvää, että äidin (ja isänkin) olisi hyvä lopettaa tupakointi kun lapsia alkaa perheeseen tulla. Tupakoinnista on tutkitusti lapsille monenlaista haittaa ja riskiä:
* tupakointi altistaa aikaisemmalle vieroitukselle
* tupakoinnilla on yhteys vauvan itkuisuuteen
* maidon määrä voi olla alhaisempi
* herumisrefleksi voi häiriintyä
* tupakointi lisää paitsi tupakoijan myös lapsen altistumista monille myrkyllisille yhdisteille, kuten hyönteismyrkkyjäämille ja erilaisille karsinogeeneille (= syöpää aiheuttaville) aineille
* tupakointi on riskitekijä kätkytkuolemaan
* tupakointi perheessä lisää lasten riskiä sairastua erilaisiin infektioihin, mm. keuhkoputkentulehduksiin ja keuhkokuumeeseen
* runsas tupakointi voi aiheuttaa vauvalle pahoinvointia, vatsakipuja ja sydämen lyöntitiheyden kasvua
Monet näistä haitoista ovat uhkana, vaikka lasta ei imetettäisikään. Lapsi, joka passiivisesti hengittää tupakansavua saa sisäänsä enemmän myrkkyjä kuin ainoastaan imetyksen kautta altistuva. Kannattaakin ainakin lopettaa tupakointi sisätiloissa, joissa myös lapset elävät, mutta täydellistä suojaa sekään ei anna, koska osa tupakan myrkyistä kulkeutuu lapseen vanhempien iholta, hiuksista ja vaatteista.
Nikotiini myös imeytyy äidinmaitoon, ja sen pitoisuus on maidossa kolminkertainen äidin veren nikotiinipitoisuuteen verrattuna (tämähän ei kerro sinänsä mitään, vain sen, että nikotiini imeytyy maitoon "helposti"). Toisaalta: nikotiini ei kovin helposti siirry lapsen ruoansulatuksessa hänen elimistöönsä. Nikotiini äidinmaidossa ei siis tarkoita samaa kuin lapsi itse polttaisi tupakkaa.
Nikotiini (ja mahdollisesti muutkin tupakan ainesosat) maistuvat maidossa, herkkä lapsi voi vieroksua makua.
Voiko tupakoiva äiti imettää? Jos äiti tupakoi vain satunnaisesti tai hyvin vähän, näyttää siltä, että imetyksen terveydelliset hyödyt ovat suuremmat kuin tupakoinnin aiheuttamat riskit - joista osa siis on riskejä vaikka imetys lopetettaisiinkin. Esimerkiksi imetys antaa jonkin verran suojaa juuri niitä infektioita vastaan, joille vanhempien tupakointi altistaa.
Tiedämme, että nikotiinin pitoisuus äidinmaidossa on suurin n. 20 minuuttia äidin tupakoinnin jälkeen. Siitä alkaen pitoisuus putoaa melko nopeasti (nikotiinin puoliintumisaika maidossa on 95 minuuttia). Tupakan myrkkyjen siirtymistä lapseen voi siis ehkäistä myös ajoittamalla tupakointinsa niin, että lapsi ei todennäköisesti tarvitse rintaa pian tupakan jälkeen.
AAP eli Amerikan lastenlääkärijärjestö on julkaissut suosituksen, jonka mukaan imetyksen edut ovat suuremmat kuin tupakoinnista imetyksen kautta koituvat haitat, jos äiti polttaa alle 20 savuketta päivässä, mikä kyllä kuulostaa paljolta. Suomalaista virallista suositusta ei tietääkseni ole.
Entä nikotiinivalmisteet, joita käytetään apuna tupakointia lopettaessa? En ole löytänyt tutkimusta tai muuta aineistoa imetyksestä ja nikotiinivalmisteista, mutta on tutkittu, että raskausaikana nikotiinivalmisteiden ohjeenmukainen käyttö on turvallisempaa kuin säännöllinen tupakointi. Tällä perusteella uskaltaisin turvautua nikotiinipurukumiin imetysaikanakin, etenkin kun tällä lailla välttää altistamasta lasta kaikille tupakan muille myrkyille.
kirjoitti Karla Loppi, Kasparin (9/98) äiti
lähteinään kirjat The Womanly Art of Breastfeeding (LLL), Breastfeeding Answer Book (LLL), Breastfeeding - Physiological Basis (WHO) sekä erinäisiä artikkeleja, lehtijuttuja ja imetystukilistalla käytyjä keskusteluja aiheesta
Voit lähettää näitä sivuja koskevia ideoita ja kommentteja sivujen ylläpitäjälle osoitteeseen info @ imetystukilista .
loppi oli täällä. kannattaa kuunnella! mutta olin tupakanvierotuskurssilla lapsen syntymän jälkeen kun en tietyistä syistä kyennyt ihan kokonaan loppettamaan ja halusin tietenkin ehdottomasti imettää. sanottin että nikotiini valmisteitä ei pitääis käyttä tupakan sijaa (vaikka tupakassa onkin muita myrkkyjä) koska nitkotiinimäärät ovat niin paljon suurempia ja niiden imeytyminen verenkiertoon helpompaa tms,
koittakaa vaan vähentäää kaikilla tahtonne voimilla ja tehkää just niin et jos on pakko, imetyksen jälkeen. ja hyödyntäkää flunssat sun muut,
t: kohtalotoverinne, nikotinisti
En kylläkään kirjoittanut tuota ylempää viestiä. Tekstin kyllä! Sen on joku kopioinut tänne imetystukilistan sivuilta. En oikein tykkää :-( Mielummin linkki sinne.
Mutta asia on asiaa.
Voin muuten ilokseni ilmoittaa, että olin polttamatta 5 vuotta lapsen saatuani (EN onnistunut lopettamaan kokonaan heti raskauden alussa vaikka kovasti yritin). Sitten retkahdin, totesin että minä en ole tapapolttaja vaan ikuisesti nikotiiniin koukuttunut, lopetin uudestaan ja nyt on vähän sellainen olo, että ehkäpä en polta enää koskaan!
On mahdollista!
Karla
Jos tupakoit, niin pidä vähintään 2 tuntia väliä ennen kuin imetät. Tunti on liian vähän.
Minulle sanottiin esikoisen aikaan sairaalassa että jos savukkeiden määrä pysyy alle kymmenessä/päivä ja ajoitan tupakoinnin heti imetyksen jälkeen, niin imetyksen hyödyt ovat suuremmat kuin tupakan haitat.
Maidon nikotiinipitoisuus on suurimmillaan 20 min savukkeen polton jälkeen, ja alkaa sitten vähenemään.
oletko tyhmä!!!!jos haluat polttaa miksi imetät,vai ajattelitko että hyvä tottua pienestä pitäen tuprutteluun???korvike kehiin jokaiselle joka polttaa ja imettää ei ole oikein myrkyttää viatonta lasta!!!järkikäteen mammat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Tietenkin parasta on lopettaa tupakointi, pässi, mutta älä nyt keuhkoa ennenkuin tiedät. Mutun perusteella älä neuvo jos faktatietoakin on tarjolla (mikäli luit ketjun, ilmeisesti et).
Itse varmaankin lopetat imetyksen kun ensimmäinen flunssa iskee, "ettei vauva sairastu"?
***
kuules tiedätkös mitä kaikkea nikotiini ja muut mössöt vaikuttaa lapseen sinä varmaan laitat lapsellesi kessun suuhun aina kun itsekkin poltat....järki käteen pölvästi on sairasta kannustaa myrkyttämään lastaan!!!!
Älä ny päälle tule.
En imetä, omat ovat jo sen iän ohi. Ja itse nykyisin saatan illalla käydä ulkona tupakalla kun lapset ovat menneet nukkumaan, siinä se minun polttamiseni :D yksi illassa tai ei sitäkään.
On täysin eri asia kannustaa polttamaan imetysaikana, tai kannustaa imettämään vaikka polttaakin. Ensimmäinen ei ole ok, toinen on. Huomaatko noissa eroa? Älä laske sanoja lauseessa vaan mieti mitä lause tarkoittaa. Sitä luetunymmärtämistä...
Toistan, mutun levittäminen on typerää kun faktatietoakin on tarjolla. Korvikkeen antaminen imetyksen sijaan on lähempänä lapsen myrkyttämistä kuin imettämään kehoittaminen vaikka ei pystyisikään tupakointia lopettamaan.
***
polttaminen ja imetys yhdessä ei ole sallittavaa,sese vasta myrkkyä on.vai eikö mummo mammalla ole aivoja siellä missä niitten kuulu olla?jos tupakoit et imetä jos et niin imetät jos haluat olla valion meijeri...hah....!!!imetys on ihan huuhaa hommaa!!!!!!!!!!!!!!!!1
provohan se olikin, ja lankaan menin. Minä en varmaan ikinä opi :D
***